| Simplegirlbb a întrebat:

Vreau sa fiu cat mai scurta.Sunt cu iubitul meu de aproape doi ani. Eu am 17 el 24. Avem o relattie la distanta. Faza e ca de vreun an el vorbeste foarte urat cu mine,ma injura,ma jigneste,imi injura parintii si multe altele. Ieri a avut loc o nunta la care din pacate nu s-a dus din cauza mea. I-am spus clar ca poate sa mearga, dar nu amers fara mine. Si azi ala care a facut nunta la chemat la un gratar si normal ca i-am spus ca poate sa mearga, din nefericire pentru mine s-a dus. A plecat la ora patru si s-a intors la ora 11. M-am suparat pe el pentru ca mie mi-a dat program. Ora10 in casa. Nu mi se pare ook deloc. Acum cand s-a intors a inceput sa reproseze,sa ma injure,sa ma faca curva si in toate felurile. Si da,si-a dat telu pe silent ca vrea sa doarma ca maine merge la servici. E foarte gelos imi reproseaza de fostul prieten pe care l-am avut acum doi ani. Si el tine in telefon numere de fete cu nume de baieti,sa nu mai zic ca l-a sunat un numar de cateva ori si nu a raspuns ca eram de fata,cand vinela mine acasa isi tine telu pe silent si tot timpul ma minte ca are mai multe minute decat are ca doar nah avem o relatie la distanta si nu aflam. Sfatuiti-ma ce sa fac, cum sa I'll fac sa nu mai vb urat cu mine. Dau funda.
Multumesc ca mi-ati citit lunga si plictisitoarea mea poveste. Trebuie sa ma descarc si eu. Daca as vorbi cu prietenele mele despre asta m-ar rade cu fundu' pentru ca ele nu inteleg multe lucruri deoarecesunt single.
PS. Iertati-ma pentru eventualele greseli, sunt de pe tsbleta si ma descurc mai greu cu scrisul.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, daca ai acceptat asta, asa va merge relatia voastra. Poti alege sa te desparti de el si sa-ti cauti o relatie in care sa fii respectata

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
O relație ar trebui să se bazeze pe respect şi încredere.
Dacă o continui tot aşa nu te văd prea bine.
Ori înveți să te impui ori vă despărțiți.
O zi frumoasă!

| DeeaMarry a răspuns:

Ar rade de tine pentru ca suporti o asemenea situatie, nu pentru ca sunt ele "single".
Iti face program, te insulta, te injura, iti injura parintii, maine-poimaine te bate si cine stie ce iti mai poate face. Si inca esti cu el. Oare chiar nu ai pic de orgoliu?!

| AndreeaEma a răspuns:

Buna!
Esti constienta ca te minte, vorbeste cu alte fete, te jigneste, iti impune ora de venit acasa (lucru care nu mi se pare normal), iti reproseaza anumite lucruri s.a.m.d si totusi nu faci nimic in privinta asta.
De ce mai stai cu el daca nu te face fericita? Bun, il iubesti, nimeni nu contesta asta, dar esti pregatita sa faci compromisuri de la varsta asta?
Gandeste-te bine!
Mult succes! Te pup kiss

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este trist ca la varsta ta cand ar trebui sa schimbi baietii ca pe sosete te inhami in relatie de genu asta.

| neutrino a răspuns:

