| Yguaze a întrebat:

vreau sa imi dati un sfat.
Am o relatie de 1 an jumatate cu o frata de 16 ani si 9 luni iar eu am 18 si 5 luni. pana acum a fost superb, am facut dragoste, a fos o relatie perfecta, ba chiar am fost dati ca un cuplu model. a fost frumos pana vineri cand am vazut ca a vorbit cu un baiat fustangiu. el s-a dat la ea si si'o facut o parre buna despre el in fata ei. el e genul de baiat care da in fete. Eu is primul ei baiat si din toata conversatia lor care am citit-o p mess mi-am dat seama ca ea a fost influentata de el si a facut-o sa se raceasca fata de mine. mi-a zis ca nu stie ce vrea. dupa un an jumatate, cand faci dragoste cu un baiat ii spui ca nu stii ce vrei? Eu cred ca la varsta ei e zapacita si ca nu isi da seama de ce simte pentru ca is primul ei iubit. probabil a fost o slabiciune de moment. Mi'a jurat k nu ar putea fi cu el. acum eu nu stiu ce sa fac ca sa pot sa o ac sa isi dea seama de ce simte pentru mine. ma iubeste si stiu asta. nu stiu ce sa fac caa sa o fac sa creada in ce simte. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| RxDooM a răspuns:

Pai. deic.nu stiu de unde sa incep m-ai bagat in ceata da oricumlaughing.(sa stii ca nu o ''iau'' in ras)deci eu nu cred ca ea si-a dat seama cand a vorbit cu el deoarece stii faza aia cu vorbeeesti si vorbeeesti si stie draq unde ajungi din vorba aia crede-ma.altceva daca ea ''o realizat'' si nu mai vrea sa fie cu tine deoarece ''crede ca te raneste'' atunci.(presupunem) ca... ea so ''plictisit'' de tine (fara suparare) si.te mai iubeste intr-un fel da ea nu isi da seama ca poate te iubeste foarte mult si.no poate cand o vorbit cu ala o crezut ''vaaa ce tare si blah blah blah ''si dupa aia.''pff nici de ala nu mai imi place acum ce sa fac cu prietenul meu sa ma despat sa nu ma despart nu stiu ce sa fac'' si asa ea ii acum destul de tulburata fiind vorba intre noi pana nu te casatoresti poti sa fi azi cu unu maine cu altu si tot asa da cad ai adus varba de. stii tu.atunci inseamna ca ea stie in ce ''so bagat'' adica nu ''faci'' si dupa aia ''lasi'
CONCLUZIElaughing:eu cred ca ea se va intoarce la tine dupa cate va zile deci. bafta in proportie de 96% va veni iti zic eu:-s glumesc sigur ca va veni normal ca va veni toate se intoooorc:Olaughing:-> mno sper ca te-am ajutat si.auzi stiu ca nu-i momentu deci. FUNDITA? raspunde-mi te rooog la mesaju asta ok? OK mno paa baftahappy

15 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Las-o pe ea sa decida ce face mai departe!

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Ia las-o frate vreo saptamana singurica sa vezi daca chiar te vrea. Timp cat esti cu o persoana intr-o relatie nu prea trebuie sa vorbesti cu baieti/fete care iti fac avansuri.Rusine ei!

| Yguaze explică (pentru DirectDinBerceni92):

Da stie ca o gresit, si ii pare rau. ea crede ca daca am fi iarasi impreuna m'ar face sa sufar din nou. si'o cerut scuze d multe ori.e constienta ca nu o sa mai gaseasca un baiat ca mine. nu stiu c sa fac. odata c o facut dragoste cu mine nu cred ca nu am iubestestraight face. vreau sa o fac sa isi dea seama

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Yguaze):

Frate anul trecut eram fix in postura ta.Acum am 19 ani si acum 1 an eram cu o fata de 14 ani intr-o relatie.Am fost primul ei iubit, primul cu care a facut-o si a durat 8 luni relatia.Si in cele din urma m-a inselat! Dar dupa aia repercusiunile au ranito mai rau ca orice durere fizica.O terorizam mereu, o urmaream si o faceam de rusine, o umileam de fata cu prietenii ei.Asa merita astea tratate...Ia initiativa

| Isabellaღ a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Cum sa faci asa ceva cu o fata:O
Daca te-a inselat asta nu inseamna ca trebuie sa o tratezi asa.Acuma recunosc ca nici ea nu a procedat bine, dar nici chiar sa o terorizezi asa...si crede-ma ca baietii nici nu isi dau seama cand ranesc o fata.Asa ca nu mai faceti pe ingerasiioh go on

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Isabellaღ):

Inseamna ca nu m-ai intalnit pe mine.Eu pot fi cel mai romantic baiat daca fata imi arata ca ma doreste.Dar pot fi si cel mai mare dusman daca ma ranit foarte tare si nu pot ierta.Eu sunt pur si simplu razbunator.Imi face cineva ceva, ii dau de 2 ori mai rau inapoi.Depinde cum se poarta lumea cu mine,pot fi un catelus bland si dragut dar daca sunt tras in teapa pot fi cea mai mare hiena de om cu persoana respectiva.
Are noroc ca am prea multa stapanire sa nu dau in fete, ca asa am fost educat de mama, sa respect fetele cand ele ma respecta.

