| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Trec printr-o perioadă foarte dificilă și nu știu cum să ies din ea. Am 23 de ani și acum o săptămână am aflat ca sunt însărcinată. Nu a fost plănuit, nici eu și nici tatăl copilului nu am fost pregătiți pentru asta. Dar am discutat și amândoi am fost de acord să păstrăm copilul și să avem grijă de el, nu ni s-a părut ca un copil o să ne distrugă viața. Tatăl meu și mama lui au fost și ei de acord și au spus ca o să ne ajute și o să ne susțină. Problema este mama mea care mă obligă să fac avort, nu acceptă ideea ca eu să am un copil și nu îmi ascultă punctul de vedere, îmi spune să nu îmi distrug viața și să schimb scutece de la vârsta asta. Îmi spune ca pentru ea e un coșmar, ca am fost un copil exemplar și cum am putut să fac acum așa ceva. A ajuns să mă pună să aleg între ea și copil, am primit inclusiv bani să fac avort și a spus ca mă duce pe sus la clinică și își asumă ca o să îi reproșez toată viața ca m-a obligat să fac asta.
Eu nu îmi doresc să fac avort, îmi e frică și chiar îmi doresc copii indiferent ca l am plănuit sau nu, o sa avem susținere din toate părțile, aproape. Chiar nu știu ce să fac, nu vreau să o pierd nici pe ea și nici copilul.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta NU poate sa te oblige nimic, nici macar nu te poate duce cu forta laa vort, deci bati campii aiurea.

Nu ai de ce sa alegi intre copil si maica-ta, ca la 24 de ani esti ditamai femeia adulta, capabila sa isi ia valiza si sa se mute cu tatal copilului si chiar sa-i ceara aceluia sa se casatoreasca cu ea, ca copilasul cand se va naste sa aiba un tata legal.

Singura conditie ca mama ta sa te oblige sa faci avort este daca tu ai retard mental si ea este tutorele tau legal.

| sierra1 a răspuns:

"Am 23 de ani...sunt însărcinată....Problema este mama mea care mă obligă să fac avort"

in ecuția asta sunt următorii termeni: tu, viitorul copil și tatăl lui. Atât.

Apropo, de ce nu-i spui viitorului tată, "soțul meu"?