| AriannaAri a întrebat:

Buna TPU happy. Vroiam sa va cer parerea in legatura cu o chestie putin mai delicata... Sunt impreuna cu prietenul meu de 2 ani si ceva iar dupa cam mai mult de jumate de an, am decis sa facem dragoste. Pana acum am facut-o protejat dar uneori si neprotejat eu luand mereu pastila de a 2-a zi)...De o luna si ceva incoace o facem neprotejat in fiecare week-end cand vine la mine sa ne vedem (el sta la 2-3 ore de mine) iar eu iau mereu, incepand de joi pana duminica, (in fiecare dimineata, exact cand ma trezesc) un anticonceptional si o facem neprotejat.

Lasand asta la o parte, ceea ce m-a surprins cel mai mult a fost luni cand mi-a zis pe mess ca ar vrea sa termine in mine pentru ca, daca tot o facem, sa o facem "ca la carte" (folosind anticonceptionale in continuare). Cand am auzit am ramas masca, adica raspunsul meu mergea mai mult spre un NU avand in vedere ca imi este frica ca se poate intampla ceva. Voi ce parere aveti? Ar trebui sa accept sau nu?

P.S nu vreau sa vad persoane care il judeca pe iubitul meu pentru ca, chiar daca s-ar putea sa nu vi se para, este foarte atent si inainte sa facem dragoste s-a documentat in legatura cu absolut tot avand in vedere ca si el era virgin la fel ca mine. Si inca ceva. fara chestii "sta cu tine doar pentru sex" etc..pentru ca, chiar nu este adevarat happy, parintii mei il cunosc foarte bine, se inteleg super cu el si este un baiat de nota 10. Mentionez ca el are 19 ani iar eu fac 16.

Răspuns Câştigător
| schmoll a răspuns:

Daca folosesti anticonceptionale nu trebuie sa iti fie frica, si el daca te iubeste stie ce face, deci pana la urma ramane la decizia ta, este chiar normal

12 răspunsuri:
| Lexy ♥ a răspuns:

Iti bati joc de sanatatea ta, mama lui de sex...o sa vezi tu peste cativa ani cand o sa te chinui sa faci un copil si nu o sa mai poti.Chiar crezi ca toti de aici vorbim asa de prosti?

| Lexy ♥ a răspuns:

In primul rand tu ar fi trebuit sa fi cea care sa te documentezi cu privire la protectie si nu prietenul tau...si daca sta cu tine pentru sex sau nu putin imi pasa este viata ta si faci ce vrei...dar nu uita caci corpul tau va avea de suferit nu al lui.el nu este doctor si pastilele trebuiesc luate dupa un consult medical nu asa dupa ureche.
In al doi.lea rand pastila de a doua zi intra in categoria contraceptiei de urgenta. Sarcina nedorita poate fi astfel evitata. Ea isi face efectul prin alimentarea organismului cu o explozie scurta si puternica de hormoni sintetici. Aceasta explozie hormonala schimba ritmul hormonal al corpului nostru, ritm ce ajuta la instalarea unei sarcini.In cazul in care esti deja insarcinata, aceasta metoda nu va avea niciun efect.Pastila de a doua zi nu este recomandata sa fie folosita precum o metoda regulata de contraceptie. Ea este conceputa pentru a preveni sarcina dupa ce o femeie a facut sex neprotejat (atunci cand metodele clasice nu au avut succes ori cand nu s-a folosit absolut nimic). Aceasta pastila trebuie luata numai in caz de urgenta, unii medici spunand ca o astfel de pastila poate fi de ajuns pentru o viata intreaga (adica folosirea ei trebuie o data, si nu de mai multe ori intr-o viata) din cauza hormonilor pe care ii are si pentru ca sistemul nostru de reproducere poate fi afectat de o folosire repetata.In cazul in care se intampla sa vomati dupa ce ati luat prima pastila(pana in prima jumatate de ora), consultati de urgenta un medic specialist. Eliminarea pastilei poate reduce efectul ei.