| Isabellaღ a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

E bine daca faci asahappy
Dar crezi ca razbunarea e cea mai buna cale? Acuma eu nu zic sa o lasi sa isi bata joc de tine, dar na nici sa o terorizezi asa
Dar daca asa e firea ta, asta e! Procedezi cum crezi ca e corect.

| jasmine11 a răspuns:

Ai drepatate la varsta ei nu stie ce e aia iubire adevarata. tu esti destul de matur, ai face bine sa i deschizi ochii, las-o cateva zile sa se gandeasca si intreab-o cum ar fi viata ei fara tine, spune-i cat o iubesti, si spune-i ca sti ca si ea te iubeste, nu o pierde daca o iubesti, merita. ai bafta!

| AshuraElric a răspuns:

Daca te ti tot timpul dupa ea, si o intrebi intruna de sentimentele pe care le are pentru tine (cu alte cuvinte ii dai de inteles ca nu ai o incredere atat de mare in ea)cred ca la un moment se va satura.Nu e ca si cum tu ai fi singurul care greseste,pana la urma n-ar fi trebuit sa-i acorde atat de multa atentie unui strain,pe deasupra si "fustangiu"(lucru pe care il stiti cu totii). Probabil esti si foarte gelos,am putea deduce cu usurinta,dar sa presupunem ca gelozia ia nastere din dragostea,prea mare, pentru ea thinking
Doar pentru ca ai pus-o sa jure (si crede-ma,nu era cazul)nu inseamna ca ai rezolvat totul,trebuie "sa o faci sa creada in ce simte",dar pana la urma de unde sti ce simte ea? Da,probabil ti-a spus ca te iubeste,sau asa ceva...dar cuvintele astea au devenit atat de comune incat le poti spune si unei persoane care te-a salvat dintr-o situatie aparte. Poate ca te iubeste mai presus de aceste doua cuvinte,sau le spune pentru ca, din punctul ei de vedere, asta fac doua persoane care se iubesc (dedicatii peste dedicatiibatting eyelashes )pana la urma tu esti primul ei prieten.Ar trebui sa-i fi alaturi in continuare, ca pana acum (renunta la reprosuri) pentru ca astfel se va simti protejata.Si trebuie sa fi orb, incat sa nu poti face diferenta dintre o persoana care-ti este mereu alaturi si alta care te vede ca pe o roata de rezerva. thinking
Pana la urma s-ar putea sa aveti cam aceleasi idei despre relatia voastra (si despre viata in general)luand in calcul faptul ca din punct de vedere psihologic ar trebui sa aveti cam aceeasi varsta.hee hee
Si chiar daca ea e pe punctul de a renunta la tine nu ar trebui sa suferi atat de mult (ca de suferit sigur o vei face)incat sa renunti la viata.Nu a fost sa fie, nu avea sentimente la fel de puternice pentru tine si nu stia cum sa-ti arate acest lucru.

| Isabellaღ a răspuns:

De ce esti asa sigur? Poate ca nu te mai iubeste...ce daca a facut dragoste cu tine? Asta nu inseamna ca daca nu te mai iubeste acum nu te-a iubit atunci.Are 16 ani si asta nu inseamna ca ii zapacita doar ca nu vrea sa ramana cu tine pana la 80. Poate ca nu vrea sa iti spuna ca nu mai vrea sa fie cu tine pentru ca ii pare rau de relatia frumoasa pe care o aveti.Dar sincer acum, dragoste cu forta nu se poate.Mai bine mai vorbeste cu ea si intreab-o foarte serios "mai merita?"... daca insista ca da, atunci surprineo cu ceva, fa-i un cadou asa fara nici un motiv sau petreceti o zi frumoasa in locuri frumoase numai voi 2, vezi tuhappy ceva ce sti ca ii place sigur s-ar bucura mult si ai reusi sa o faci sa stie cu adevarat ce vrea! Pe tine tongue

Succes!

| AnotherCatWoman a răspuns:

Recucereste-o!
Uneori intr-o relatie intervine monotonia, asa ca nu strica din cand in cand sa mai schimbati placa...

| xCherri a răspuns:

Stiu ca vei rade probabillaughing Dar pentru ea e prea repede pentru relatii de dragoste si chestii. Nu a suferit niciodata din dragoste deci nu stie ce e aceea " Dragostea " sau " Iubirea".

| Yguaze explică (pentru xCherri):

Atunci dc a facut dragoste cu mine? nu din iubire?

| Nutzzuboy a răspuns:

O sa te dai cu capu de un perete. am trecut prin asta big grin. vrei un sfat? cel mai bun care ti-l pot da ca sa intaresti relatia. acorda-i cat de multa indiferenta poti. Primele cateva zile o sa zica ca esti nebun. Dupa sa vezi ce cautat o sa fi. Just be strong...

| dany852456 a răspuns:

Scurt si la obiect...las-o! paraseste-o, daca ea a fost in stare sa vb cu el si mai ales sa se lasa influentata de altcineva mai ales un baiat e clar ca nu tine la tine, de iubit nici nu se pune problema, dupa un an si ceva e deja obisnuinta nu e iubire, poate ca nu intelegi acum ceea ce zic dar o sa intelegi mai tarziu. tine-ma la curent si o sa vezi ca am avut dreptate.