| AlinaaaIrina a întrebat:

Bună Tu! Am si eu o intrebare in ultima luna am făcut sex neprotrjat cu iubitul meu menstruatia mi-a venit normal dar am început să am gesturi sa stare de vină să am pofte sa mănânc mai mult sa ma simt obosită sa ma doare sâni Intrebarea este oare sunt însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit atat stiintfic cat si medical ca insasi simpla pornire a menstruatiei in jurul datei preconizate, calculate si in cazul in care desfasurarea ei a decurs in conditii care se pot considera ca fiind similare/asemanatoare cu menstruatiile avute/produse anterior, atunci sangerarea menstruala reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99 % in timpul ciclului menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si din acest motiv se elimina din uter fostul ENDOMETRU care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Acest proces al sangerarii ciclice se produce din cauza faptului ca intre timp endometrul a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil in organism si printr-un proces bine stabilit si sub actiunea anumitor substante, endometrul este desprins de pe peretele uterului fiind faramitat si transformat in menstruatie si eliminat sub forma sangelui menstrual. Rezulta ca in aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. Manifestarile si simptomele premenstruale apar si se formeaza numai in cazul in care NU exista o sarcina instalata in uter. Este imposibil sa coexiste dureri/disconfort si manifestari premenstruale concomitent cu existenta unei sarcini instalate in uter. In cazul tau este excusa existenta unei sarcini. Multa sanatate!

| RazvanSMR a răspuns:

Idk boss