| FCSBfana a întrebat:

Am 13 ani si in data de 10 ianuarie mi-a venit prima data ciclul, urmatoarea data mi-a venit de alaltaieri 30 martie, azi e 1 si inca mai sunt in zilele alea pe rosu ???? este vreo problema daca ma masturbez?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nici o problema, totul decurge normal pentru o fetita, in primul ei an de ciclu menstrual, cand ciclul poate sa fie absent cateva luni chiar. Se va regla dupa 1 an!
Cat despre masturbare, fa-o doar afara, neintroducand nimic in vagin!

| corbulalbrosu a răspuns:

Te poti masturba fara nicio retinere chiar si daca sangerarea menstruala este prezenta si continua sa se manifeste/produca. In cazul multor femei libidoul lor are cea mai ridicata valoare si se manifesta cu maxima intensitate, ceea ce le induce si dorinta maxima de a intretine sex exact in aceasta perioada a ciclului menstrual. In concluzie te poti masturba fara nicio retinere daca simti nevoia si dorinta de a te masturba in acest moment. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

E perfect normal ca cilcul la inceput sa fie dezorganizat iar daca te masturbezi nu e nici o problema.

| Bernardus a răspuns:

La inceput ciclul menstrual e haotic(recomand sa ai la tine tampoane/absorbante mereu). Cat despre masturbare, singura problema e faptul ca ai putea pata haine/lenjerie de pat/etc, in rest nu e nicio problema daca te masturbezi la ciclu

| KanameKuran a răspuns:

Salut, atat la inceput cat si la sfarsit(menopauza), ciclul menstrual este foarte dezorganizat si chiar haotic. Este complet normal sa iti vina de 2 ori pe luna sau sa sangerezi la 1 saptamana dupa prima sangerare. Dar daca simptomele persista si pentru linistea ta, poti vizita medicul de familie ce iti va da trimitere la un medic ginecolog.

Cat despre masturbare, aceasta nu are nici o legatura cu ciclul menstrual. Nu iti va dauna sanatatii.