Pilula de a doua zi isi face mereu efectul?

Nu. Pilula de a doua zi contine atat estrogen cat si progestin, si aree 75% sanse de reusita. Cu alte cuvinte, daca 100 de femei fac sex neprotejat in timpul sau cu putin inaintea ovulatiei, aproximativ 8 femei vor ramane insarcinate. Pilulele ce continu numai progestin au sanse de succes de 89%, adica, daca din 100 de femei iau acest tip de pastila, numai una va ramane insarcinata.
Sanatatea ta
Fiecare femeie este diferita. Din cauza riscurilor de a va imbolnavi, femeile care sufera de urmatoarele afectiuni sau sunt in una din situatiile respective, este mai bine sa nu foloseasca pilula de a doua zi (ori sa consulte medicul specialist):
Sarcina
Infarct sau preinferct
Cheaguri de sange (picioare, plamani, etc)
Cancer genital sau mamar
Cancer hepatic

Pilula de a doua zi nu este recomandata femeilor ce alapteaza sau au nascut in urma cu 6 saptamani, care au epilepsie, boli ale rinichilor sau cardiovasculare, diabet ori hipertensiune.

Iar la anticonceptionale mecanismul pilulelor este simplu:
-opresc ovulatia;
-ingroasa mucusul cervical, blocand patrunderea spermatozoizilor in uter;
-subtiaza mucoasa uterina, ceea ce face dificila implantarea unui eventual ou fecundat;
Efectul pilulelor contraceptive scade daca ele nu sunt folosite corect, daca nu este respectata ora la care trebuie luate si, mai grav, daca se uita o tableta; ele trebuiesc luate timp de 1 luna.

Avantajele administrarii anticonceptionalelor:

-previn sarcina cu o eficacitate crescuta;
-scad cantitatea de lichid menstrual eliminata lunar, previn si trateaza anemiile aparute din aceasta cauza;
-scad incidenta durerilor menstruale;
-in majoritatea cazurilor acneea se amelioreaza;
-eficiente in tratamentul chisturilor ovariene benigne;
-te protejeaza impotriva cancerului ovarian si de endometru prin diminuarea ovulatiilor si variatiile hormonale pe care le produc. Efectul protector poate dura si pana la 15 ani dupa oprirea tratamentului, in functie de cat timp a durat acesta.

Efecte negative:
-modificari ale starii psihice;
-modificari de greutate;
-cresterea pilozitatii corporale;
-stari de greata;
-in unele cazuri duce la contacte sexuale dureroare;
-scaderea libidoului;
- absenta menstruatiei (amenoree)
Nici un mijloc contraceptiv nu prezinta o siguranta de 100%, insa pilula este mijlocul cel mai fiabil daca este luata corect. Orice esec se datoreaza unei utilizari neadecvate.
Eu zic sa ai mare grija data viitoare pentru ca nu te poti juca cu viata unui copil.
Bafta!

| Pitzipoanca a răspuns:

Ai fost complet necugetata in ceea ce te priveste. Ai luat pastile cu o doza mare de hormoni (pastila de a doua zi) asa, de capul tau. Acea pastila se ia MAXIM de 2 ori pe an. Si anticonceptionalele le-ai luat asa, dupa capul tau. Prietenul tau are mare dreptate. E mare lucru ca nu ti-ai dezechilibrat complet sistemul endocrin (hormonal).
Mai copii, ati facut exact dupa capul vostru si ati facut foarte rau. Trebuie sa mergi la medic. Endocrinolog si ginecolog. Din nou, efectiv ti-ai batut joc de tine. Adica nu vrei anticonceptionale ca fac rau, dar iei cu pumnul pastile de a doua zi si iei anticonceptionale asa... dupa capul tau.

| AriannaAri explică (pentru Pitzipoanca):

