| AndaMiky a întrebat:

Va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa mai fac!
Am 13 ani si jumatate si am ramas insarcinata, i-am spus iubitului meu si m-a injurat si a incercat sa-mi dea un pumn in burta!

Imi este frica de ce vor spune ai mei el a spus ca daca nu fac asta cu el ma paraseste si eu tin la el!
Am vrut sa fac avort sa-mi provoc singura, dar parca simt ceva acolo si il iubesc si nu vreau sa-i fac rau, nu vreau sa-mi omor copilu!
Plang incontiunu si ma feresc de ai mei, nu vreau sa-i dezamgesc, nu vreau sa ma las de scoala invat foarte bine si imi place!

Credeti ca pot sa duc o sarcina pana la capat?!
Si cum le pot spune alor mei, imi este foarte frica sa numi ceara sa fac avort nu vreau sa se apropie de mine sa ma duca la doctor?!

Regret ca am facut asta acum dar nu voiam sa-l pierd el este mai mare ca mine credeti ca pasteste ceva?!

Va rog sa raspunda doar ce-i care stiu!

29 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nimic numai ma mira, Pe barba mea, ce pot sa iti spun, anunate ce e, fata sau baiat.Si cand e botezu, etc. P.S veniti la ziua lu izabela blushing? Pardon, botezu lu andamiki blushing? laughing

| xCatastrophe a răspuns:

Marita-te cu el. Casa de piatra, tati!
Ca tot te-a mancat sa te apuci de facut sex cand inca trebuia sa te joci.

| minrest a răspuns (pentru xCatastrophe):

Mai, de ce esti rau. S-a jucat, joaca n-a avut de suferit. A facut sex in timpul de invatat, asa ca joaca a mers inainte.

| Morenna10 a răspuns:

Trebuie neaparat sa iti faci curaj sa iti iei inima in dinti, tipul ala merita ce e mai rau, pe langa faptul ca te-a lasat gravida nu are nici putina minte sa te ajute.

Răspuns utilizator avertizat
| bogz a răspuns:

Sper ca nu e pe bune intrebarea ta. Daca nu le spui alor tai vor afla si daca incerci sin gura orice **** risti sa mori.Acel **** de baiat care ti-a facut va avea de platit daca le spui alor tai si il vor duce la politie.

| mihai69 a răspuns:

Nu cred să pățească nimic, dar e timpul să le spui părinților. Oricum trebuie să mergi la medic, și acolo trebuie să te însoțească unul dintre ei (sau ambii).
Până la urmă, așa cum spui că ții la viața care crește în tine, și ei țin la tine la fel de mult, chiar dacă nu ești un copil model. Ai încredere în ei!

| minrest a răspuns:

Tu ii spui ''iubitul'' si zici ca tii la el unui om care te satajeaza pentru sex? Care incearca sa iti dea pumni in burta? Te amagesti singura fetito, nu iti este iubit ci cel mai mare dusman, gandeste-te numai ca a facut sex cu tine neprotejat, tu nu stiai ca asa se fac copiii? Facand sex asa mica ti-ai creat oricum multe probleme de sanatate in viitor. Sa stii ca la cimitir nu se face scoala, in caz ca nu stiai. Nu iti mai bate joc in continuare de parintii tai, spune-le sa stie care e situatia, doar ei pot gandi situatia asta. Iti urez sa iesi cu bine (atat cat se poate) din situatia asta si Dumnezeu sa te ajute.

| minrest a răspuns:

Spunele parintilor, nu-ti mai bate joc de ei in continuare.

| SkyPilot a răspuns:

Te duci imediat si le spui parintilor. Esti mult prea tanara ca sa ai copil, cel mai bine le spui din timp parintilor tai ca sa poata lua o decizie.

| KillMePlease a răspuns:

Wow, ce aventura aventuroasa. straight face
Poate ar fi bine sa spui adevarul. Chiar daca atunci te vei simti nasol, in viitor vei realiza ca ai facut bine ca le-ai spus parintilor adevarul. Asa ca... Spunele tot.happy

| Felys a răspuns:

Foarte corect gramatical ai scris, o singura greseala ai „numi", lipseste cratima, in rest e clar ca nu este o intrebare pusa de un copil de 13 ani, felicitari pentru incercarea de a induce TPU in eroare cu aceasta povestioara

| iSwag a răspuns (pentru Felys):

Nu as crede ca e o poveste... Eu am 14 ani si scriu corect gramatical. Whoa. Sunt un geniu nedescoperit.
Stiu ca nu e corect sa generalizezi, dar toata generatia asta e la fel. Am o colega care spune ca pe la vara vine barza. Alta a primit un telefon de la barbatul ei de 32 de ani. Asta e...

| Felys a răspuns (pentru iSwag):

Vai de mine, fata de 14 ani maritata cu unul dublu ca varsta, nu stiu cum pot fetele astea sa creada ca vor fi fericite si respectate de acesti pedofili

| MskDesign a răspuns:

La 13 ani si jumatate ce sa iti spunem?!
Spunele parintilor adevarul si vei face un avort.Realitatea este crunta dar nu prea ai ce sa faci!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

In primul rand nu sustin ideea de avort, este o crima, DAR, tu esti un copil.La varsta asta nu esti capabila, nici moral, nici fizic sa nasti si cresti un copil. Discuta cu mama ta, suporta consecintele si fa avort.Ai tot viitorul in fata si nenorocitul care te-a lasat insarcinata merita pedepsit cu varf si indesat.O sa cresti un copil fara tata si o sa fie foarte greu fiind asa mica.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Anda,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| iSwag a răspuns:

Cu ce te-am putea ajuta? Eu am 14 si 2 luni si cand vad unii de varsta mea asa de inocenti ma simt ca Einstein intr-un trib de canibali din Peru...
Nu inteleg de ce va trebuie barbati la varsta asta. Va prostesc? Sau care e smecheria? Jumatate din fetele pe care le cunosc de varsta mea au BARBATI.
Cica imi zice profu de geografie : "Natalitatea in Romania e in scadere". Era sa ii zic "Btch please! Stai boss sa vezi generatia mea..."
Esti bortoasa? (scuze exprimarea dar am adaptat-o modului tau de gandire)

El nu are ce sa pateasca, va primi niste bratari la moda. Mai nou toti de pe la TV au de-alea. Si eu vreau o pereche, roz pufoase.

P.S -> Alex e un nume frumos. Daca e fata te rog frumos sa ii spui Daniela.

Scuza-mi ironia dar alt mod de abordare al problemei nu vad, poate sunt eu autist...

| ElenaDiana2000 a răspuns (pentru iSwag):

Ce imi place cum gandesti laughing))

| iSwag a răspuns (pentru ElenaDiana2000):

Interesant. si mie. happy

| Quassaar a răspuns:

Micuțo, fara nici o ezitare vorbește cu părinții tai. Sunt singurii care stiu ce trebuie făcut ca să-ți fie bine. Discuta mai intai cu părintele de care consideri ca ești mai apropiata. Toate se rezolva cu ajutorul parintilor. Poate te vor certa un pic, dar merita acest risc. Nu încerca sa intervii singura asupra corpului tau. Poti face un lucru care te va mutila pe viață. Nu esti singura in aceasta situație, in viață se pot întâmpla lucruri mult mai rele. Nu sta pe gânduri, discuta cu ei cat mai repede. Ai grija de tine si multa bafta!

| DjNick112 a răspuns:

Da..incerc ca nu fiu rautacios, incerc sa nu te jignesc, nu stiu ce sa spun...

Vrei sa faci avort? https://vimeo.com/57518252

| missoriginalitate a răspuns:

Ha ha ha, ce am ras la intrebarea ta. Recunosc ca la inceput am fost putin socata dar dupa...

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Pai daca ascunzi in continuare iti vei face rau singura. Trebuie sa ii spui parintilor ca ai ramas insarcinata dintr-o prostie in care iti pare rau. Chiar daca o sa te certe o sa te ajute sa te duca la un ginecolog sau sa faci avort. Ca parintii tai te iubesc foarte mult si daca nu afla o sa fie si mai rau. Si dupa ce ai rezolvat treaba cu avortul incearca sa te duci la un pshiolog in care sa iti rezolve problemele de care nu iti da pace. Si despartate de vagabondul ala ca iti face foarte mult rau.Ce ti-a venit prin cap sa fi cu ala si sa faci si s*x?
Dupa ce ai rezolvat toate problemele incearca sa te duci la un pshiolog daca ai probleme sau ai avut probleme in care nu iti da pace. Pentru ca acel pshiolog te va ajuta foarte mult.

