| xFaith a întrebat:

verisoara mea are o problema destul de delicata. a-s dorii sa nu neglijati aceasta intrebare si daca puteti sa ma ajutati sa-i rezolv problema ar fi bine.
Deci. ea are 18 ani. A cunoscut un baiat pe facebook. Au inceput sa vorbeasca timp de 2 saptamani. Verisoara mea a facut prostia de a se poza in sanii goi si i-a trimis poza. Intr-e timp ea a fost si la el acasa si a facut o filmare "haioasa" gen, ea s-a pus peste el in chiloti si era in sanii goi, si nahh i se vedea si fata.
Aseara acel individ, a avut tupeul sa posteze acea poza cu verisoara mea pe facebook, unde era ea in sanii goi.
Acum acel individ, o ameninta si o santajeaza ca daca nu se culca cu el o sa mai puna inca odata poza pe facebook si o sa posteze si acea filmare. Ea este cam disparata in momentul de fata si nu stie ce sa faca. Am sfatuito sa mearga la politie iar ea nu vrea sa auda de asa ceva. Ea vrea sa se duca din nou la el acasa si sa il convinga sa stearga poza si filmarea. eu i-am spus ca nu o sa aive nici o garantie ca el nu o sa pastreze copii.
Ce este de facut in situatia asta?

14 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

E majora, daca se duce la politie nu trebuie sa afle parintii. Santajul e ilegal. O sa o mai intrebe aia de ce a facut asta dar asta tine e libertatea personala, dar si de libertatea personala tine si faptul ca ala pune poze cu ea goala fara acordul ei, asta e ilegal, din nou, chiar daca e minora sau nu e. Deci politia e solutia, daca intra mai adanc in rahatul asta, cu greu mai iese, e ca si cu nisipurile miscatoare. Ai grija sa nu se inece.

| turcudenis99 a răspuns:

Ai 2 variante : 1. Sa il santasezi si tu cu ceva ( nu prea cred ca va functiona)
2. Sa anunti politia (cel mai indicat deoarece santajul este o infractiune care se pedepseste conform legii!)

| Felys a răspuns:

A mancat-o si pe ea,ce i-a trebuit sa ii dea poze nud cu ea,si sa mai faca si alte nebunii impreuna,nu s-a gandit de atunci sa astea sunt materiale numai bune de santaj,daca o sa ii cedeze lui e foarte posibil ca dupa aia sa o imparta si cu prietenii, nu poate rezolva singura aceasta problema, sa mearga la politie sa il reclame pentru santaj, alta varianta nu exista, si pe viitor sa lase teribilismul asta daca nu vrea sa ajunga sa o intinda toti ca pe ultima boarfa

| Alcyon a răspuns:

Unde nu-i cap, vai de picioare. Vina e in primul rand a ei, ca i-a permis unui necunoscut sa o filmeze dezbracata. Poate sa-l reclame la politie. In niciun caz nu trebuie sa-i cedeze, fiindca o sa fie si mai rau. Cine stie, daca tipul respectiv nu e vreun peste sau mai stiu eu ce. Uite asa ajung fatucile sa fie vandute la proxeneti.

| ywar a răspuns (pentru Alcyon):

Alcyon, draguta, uita-te tata cum scrie: "a-s", "aive". Ce pretentii sa ai de la niste fatuci de care parintii nu s-o ocupat, pe care nu le-o controlat la timp dar care au telefon bengos si cont pe facebook. Iti pui intrebarea ca prostu': Ce sa facem noi sa nu se mai intample? [Noi, ca rasa umana]
Raspunsul marturisesc ca ma si pe mine...

| pietrean a răspuns:

Doar reclamand la Politie, ca santaj, ar putea scapa de urmarile faptelor ei, nechibzuite. O v-a santaja in continuare si tot acolo v-a ajunge in final, daca nu si mai rau.Cate cazuri nu au fost de genul acesta!
In cazul in care ea nu vrea, du-te tu la Politie si cere ajutorul pentru ea.

| Exilee a răspuns:

Cand eu spun ca internetul nu ar trebui sa fie accesibil pentru unii.

MAi fetita, ( mai mult de 13-14 ani nu ai judecand dupa greselile gramaticale si limbaj) daca tu sau verisoara ta sunteti in acea situatie stii ce ar trebui sa faci? Sa te duci chiar acum la politie! Astfel se rezolva santajul.

| Kalla a răspuns:

Acelasi lucru s-a intamplat cu Amanda Todd.Anul trecut s-a spanzurat si avea doar 16 ani. Daca nu vrei sa se intampla ceva groaznic cu verisoara ta ar trebui sa mergeti de graba la politie si sa nu mai aveti incredere in toti astia de pe internet.

Răspuns utilizator avertizat
| DaRyuSN a răspuns:

Cica verisoara ta, e mai posibil ca tu sa fi in situatia respectiva.
Oricum, trebuie apelat la politie, e un caz de santaj, il suna si il inregistreaza cand o mai ameninta ca va posta pozele si se va rezolva.
P.S Ma intreb ce IQ trebuie sa ai ca sa iti faci poze si sa te lasi filmata asa.

| xFaith explică (pentru DaRyuSN):

In primul rand, nu sunt eu in aceasta situatie.In primul rand am 20 de ani. Daca era sa fiu eu, puneam intrebarea in numele meu. nu aveam dc sa ma ascund, atata timp cat nu am numele realwinking. Asa ca te rog, nu trage concluzii atata timp cat tu nu ma cunosti si nu cunosti situatia asta. O zi buna.

| ElyNix23 a răspuns:

Omg, dacă eram eu în locul ei cred că mergeam din prima la poliție.
Uite ce e, da, are 18 ani, însă se comportă de parcăî ar avea 10, acum serios. În plus, dacă are 18 și deci este majoră, poate să facă ce vrea. Oricum, trebuie s-o convingi să meargă la poliție. Însă, s-ar putea să cadă și ea nu doar ca victimă, întrucât a făcut-o fiindcă a vrut. Trebuia să-i spună tipului să nu o filmeze atunci.
Spune-i mamei ei. Ea va ști ce să facă.
Te pup și baftă.:*

| krs20kriss a răspuns:

Buna! parera mea este ca nu ar trebui sa se culce cu el pentru ca daca va face asta odata va dori de mai multe ori vorbeste cu ea incercati sa spuneti parintilor despre intamplare daca va accepta asta va fi mai rau...o poate santaja dupa cu altceva ori o alta solutie care mi-a venit acum in minte daca nu intelege puneti niste tigani sa-l urmareasca sa-l dea bine si apoi ii spune-i ca daca nu va sterge poza si video-ul si va bataie iar si faceti asa pana se potoleste.laughing ma rog asta e ultima solutie mai bine vorbiti cu cineva cu mintea mai coapta si incercai sa rezolvati problema nu prin bataie neaparat ..mult noroc

| alexpitrock a răspuns:

Sa nu mai negocieze in niciun caz cu individul, i-a tradat increderea o data, o va face si a doua oara. Trebuie apelat la politie, spune-i verisoarei tale ca putea fi mai rau, putea sa fi facut sex cu el in filmare, pana la urma e un pic de stripstease, ce n-a mai vazut parisul...un trup de femeie goala, sunt o gramada de lucruri mult mai socante pe internet, spune-i verisoarei tale sa nu cedeze, sa fie puternica...