| Logout a întrebat:

Va rog din tot sufletul meu. am nevoie de un sfat! Acum o saptamana am aflat ca persoana pe care o iubesc, m-a inselat cu o colega de clasa, si am decis sa pun punct relatiei, pentru care am luptat atatea luni. Pur si simplu mi se umpluse paharul. Dar eu tot il iubesc.Si de cateva zile sunt cu un alt tip, care ma atrage fizic, doar, insa intelectul lui parca nu e direct proportional cu al meu, pe mess vorbim despre chestii gen "ce ai mancat aseara?", iar cand vorbim la telefon, ma plictiseste, abordeaza subiecte neinteresante, si pe deasupra este mai inchis in el, nu ii prea place sa ma bag in viata lui personala (familie), sau sa ii dau sfaturi prietenesti, el crede ca nu trebuiesc amestecate unele cu altele. Tin sa va zic, ca este tip e foarte cuminte, foarte frumos, nu m-ar insela niciodata, sau cum sa vad zic, el nu ar face niciodata din ce fostul meu prieten mi-a facut. Eu am incercat sa par draguta cu el, toata lumea ne vrea impreuna, pe cand toti prietenii mei imi spun da bravo ti-ai ales un tip pe cinste, sa nu faci prostia sa te mai impaci cu fostul. Si eu totusi ma gandesc la fostul. mi-a dovedit ca ma iubeste prin anumite gesturi, si ar mai merita o sansa. Insa ce ma fac cu actualul? E asa grijuliu cu mine, e atat de bun. Nu stiu ce sa fac, cum sa o rezolv. Ajutati-ma straight face

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetita mica ce esti tu...tongue Te lasi prostita de "dovezi de iubire" de la o cioara care a iesit deja din colivie? La fostul tau prieten nici in vis sa nu te intorci. O relatie e menita sa iti aduca satisfactie sufleteasca. Atat timp cat nu isi indeplineste scopul relatia nu iti este de folos. Tipul intr-un fel sau altul te-a facut sa te simti prost iar tu acum vrei sa ii mai dai o sansa. Mai lipseste sa spui ca este vina ta tongue ( sau poate este, cine stie). O singura situatie este cea in care te-ai putea impaca cu el si aia e cam complicata, tine de "nebunie de moment", "placerea momentului", nimic legat de viitor.
Atat timp cat ceva nu iti place, nu te incanta de ce nu ai curajul sa zici "NU"? Si baiatul care este cu tine acum, da, te cred ca e grijuliu si etc. dar daca nu te simti bine in compania lui de ce te multumesti cu o relatie nesatisfacatoare doar pentru ca zice lumea?
Pe viitor schimba-ti atitudinea putin fata de tinebig grin Pune-ti pe listuta in minte ce vrei tu de la tine, cum crezi ca te-ai putea face fericita si fa alegerile bune.

11 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Din cate am inteles eu, fostul te-a inselat si ti-a mai facut si altele. Baiatul asta cu care esti acum pare ideal. Mie nu mi se pare ca fostul ar mai merita vreo sansa. Faci ce vrei, insa dupa ce te impaci cu fostul sa nu te plangi daca istoria o sa se repete!

| Doηηa a răspuns:

Spui asta de parcă te-ar fi înșelat soțul tău și ai și 3 copii și n-ai unde să te duci...WTF!?
Frate, sunteți copii, unul vine, altul pleacă...

| alyzee a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa-i lasi pe amandoi primul pentru ca nu te merita( ai putina demnitate, adica te-a inselat si te gandesti sa-l primesti inapoi?! Ce, sunteti casatoriti cu 4 copii si nu aveti timp de sex ca sa justifice cumva faptul ca a fost la alta?!) si al doilea lasa-l pentru ca nu te atrage si nu o va face niciodata, iti trebuie cineva sa te completeze, nu sa-ti fie invers proportional la ceva atat de important cum e capacitatea de a gandi. Nu e mai gandi ca poate cu timpul ai sa ajungi sa tii la el (presupun si eu) pentru ca sentimentul de afectiune nu se compara cu dragostea si nu-ti mai fa griji pentru ceilalti, nu ei sunt intr-o relatie cu baiatul respectiv, tu esti! Si tot tu casti plictisita cand incepe sa-ti vorbeasca de vreme la telefon.
Anunta-ne si pe noi cum ai rezolvat-o. Cius :*

| EllaBella11 a răspuns:

Pai... fostul tau prieten te-a inselat. Iubirea este un lucru pe care il simti. Iar atunci cand simti si esti cu persoana ea ar trebuie sa te iubesca ca pe cea mai pretioasa piatra. Dar din moment ce el te-a inselat este clar pe pentru el ai fost o simpla paiatra. Spre deosebire de actualul tau, care are grija de tine ca de un cristal. Eu recomand sa stai cu cel care te iubeste, te fereste de rele, nu te inseala si mai ales ESTE GRIJULIU CU TINE!
Acesta este sfatul meu. Funda? big grinbig grin

| Rebecca009 a răspuns:

Te impaci cu fostul, ramai si cu actualul, si o faceti in trei. Problem solved.

| marianpiu a răspuns (pentru Rebecca009):

Tu tot vad ca vrei sa o faci in 3 laughing deci, mai ai o prietena? big grin

| Rebecca009 a răspuns (pentru marianpiu):

Pai o aduci tu pe prietena tawinking

| GoodBoyLoveGirl a răspuns:

Pai ar trebui sa inscenezi ca il inseli ceva de genul''Ne intalnim acolo diseara?,, si cand apare el sa te pwpi cu fostul sau cu altu atunci sar desparti el de tine si ar fi situatia mai usoarabig grin

| Deea1111 a răspuns:

Trebuie sa fi fost ceva ''focuri de artificii cu fostul'' daca ai o asa dilema.Deci fa ce iti dicteaza inima.Incearca sa ii compari o sa vezi cu care ti-a fost mai bine.Si eu am trecut prin asa ceva dar am dat frau liber sentimentelor si m-am impacat cu fostul.Deci te impaci cu care ti-a fost mai bine.

| Dedeeeee a răspuns:

Buna. depinde doar de tine ce decizie iei in momentul de fata. depinde ce asteptari ai de la o relatie. din cate am citit cei doi sunt foarte diferiti, fiecare iti poate oferi altceva. tu stii ce e mai bine pentru tine. totusi majoritatea celor care inseala odata o sa o mai faca cel putin odata! nu stiu daca merita sa mai treci prin ce ai trecut. e normal ca la inceput sa iti vina mai greu dar cu timpul te poti detasa, asta daca alegi sa ramai cu cel cuminte. daca crezi ca e mai bine sa ramai cu fostul, trebuie sa discuti delicat cu actualul, sa il faci sa inteleaga ca nu simti nimic pentru el. nu trebuie sa ii spui dintr.o data... poti sa.i dai de inteles. daca e destul de destept o sa.si dea seama singur ca nu iti place deloc de el si daca iti e mai usor lasa.l pe el sa se desparta de tine. e alegearea ta! multa bafta:*

| PrayForGaga a răspuns:

Decizia iti apartine tie. daca vrei sa te impaci cu fostul, il poti ruga pe actualul sa nu se supere si sa ramaneti prieteni, dar sfatul meu este sa ramai cu actualul, deoarece o data ce fostul te-a inselat ti-o poate face si a doua oara. ti-am zis decizia iti apartine.