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Si scuze ca am scris de doua ori aia cu pshiolog happy

| GgAnett a răspuns:

Fetita draga, du-te dpune-i mamei tale ca ai facut o prostie si sa iti pare rau si fa avort. Sa iti povestesc despre ce inseamna sa faci un copil la varsta asta. Ai sa il nasti la 14 ani, parintii tai vor trebui sa te creasca financiar si sa iti creasca si copilul, ace copil te va considera o sora in primul rand nu o mama. Trebuie sa il alaptezi sa il schimbi sa il hranesti sa il duci la controale la vaccinuri sail inscrii la gradinita si multe alte lucruri de care tu nu consider ca esti capabila la varsta asta. Iubitul tau nu iti va ramane alaturi, ti-o spun de pe acum. Te va parasi si nu isi va asuma responsabiilitatea pentru ca in primul rand el se gandeste la el, egoismul lui ii spune bai sunt tanar am toata viiata inainte am de terminat un liceu o facultate, si un copil imi sa in cale. La fel iti sta si tie scumpa mea. In primul rand, daca nu ii spui din timp mamei tale, parintii tai vor fi extrem de dezamagiti de tine ca nu le-ai spus din timp si nu ai discutat asta cu ei. E o problema, parintii isi iubesc copii nespus, mama ta te-ar duce si ar ramane intre voi doua, ar fi acolo pentru suport sa te sprijine emotional daca vei intampina probleme pe parcurs, psihice. Dar cand ii faci de rusine de dfata cu o lume intreaga? Stii ce vor spune rudele si familia, bunicii prietenii colegii de munca? Ca ei, parintii tai care ar face pentru tine orice, nu au fost in stare sa te creasca si sa iti ofere o educatie suficient de buna. Cea mai mare greseala a ta e sa pastrezi copilul la 13 ani, doar pentru ca iubesti un baiat. Scumpa mea, la varsta asta sentimentele sunt schimbatoare, oricat de intense ar parea ele, chiar daca crezi ca e iubirea vietii tale, iubrea vietii tale va fi un barbat care te va respecta si pe tine, si pe parintii tai..alauri de care poti sa iti construiesti o familie. Consideri ca acest baia e demn de respect? Fiindca eu nu. Consideri ca iti respecta parintii? Ca e capabil sa te sustina finainciar ca sa cresteti un copil da sa iti poti continua si studiile? Pentru ca parintii tai, chiar daca se vor supara pe tine, te vor ajuta sa faci ce se cuvine. Pe langa altele, e posibila si varianta ca daca nu faci avort si vei naste un copil, vei fi luata de asistenta sociala de la casa parintilor tai iar acestia vor fi cercetati pentru neglijenta. Pe langa asta, copilul caruia ii vei da nastere va fi luat de langa tine si va fi pus in plasament si dat spre adoptie. Deci fa ce e corect, nu ce simti acum si ce gandesti cu mintea ta de 13 ani.

| Cata674 a răspuns:

Eu nu inteleg cum puteti fi asa de usor de pacalit/manipulat. P.Ssi eu am 13

| ionica2011 a răspuns:

Hey sunt cam socata de povestea ta intrerupe orice legatura cu acel baiat si spune- le alor tai sunt singurii care chiar te pot ajuta nu face prostia sa iti provoci singura avortul e parte din tine daca le vei spune parintilor tai ce s-a întâmplat si ca nu vrei sa renunti la copil poate e vor intelege si e vor ajuta si sa iti continui scoala si sa pastrezi copilul.Ai gresit nu te judeca nimeni sau cel putin nu ar trebui dar hai să iti asumi asta si sa rezolvi ceva de acum incolo daca vrei da- mi un mesaj si iti dau nr devtelefon sa vorbim mai multe poate te poat ajuta ai nevoie.