| irina_8441 a întrebat:

Buna TPU vreau si eu sa va povestesc ceva.am doar 17 ani si jum, nu as vrea sa fiu judecata vreau doar un sfat.am ramas insarcinata.si imi doresc foarte tare acest bebe.prietenul meu este de accord dar imi e foarte frica de reactia parintilor nu stiu ce sa fac. el imi zice ca ar vrea bebe dar se gandeste la reactia lumii.astept un sfat.va rog cat mai repede.am nevoie de o incurajare multumesc

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Desi poate pentru parinti va fi un mic soc, restul lumii nici nu ar trebui sa conteze pentru voi! Esti de laudat ca in loc sa te sperii si sa fugi de urgenta la avort, it iasumi responsabilitatea si il pastrezi! Respect din partea mea! Nu va mai ganditi la reactia lumii pentru ca lumea nu v-a dat voia de mancare, nu v-a educat, nu v-a facut mari; Probabil o sa spuna lumea ca esti prea mica sa ai un bebe, ca e mai bine sa-l dai afara, crezand ei ca asa se scapa de responsabilitate; Tu in schimb le vei da o lectie tuturor! Singurele reactii care ar trebui sa va intereseze, sunt cele ale parintilor, care, chiar daca vor avea un soc, sper eu ca vor ajunge la aceeasi concluzie ca si voi: sa pastrezi copilul! Oricum un avort nu duce la nimic bun, ci la o crima oribila si te pune pe tine in pericol, putand ramane infertila pe viata (si nu cred ca ti-ai dori asa ceva) sau chiar poti face cancer! Mult curaj iti doresc si sper sa fii puternica si sa poti trece chiar si peste vointa parintilor, in caz ca nu ar fi de acord cu pastrarea copilului, si fii sigura ca un parinte care isi iubeste copilul nu-i va intoare niciodata spatele acestuia! Ai grija de tine si sper sa ramai pe pozitie!

16 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Incearca sa vorbesti si cu parintii ca dupa o sa fie mult mai rau daca afla ei singuri, povestestele ca o sa iti continui scoala si o sa ai si mare grija de bebe... sincer iti spun ca e o varsta cam frageda pentru un bebelus... dar fiecare cu opiniile lui.

| cherrybomb a răspuns:

Nu face avort! exista riscul sa numai poti face niciodata un bebe. o sa ai remsucari p urma. o sa te gandesti cand o sa vezi cate o mamica cu bebele in brate in parc, si o sa iti sp in gand puteam sa fiu si eu asa... nu iti fie rusine vorbeste cu parintii tai si obligal p prietenul tau sa pastrati copilul si sa te ajute. ai 17 ani il poti baga la coruptie de minori...

| Michell_7762 a răspuns:

Un copil este ceva nemaipomenit, nu sunt cuvinte pentru ati descrie acea senzatie, de a fi mama, dar a nu intelege ca este ceva usor la anii tai.Nu ai idee ca in momentul in care vei vedea fete de anii tai ducandu-se la discoteca,la intalniri cu prietenii sau iesiri de vacanta,crede-ma in acel moment vei uita de acea senzatie placuta de mama,il vei ura pe "iubitul "tau, vei da toata vina doar pe el.In acest moment vine ruptura intre voi si te vei trezi crescand un copil singura, nu vei mai avea curaj sa-ti fc o relatiesi ADIO adolescenta si ani frumosi.Vb. cu parinti repede poate se mai poate fc ceva pentru tine.PS incerca -ti sa folositi si ceva contraceptive! lasa un mes ce ai facut!

| summer12 a răspuns:

Discuta cu parintii tai. Spune-le ce iti doresti. O sa fie nasol cand o sa afle, dar nu ezita sa discuti cu ei si sa le ceri sfatul. Daca tu ti-l doresti, nu cred ca or sa te oblige sa avortezi mai ales ca ei sunt constienti de riscurile unui avort. Nu esti singura care ramane insarcinata la varsta asta. Pe vremuri fetele incepeau de la 18 ani, nu mai suntem pe vremuri, dar cred ca esti destul de responsabila sa ingrijesti un copil daca spui ca ti-l doresti. Si cel mai important e ca ai sustinerea lui, deci nu te-ai face de rusine atat de tare pe cat ar crede parintii sau tu. Important e sa ai cu ce sa il cresti. Presupun ca inca esti la scoala, alt aspect care va fi ingreunat. Nu iti recomand sa reununti la scoala. Sper ca parintii tai te vor ajuta, dar va fi foarte greu pentru ca nu poti lasa singur un copil nici 5 minute. Lumea va barfi, iti dai seama, dar dupa ce il nasti nu o sa mai fie asa rau. O sa il adori pe bebe ala si tu si cei din jurul tau. Stiu o fata care a nascut la 17 ani si tasu mai mai sa o omoare cand a auzit, dar acum il iubeste pe copilasu ala mai mult decat pe fiicasa. Deci, treaba cu reputatia se regleaza. Barfe vor fi mereu, dar tu vei invata sa fi fericita alaturi de el si bebe.
Din alt punct de vedere vorbind, trebuie sa fi constienta ca se vor schimba multe. Poate nici scoala nu o vei mai putea continua, dar iti recomand macar la fara frecventa sau la seral sa faci. Poate va trebui sa muncesti la un moment dat sau nu vei mai putea iesi la fel cu prietenii tai. Daca te consideri destul de puternica atunci pastreaza-l. Succes

| BESTNICK a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa-l pastrezi si daca prietenul tau e mai bebelus decat micutul din burtica ta atunci ar trebui sa iei tu masuri.Fi tare ce poate sa-ti zica parinti nu au de aless,, daca tu il vrei cu adevarat atunci trebuie sal faci.gandestete numai la lucruri bune in viitor ca vei fi o mama tanara si sexy care toate mamele o vor invidia.pup si nastere usoara! sunt sigur ca vei fi o mama okwinking

| Denyuzzu a răspuns:

Eu zic sa nu renunti in nici un caz la bebelus. Cel mai mare pacat e sa ucizi. Cel mai bine este sa le spui parintilor tai. Cu siguranta nu o sa te oblige sa renunti la el. Multa bafta! :-s

| killerkiss a răspuns:

Sfatul meu ar fi ca sa renunti la acest copil. Viata este lunga. Mai ai timp destul sa faci copi. Dar copilaria nu o mai poti trai inca o data. In plus daca prietenul tau se gandeste la gura lumii si nu la cum o sa va descurcati daca o sa aveti acest copil atunci inseamna ca nu este pregatit nici el si asa risti sa te lase balta pentru ca nu se poate descurca cu aceasta situatie. Este periculos sa faci avort la varsta asta dar este mai bine decat sa trebuiasca sa iti pui viata in asteptare ca sa cresti un copil. Gandeste-te ca pana la urma si tu mai esti inca copil.
Asta este parerea mea. Sper ca te-am ajutat.
Succes in continuare. happy

| CrazyGirl2 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu faci avort, pentru ca acel copil nu are nici o vina ca a fost conceput! vorbeste cu parintii tai cand sunt intr-o pasa buna... poate rezolvi ceva.mult succes cu parinti tai si daca o sa ai copilul, mult succes sa ai si cu el:p

| Psihom a răspuns:

Doua lucruri sunt importante :
1.Relatia ta cu parintii
2.Varsta prietenului tau (daca are 17-18 ani sunt sigur ca nu-si doreste un copil, dar daca are peste 19 si crezi ca te iubeste totul ar fi OK)
Revenind la prima parte pentru parinti va fi un soc cand vor afla si de aici nimeni nu poate garanta ce va fi.Tu ii cunosti mai bine si trebuie sa-i faci sa intelega ca vrei acel copil si ca baiatul te iubeste.In cazul in care sunt mai inaintati in varsta (peste 45 ani) nu cred ca vor fi probleme mari desi nu le va conveni, ai o varsta frageda.

| MissLaura a răspuns:

Cu toate ca ai o varsta frageda sa stii ca e bine ca nu renunti la bebel tongue.Un copil e miracol mah! Si daca tu il doresti la fel si prietenul tau...e si mai bine! Parintii tai...na,ca m-ai prins! Nu stiu ce sa zic, dar nu vor fi prea incantati( bine ca mai ai putin pana devii majora!)Dar eu sper ca totul o sa fie bine pentru voi si o sa va bucurati de sufletelul ala dragalas! big grin

| NeverSayNever a răspuns:

Buna sincer imi pare rau pentru tine pentru ca ai o varsta destul de frageda pentru a avea un copil, dar un bebe este o binecuvantare data de Dumnezeu.Eu te sfatuiesc sa discuti cu parinti, la inceput vor reactiona foarte urat, dar sa stii ca ei sunt parinti...parinti tai si te vor ierta, intotdeauna ei isi iarta copii si te vor sustine si cred ca te vor aprecia deoarece iti doresti sa pastrezi copilul, iar acest lucru este demn de respect si acest respect il ai din partea mea.Eu am avut o colega care a avut acelasi caz si ea are acum o bomboana de fetita, si a zis ca nu regreta nici o clipa ca nu a facut avort(desi se gandea la asta) si a continua si scoala, noi i-am fost alaturi si nu am ras nici o secunda de ea sau ceva de genu.Chiar iti va fi greu din cauza varstei dar daca iubitul iti este aproape si te va sprijini o sa treceti cu bine peste tot impreuna. Avortul pentru mine este ceva de nedescris si nu iti recomand deoarece poti ramane marcata pentru toata viata. Oricum familia te va sfatui sa faci ceea ce e mai bine pentru tine.Ai grija de tine si bebe si te astept cu un mesaj sa-mi zici cum au reactionat familia ta.

| Sosetsicaaa a răspuns:

Killerkiss tu judeci? daca maicata ar fi facut avort tu nu ai fi aici danad acest raspuns stupid? este si el un suflet care merita satraiasca!
Irina ia-ti prietenul de mana si duceti.va la parintii vostrii...puneti.va toate cartile pe maasa, spuneti.le ca va iubiti si c hiar daca acest copil ese o greseala si o neatentie a voastra sa asumati rapunderea si vreti sa il cresteti.La urma urmei si el are dreptul la viata! sa imi spui ce ai facutkisskissMULT SUCCES!

| dani112 a răspuns:

Cred ca parinti tai o sa reactioneze urat pentru ca nu e visu unui parinte sasi vada copilu distrugandusi copilaria si e si chestia ca o sa-ti fie cam greu sa cresti copilu pentru ca o sa simti nevoia si de distractie la un moment dat si nu poti baga mana in foc ca prietenul tau nu o sa te lase balta.

| TiesTTo4Pirates a răspuns:

Voi nu ganditi cand vorbiti despre,, AVORT'' mai oameni buni este si el o fiinta de ce sa moara? Si in plus am auzit ca daca faci avort nu mai poti face copii

| irina_8441 explică:

Prietenul meu are 21 de ani.nu cred ca m-ar lasa balta pentu ca mia demontrat de N ori ca ma iubeste.si ca exemplu sustinandu-ma sa pastrez acest bebe inca ma gandesc la ce voi face nu am gasit inca puterea de a vb cu parintii.multumesc din suflet pentru sfaturile voastre...am sa revin cu vesti va pup pe toti

| mary_6463 a răspuns:

Da,e o situati cam complicata,dar intilnita foarte des in ziua de azi,mai bine prima sa-ti ei inima in dinti si sa-i spui parintilor,daca ei nu te inteleg cauta o alta persoana care te poate sustine,daca nu poti gasi nici un umar vorbeste cu iubitul tau(el ce virsta are?),poate el are lucru si va puteti permite sa inchiriati o camera si sa fiti independeti(maturi),fiindca deja ati facut un pas serios, eu iti dau acest sfat greu fiindca sunt contra la avort, daca nu acum dar mai tirziu Dumnezeu iti va face vedere ce pacat ai facut...Stiu mai multe perechi care au rezistat aceasta situatie,totul depinde de caracter si spirit, daca aveti marea dorinta sa creati o familie, sunt sigura ca veti depasi toate greutatile. Dumnezeu sa va ajute!