Ultimul meu act sexual a fost chiar la începutul lui mai (a fost și protejat și neprotejat o perioada foarte scurta de timp) iar ciclul meu menstrual nu a lipsit nici in mai nici in Iunie. Acum constat ca îmi întârzie deja de 6 zile. Ar fi posibil sa fiu însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual NU poate lipsi, fiindca acesta este prezent pe durata intregii perioade de fecunditate a femeii care incepe din timpul pubertatii si se termina doar in momentul in care se instalaleaza menopauza definitiva. Poate sa intarzie/sa lipseasca menstruatia proces care nu este acelasi/echivalent cu ciclul menstrual. Consider ca intr-un final ar fi util si indicat sa clarificam care este de fapt diferenta dintre termenii "Ciclu menstrual" (sau "ciclu") si "Sangerare menstruala" (sau "mentruatie"). De foarte multe ori exista riscul unor confuzii in discutii, si din acest motov trebuie sa fie facuta diferenta intre aceste doua notiuni/doi termeni care sunt : 1. ) "Ciclu menstrual" (sau, pe scurt, "ciclu") care reprezinta desfasurarea tuturor fazelor/evenimentelor, aflate sub comanda hormonala intr-o anumita perioada de timp - sangerarea menstruala + ovulatia + perioada luteala. 2.) "Sangerare menstruala" (sau pe scurt, "menstruatia") proces care se refera doar la perioada de scurgere a sangelui menstrual in mod ciclic, proces care reprezinta doar o mica parte a ciclului menstrual, cel prin care se produce eliminarea endometrului din uter.
Este gresit si cu totul impropriu sa fie folosit termenul de "ciclu" pentru a se defini doar eliminarea sangelui adica sa sefaca referire strict la "sangerarea menstruala"fiindca aceasta reprezinta doar o faza/o parte.doar unul dintre evenimentele care au loc in timpul unui ciclu menstrual complet. Reiese ca forma de exprimare : "cand ''Xxxxx'' are ciclu" este gresita, exprimarea corect fiind "cand 'Xxxxx' are MENSTRUATIE". Fiindca fata de momentul ultimului act sexual intretinut in urma cu aproape 3 luni, s-au produs deja 2 menstruatii in lunile mai si iunie, in mod foarte sigur actuala neincepere a menstruatiei, are printre cauzele principale dereglarile de natura hormonala. In aceste conditii este practic imposibil sa existe un alt motiv astfel ca 100% NU esti insarcinata. Multa sanatate!

| Davidplck8ii a răspuns:

Este posibil faceti protejat data viitoare succes