Este o gluma sau este chiar prostia vietii tale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ai permis multe,iar acum vorbeste cum vrea,merge unde vrea si sta cat vrea! In timp ce tu trebuie sa suporti vorbele urate pe care ti le adreseaza si sa faci ce zice el!
Nu e bine,deloc! Ok,exista sentimente profunde,banuiesc, dar exista o limita. Intr-o relatie,pe langa iubire, e nevoie de RESPECT (duce lipsa), comunicare, intelegere si asa mai departe.
Ori prinzi atitudine si ii arati ca NU poate face ce vrea cu tine, porti o discutie serioasa cu el,in care-i explici ca nu e bine ceea ce face, ca nu are niciun drept sa iti vorbeasca asa, inclusiv saiti jigneasca parintii. Oriiii, te desparti de el. Daca veti continua asa si, Doamne fereste o sa ajungeti sa-i porti numele, tu-ti dai seama cum o sa te manevreze? Daca acum face asa?
NIMENI n-are dreptul sa te faca curva, iar tu-i permiti propriului iubit?
Gandeste cu capul, nu cu inima de data asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești sclava propriilor sentimente, apoi ale bărbatului, mi se pare trist să văd femei, dar și fete care se lasă batjocorite-n halul ăsta.
Bărbatul tău are caracter de puță bleagă care crede că i se cuvine tot, că doar fiind simplul posesor de testicule îl face superior femeii și că ea merită făcută-n toate felurile, nerespectată, că e rege peste ea. Probabil a fost prea răsfățat, să i se acorde doar lui atenție, să își permită orice.
Un stres social de care trebuie să scapi.
Nu te iubește, sau, dacă o face, și-o manifestă ciudat! Vede că are autoritate asupra unei copile de 17 ani și și-a luat-o-n cap!
Sentimente, sentimente, dar asta e deja prostie, când sunt atâția băieți mult mai de treabă decât el și de vârsta ta.
Înțelege că nevoile tale sunt cele mai importante, cea de afecțiune e inhibată complet, adică fix ce trebuia să îți ofere relația.
Nu îi pasă de tine, de ce ai de zis, nu ai influență asupra lui, deci nu te gândi că va exista o formulă magică să îl faci să devină omenos.

| Keith a răspuns:

Nu accepta compromisuri draga mea, nu accepta jumatati de masura, nu accepta o dragoste neimpartasita.Intr-un cuvant desparte-te de el chiar daca ai 2 ani de relatie cu el.Si eu am avut o relatie de 3 ani la distanta si motivul despartirii au fost cam aproape aceleasi motive si l-am parasit.Nu meriti sa fii tratata asa si categoric acest baiat nu merita lacrimile tale si daca i-ai permis sa faca asa cu tine nu il vei schimba.In cel mai rau caz sa nu ajunga sa te loveasca daca vei continua relatia cu el.Bafta!

| Șurubelniță a răspuns:

Ei bine, daca vrei o parere sincera, tipul acesta este un necioplit si jumatate. In primul rand, nu trebuie sa te lasi calcata in picioare! Pentru ca el asta face, isi bate joc de tine, te face in toate felurile, iar tu din cauza ca-l iubesti, accepti toate aceste lucruri.
Ei bine, as dori sa te intreb, chiar te simti bine in situatia asta? De ce mai esti intr-o relatie cu el si de ce ii accepti un astfel de comportament?
Din pacate pentru tine, nu prea ai ce sa ii faci, pentru ca i-ai permis atatea lucruri iar el s-a invatat. Din moment ce tu nu ripostezi, nu ai cum sa ai pretentia ca el sa isi schimbe atitudinea.
Pur si simplu, ia taurul de coarne " tu cine esti sa-mi injuri parintii? Cine te crezi sa ma faci curva?"
Daca e prietenul tau, asta nu inseamna ca are dreptul sa faca ce vrea cu tine.
Poti sa incerci sa-i explici ca nu te simti bine cand el are un astfel de comportament, insa ma indoiesc ca isi va schimba atitudinea fata de tine, va face mai rau.
Ce-ti pot spune este ca nu meriti sa fii trata in modul acesta, si ca nu este un capat de tara daca te desparti de el, baieti mai sunt, chiar si la tine in zona, care sa te faca sa te simti mai ok decat actualul tau prieten.

| thestyle a răspuns:

Prietenul tau e un mare, mare porc...ar fi mai bine sa ai dai papuci,, daca acum te injura mai tarziu i sa iti ei bataie de la el in fiecare zi

| ReBelle22 a răspuns:

De la prima propozitie in care zici ca se poarta urat cu tine, te injura, si nu stiu ce, nu am mai citit, pentru ca mi-am dat seama ca esti alta boamba care merita sa fie tratata astfel, pentru ca ii permiti.
cand va veti scoate pentru totdeauna dovleacul ala din c u r?