Auzi, dar inainte sa faci o afirmatie, poti sa pui intrebari daca nu esti sigura pe ceea ce zici? Cine ti-a zis tie ca am luat "cu pumnul" pastile de a 2-a zi? Daca citesti calumea scrie ca "UNEORI am facut-o neprotejat", repet UNEORI, iar iubitul meu nu e atat de dobitoc sa ma lase sa iau mai mult de 2 pastile de a 2-a zi avand in vedere ca mai jos am specificat ca S-A INFORMAT IN LEGATURA CU ABSOLUT TOT INAINTE SA FACEM DRAGOSTE ATATA TIMP CAT SI EL ERA VIRGIN LA FEL CA MINE. Si inca ceva..am zis eu ca nu vreau anticonceptionale pentru ca fac rau? Din nou, sa iti reproduc ce am scris pentru ca se pare ca nu intelegi. "adica raspunsul meu mergea mai mult spre un NU avand in vedere ca imi este frica ca se poate intampla ceva." aici ma refeream la faptul ca pot sa raman insarcinata, nu la faptul ca anticonceptionalele fac rau.winking In plus nu am luat anticonceptionale dupa capul meu, ci am luat si iau atunci cand este nevoiewinking.

| Pitzipoanca a răspuns:

A, da. Fa-ti si un test de sarcina. happy

| AriannaAri explică (pentru Pitzipoanca):

Am facut o gramada de teste de sarcina, stai linistita.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru AriannaAri):

Anticonceptionalele NU se iau la nevoie. Se iau zilnic, la aceeasi ora. Nu exista "iau anticonceptionale la nevoie". Nu e medic, nu are cum sa stie absolut tot. Iti trebuie opinia unui specialist, nu trucuri de Cool-Girl.

| AriannaAri explică (pentru Pitzipoanca):

Eu am zis ca iau anticonceptionale de joi pana duminica, in fiecare saptamana exact cand ma trezesc (aia fiind in jur de ora 10). Si da, nu e medic si nu stie absolut tot dar lucrurile de baza, care sunt scrise si pe site-urile calumea, le stiewinking avand in vedere ca de 2 ani si ceva nu am patit nimic si sunt inca intreaga.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru AriannaAri):

Trebuie in fiecare zi. Intelegi cum e asta? NU 4 zile din 7. Faceti o mare tampenie. Se produce dezechilibru hormonal si sunt mari sanse sa apara o sarcina. Daca nu mergi la doctor sa-ti rezolvi problema, te poti trezi cu chestii nasoale. Si niciun site, oricate tanti Getute ar contribui, nu este egal cu ceea ce stie un medic. Mergi la medic. Iti trebuie analize de sange (elemente sangvine si dozari hormonale, de preferinta dupa ce ai terminat cu luatul "bombonelelor" cand ai tu chef. Iti bati joc de tine. La 16 ani nu ai idee cat rau iti poti face.

| plosnitapufoasa a răspuns:

Mie mi se pare ca te cam crezi desteapta si faci pe obraznica. daca nu aveai nevoie de sfaturile oamenilor de pe TPU nu trebuia sa scrii. dar daca ai intr-adevar nevoie de ele citestele se extrage ce e mai bun nu intrveni cu, comuri rautacioase. si daca pr tau tea informat cum se iau anticonceptionalele atunci ma indoiesc ca este documentat.
P.s va credeti destepti da nu pre sunteti. fara suparare

| SSSOMG a răspuns:

Nu am inteles exact o chestie..ai zis ca luai pastila de a 2a zi de fiecare data si dupa aceea zici de anticonceptionale. Daca iei continuu anticonceptionale nu ramai insarcinata. Dar daca ai citit pe prospectul pastilei de a 2a zi, scrie sa nu iei mai mult de 2 pe an(daca nu ma insel)...Deci ori iei anticonceptionale, ori folosesti prezervativ..nu lua pastila de a 2a zi de fiecare data ca nu e sanatos