| Anonim827 a întrebat:

Sunt sanse sa iau HIV de la partenera mea daca facem dragoste?
Tin sa precizez ca ea s-a nascut cu aceasta boala din vina mamei ei dar merge la medic regular si isi ia pastilele zilnic.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Asta trebuie sa va spuna medicul ei. In principiu daca isi ia medicamentele si virusul e nedetecatabil nu mai e infectioasa deci sunteti ok.

| Andreeush a răspuns (pentru RoCkKiD):

Te înșeli, dacă ei au contacte sexuale neprotejate el poate lua virusul.
Faptul că face tratamentul necesar nu înseamnă că nu poate infecta pe cineva. Tratamentul o ajută să țină virusul sub control o perioadă însă orice infectare cu HIV duce după o perioadă lungă de incubare, de ani, chiar zeci de ani, la declanșarea bolii SIDA.
Așa cum a precizat și userul corbulalbrosu, contaminarea cu virusul hiv/sida se face în general prin trei căi: pe cale sexuală, prin sânge contaminat și de la mamă la făt.
Încă nu există nici un tratament care să distrugă virusul.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andreeush):

Ce i-am zis e pozitia oficiala a majoritatii asociatiilor profesionale sau ONG uri care au ca obiect de activitate pacientii cu HIV/SIDA. Acum, tu poti fi mai doctor si mai cercetator ca ei, dar aia nu e treaba mea.

Ce zici tu si ce a zis si corbul se aplica pentru persoanele infectate care nu sunt sub tratament. In cazul in care pacientul isi ia tratamentul si cantitatea de virus este nedetectabila ajunge in stadiul in care nu mei e contagios. In pacate amadoi ati ratat partea in care omul zice ca fata isi ia zilnic tratamentul si merge periodic la un consult de specialitate.

Conceptul asta de cantitate nedetectabila se aplica la mai multi virusi, inclusiv hepatita. Practic cantitatea din sange este atat de mica incat analizele nu o mai pot detecta asa ca pacientul este declarat neinfectios atat timp cat continua tratamentul prescris.

| Andreeush a răspuns (pentru RoCkKiD):

Am citit tot ce a scris, dar nu e indicat să aibă contacte sexuale neprotejate.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andreeush):

Tu ești medicul, nu te contrazic. happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca sunt toate sansele sa iei HIV, de la o partnera care are HIV, indiferent ca-i mostenit sau este dobandit.

| corbulalbrosu a răspuns:

CUM SE TRANSMITE VIRUSUL HIV?

-- Prin relaţii sexuale cu penetrare vaginală, anală sau orală, fără prezervativ, între bărbaţi şi femei sau între doi bărbaţi.
-- Din cauza unei injectări cu o seringă sau un ac folosite de o persoană infectată cu virusul HIV/SIDA
-- Folosind instrumente tăioase sau care inteapa, cum ar fi : ace de tatuat sau de piercing, lame de ras, etc., care au intrat în contact cu sângele unei persoane infectate.
-- O femeie însărcinată infectată de HIV poate transmite boala fiului/fiicei sale în timpul sarcinii, la naştere sau prin alăptare.

CUM. NU. SE TRANSMITE VIRUSUL HIV?

-- Trăind, muncind, fiind prieten cu o persoană infectată.
-- Mergând la aceeaşi şcoală/loc de munca, cu un copil sau cu o persoana infectata
-- Prin strângerea mâinii, prin îmbrăţişare sau sărut.
-- Dacă se doarme în acelaşi pat.
-- Atunci cand contactele sexuale sunt fără penetrare.
-- Dacă se folosesc aceleaşi tacâmuri, se bea din acelaşi pahar sau se mânâncă din aceeaşi farfurie.
-- Folosind toalete, piscine sau duşuri publice.
-- Prin înţepătura unui ţânţar sau prin muşcătura unui animal
domestic.
https://www.mscbs.gob.es/......ic2008.pdf

| mihai69 a răspuns:

Alea nu prea sunt „șanse", mai degrabă „ghinioane". Teoretic, da. Dar un simplu prezervativ te scutește de multe probleme.
Și nu strică să faci periodic analize, preventiv, pentru cazul că ai atins cumva pe o rană deschisă a ta ceva secreții corporale ale ei (extrem de puțin probabil, dar nu imposibil).

| relian a răspuns:

HIV cei ala? Faptul ca iubita ta are o boala,bine ai zis ca are boala,pentru ca atacul unor agenti patogeni nu se numeste boala laughing eu nu am auzit daca ai paduchi ca ar fi boala laughing sau daca ai mai stiu eu ce viermi intestinali se numeste boala.
Boala este de fapt o funtionare anormala,o dereglare a unui sistem a organismului,deci boala nu implica actiunea niciunui agent patogen extern.
Acest HIV unia il considera virus,dar virusii de fapt nu se pot vedea,zic ca nici un doctor nu a vazut un virus,fiel el si gripal macar laughing dar totusi lumea continua sa creada in asa ceva.
Virusii sunt ceva gen Dzeu laughing adica nu poti fi vazuti,auziti,pipaiti etc laughing
Cineva pe aici spune ca HIV asta se transmite si cu ace de la seringi.Ok dar in lumea asta afara sunt tantar corect? Tu stai cu o alta persoana afara,sant sanse ca un tantar sa intepe persoana bolnava de SIDA si apoi sa o intepe pe cea de langa? Sanse in lumea asta sunt si destul de mari,dar al dracu medici zic ca asta nu se pune laughing adica daca un tantar sau alta insecta inteapa un bolnav de sida,apoi o persoana normala,nu se intampla nimic laughing

Ce sa mai crezi?
Te duci la spital si ti se face test de HIV ok? Tu banui ca stii deja,mai ales daca spui ca ai prietena cu SIDA,boala asa s e numeste si este o boala a sistemului imunitar,mai exact sistemul imunitar nu mai functioneaza,astfel incat si o banala ciuperca,sau o bacterie,ATENTIE aceste animaluri laughing se pot vedea,ma refer la ciperca si bacterie,pe astea le vedem f simplu,deci o ciuperca te poate omora,ca urmare nu mori de HIV ci mori de la o ciuperca, care de fapt tea omorat pentru ca tu esti lipsit de aparare.
Medicii de ce nu arata astea catre populatie?
Te duci sa faci test si ti se spune ce anume? Eu am facut test ca asa se facea la clinica aia ca voiai sau nu ti se facea testul respectiv.
Cand a primit hartia surpriza laughing nu scria nicaeri de nici un virus. Iara eu cum is capos laughing adica daca vad ceva necurat eu nu tac laughing eu pun intrebari, asa ca am intrebat pai si unde scrie de virus? Au zis a nu scrie laughing ca nu stiu ce povesti.Ok a zis dar cum testul asta vede daca o persoana are virusu HIV? pai ne uitam la sistemul imunitar cum este daca e slabit sau e bun.
Asa si daca e asa atunci de unde ideea asta ca ar fi virus? Au stat aia sau uitat si au zis dupa ca au treaba laughing
Deci mergi cu masina, masina se opreste, vine cineva si spune nu ai roti laughing desi tu vezi ca rotile is acolo spune ca nai roti laughing sau ca nu mai merge ca nu ai motor laughing dar nu poate verifica asta nicicum, cam asa e si cu HIV asta.

Eu am citit ca un medic in America sia injectat sange de la pacienti cu SIDA si na patit nimic e bine sanatos laughing.

| Ionescu1121 a răspuns:

Nu strică să încerci...