| Mary3368 a întrebat:

sad. Vreau sa ma ajuta-i intr-o situatie penibila.Deci eu sunt pe clasa a10.Azi am avut telefonul si banii in geaca. Fara sa stiu telefonul mi. a cazut in microbuz. Am ajuns la scoala.Prima ora nu mi-am dat seama.am luat bani din geaca si am mers la magazin.Cand m`am intors am descoperit ca telefonul nu mai este.Am spus dirigintei deoarece am crezut ca l`am pierdut in clasa. Diriginta ia luat la control pe toti colegii mei, si m`a intrebat daca l`am avut prima ora.si am spus ca da ca m`am uitat pe el sa vad cat ii ceasul.Nu stiu dc am zis prostia asta.Si a venit si politia si a controlat si telu nu era la colegii mei.Acuma ma simt intr-o situatie foarte penibila.Si nu stiu cum sa ma scot cu faza cu telefonul.Am nevoie de un sfat.Multumesc! Funda

4 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Spuhne-i ca iti vei lua alt telefon. Acuma fapta e comisa stiu ca trebuie sa spui adevarul, insa chiar vei fi intr-o situatie penibila cum spui tu.Si + ca a venit si politia. Ii spui asta este, iti vei lua altul. Insa nu trebuie sa continui cu minciuna.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Orice ai vrea sa faci,deja e prea tarziu,telefonul nu mai e.Dar,poti sa iti ceri scuze fata de colegii tai,pentru ca ai cam gresit ca ai mintit, plus de asta au fost controlati, cu toate ca niciunul nu era vinovat.

| Sara2 a răspuns:

Orice ar fi nu o da la intors, apoi o sa creada ca ai vrut sa iti platreasca clasa telefonul, spune-le ca l-ai avut prima ora si gata, tine-o asa, nu o poti da la intors, ca sa ai constiinta impacata faci un exercitiu si te gandesti u insati ca chiar ai avut telu in clasa, si incerci sa excluzi ca a cazut in microbuz

| Darksided a răspuns:

Pai, adevaru intodeauna ne salveaza dintr-o incurcatura. Poti sa spui tot adevaru, sau poti sa spui ca pur si simplu iti cumperi alt telefon si nu e nevoie de atat tam-tam.

Eu in locul tau, mi-as cere scuze tuturor si le-as spune, ca mi-am gasit telefonul la magazin, si ca probabil atunci cand am fost la magazin si mi-am cumparat de mancare, mi-a cazut din buzanar cand bagam inapoi restul de bani.

Nu recomand nimanui sa minta, si e un lucru foarte urat, dar cateodata scopu scuza mijloacele. Sper ca ti-am fost de ajutor.