| anyvla a întrebat:

Buna TPU va rog frumos sa ma ajutati in urma cu 11 luni mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu si de vreo 2 luni cand fac dragoste cu el ma ustura foarte rau de ce? Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aşa cum spunea şi Oana92, ar TREBUI să mergi la un control ginecologic, deoarece POATE fi vorba de o INFECŢIE ( cel mai probabil ); ori o "alergie" la latex, dacă folosiţi prezervativ - eventual, mai poate fi vorba despre o leziune vaginală ( rană deschisă, care poate avea diverse cauze )!

Aceste aspecte le poate "verifica"/stabili DOAR un GINECOLOG, în urma unui control - eventual după ce îţi face o ecografie vaginală!

La ginecolog POŢI merge şi SINGURĂ, chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

O altă cauză ar putea fi faptul că NU eşti destul de "udă" la "piersicuţă" ( vaginul tău NU este suficient lubrefiat ), din cauza unui preludiu scurt/inexistent/incorect...

În acest caz, în timpul actului sexual se produce o iritaţie a "pereţilor" vaginului, care generează acea senzaţie de usturime în timpul şi după actul sexual!

În această situaţie este indicat să se INSISTE pe PRELUDIU şi, eventual, să folosiţi un lubrifiant!

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/sfârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă – se găseşte în supermarket ( sau la farmacie ) şi costă de la 10 lei în sus ( în funcţie de tip şi magazin )!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

De asemenea, vă recomand să folosiţi prezervativ la fiecare partidă/număr/act sexual!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Deci, NEAPĂRAT să mergi URGENT la un GINECOLOG, mai ales că ai aceste usturimi de 2 luni!

Cam asta ar fi...

8 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Pentru ca ar mai trebui din cand in cand sa mai vizitezi Doctorul ginecolog!
2.Pentru ca n ai nici un pic de experienta.

| Oana92 a răspuns:

Probabil ai o infectie, esti racita, ai facut candida sau nu esti suficient de lubrifiata si, daca folosesti prezervative, frecarea dintre prezervativul si piele iti provoaca usturime. mergi la medic pentru a exclude infectia. sanatate!

| Camelisa a răspuns:

Da,este o infectie si/sau candida(o boala care se face din cauza antibioticelor, in pare parte) si de la candida sunt ustorimi! cumpara clotrimazol este cel mai bun, foloseste.l de 2 ori pe zi si ai incredere ca o sa iti fie mai bine!

| jess179 a răspuns:

Mergi la ginecolog, nu stiu ce sa spun.

| BestHelper a răspuns:

Add lovelace.proud mi-e lene sa scriu aici

| Dy20 a răspuns:

E de recomandat sa mergi la un medic ginecolog. El, dupa un consult, iti poate spune cu exactitate ce se intampla. Nu trebuie sa te sperii, si daca e vreo infectie sau candida se poate trata foarte usor, dar trebuie sa mergi la medic, altfel starea se poate inrautati. Succes!

| KlaudyaPussy a răspuns:

sad Cred ca e o infectie o am si eu.

| ddeb a răspuns:

E foarte posibil sa fii alergica la latex.Du-te la un control happy