| lexy a întrebat:

Am aflat de existenta acestui site si m-am decis sa ma alatur si eu voua atat pentru a gasi raspunsuri la intrebarile mele, cat si pentru a oferii ajutor celor ce au nevoie.
Pentru inceput as vrea sa va spun o scurta povestioara, pentru a intelege cat mai bine problema mea.
Eu am 24 ani si cu ceva timp in urma am cunoscut un baiat.Nu mi s-au aprins calcaiele dupa el, ci doar ca mi-am dorit la vremea aceea sa imi fac un prieten doar de dragul de a avea si eu un iubit.Asa am ajuns sa am o relatie, ca sa o numesc asa.Compania lui nu ma incanta foarte tare, dar nici nu imi displacea.NU am fost niciodata indragostita de el.Relatia noastra s-a rezumat la cateva sarutari, la o noapte petrecuta impreuna(FARA sex sau dragoste, cum vreti voi) si la vreo 2-3 iesiri in oras.Intr-un final a venit si sfarsitul acestei prietenii.Alegerea de a pune punct a fost a mea, deoarece omul nu prea stia sa se tina de promisiuni.Nu am suferit. Ulterior l-am cunoscut pe fratele acestuia de care m-am indragostit nebuneste.Am avut o relatie cu acesta in adevaratul sens al cuvantului(petreceam mult timp impreuna, am facut dragoste, nu sex, din punctul meu de vedere, etc.). Intr-un final acesta m-a parasit.De data asta a existat suferinta. Dar am invins durearea si in final l-am inchis in cutiuta amintirilor.Momentan am o alta relatie si sa zicem ca sunt chiar pe punctul de a-mi intemeia o familie.Problema mea este ca nu pot sa scap de aceasta amintire neplacuta.Nu pot sa imi iert aceasta fapta rusinoasa.Am insomnii, iar constiinta mea vine de fiecare data si ma imi reprosaza acest lucru.Am cosmaruri in care fratii ma acuza ca as fi o usuratica.Toate acestea se accentueaza mai ales atunci cand ma gandesc la actualul meu iubit, o persoana cu moralitate, care doreste ca iubita lui sa nu fi avut un trecut compromitator, pentru ca mai tarziu "sa fie aratat cu degetul pe strada". Mi-e teama sa nu il pierd pe actualul din cauza acelei intamplari nefericite din trecut.Mentionez ca atat in relatiile anterioare, cat si in cea actuala am fost fidela(nu imi place sa imi bat joc de oameni).
Va rog fete si baieti, doamne si domni spuneti-mi parerea voastra sincera despre aceasta fapta a mea.Propuneti-mi sfaturile voastre pentru a scapa de aceste chinuri ale constiintei si spuneti-mi parerile in legatura cu posibilitatea afectarii relatiei actuale de ceea ce s-a intamplat in trecut.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ada a răspuns:

Parerea mea este sa iti vezi de viata ta in continuare. Ce a fost a fost...In actuala relatie conteaza ce este si ce va fi...Stai linistita, nu ai fost o usuratica...Nu ti-ai inselat iubitul...Nu l-ai facut sa sufere...Gandeste-te cate femei de-a dreptul josnice exista in lumeaa asta care si-au tradat partenerii si care si-au continuat relatie cu tarie si cu zambetul pe buze... Din cate observ tu nu faci parte din categoria lor...Nu vad de ce o fapta comuna, obisnuita din trecut ar putea sa iti umbreasca viitorul... Daca te iubeste, prietenul tau te va intelege...Sa fii fericita, iti doresc!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci atatea griji, nu te-ai comportat imoral, nu ai gresit cu nimic si nu vei fi aratata cu degetul pe strada. Esti un om absolut normal, care are o poveste de viata, un proces de maturizare si actualul tau iubit va intelege asta. Fruntea sus, esti un om demn si care nu are motive sa-si plece privirea.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Linisteste-te, exagerezi! E frumos ca estiinca sensibila, dar NU e o faptea rusinoasa, ce ai patit tu! sa fii tu sanatoasa!, altele au 4, 6, 8, 10 experiente ca tine pana sa se marite, si nu-si fac probleme din asta! nu-ti fa nici tu! Este o experienta de viata, ia-o ca atare, si mergi cu capul sus inainte! Daca el tine cu adevarat la tine, va intelege, site va aprecia pentru ceea ce esti tu cu adevarat, acum, cu el, si nu pentru o experienta normala, trecuta! Liniste in suflet si SUCCES!

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite ce iti propun eu este sa stai de vb cu actualul prieten al tau sa ai impartasesti din relatiile tale anterioare, este m, ai bine sa stie ce a fost decit sa afle mai tarziu si daca te iubeste la fel de mult cum al iubesti si tu te va intelege stai linistita.Nu cred ca el inaintea ta nu a avut alte relatii? Este bine sa vb cu el ai sa vezi ca atunci nu vei mai avea nici o frica de ceea ce se poate intampla(ma refer la faptul ca poate afla pe parcursul relatiei voastre). Ai sa vezi ca asta te va ajuta si intr-o relatie cel mai important este sa comunici cu partenerul, asta ajuta foarte mult.Sanatate,bafta si noroc iti doresc.

mira
| mira a răspuns:

Din cele relatate de tine rezulta ca ai avut un comportament corect.Nu inteleg motivul remuscarilor.Viitorul tau sot trebuie sa afle de la tine ca ai mai fost curtata, ca l-ai ales pe el nu din criza de pretendenti.Instinctul feminin te va ajuta sa gasesti formula potrivita pentu a te destainui.Succes.Mira

| nicky a răspuns:

Cred, cum spunea si mlm, ca cel mai bine ar fi sa discuti cu actualul tau iubit sa-i explici ca sa te simti tu mai bine si sa nu traiesti cu frica ca poate odata te va arata cineva cu degetul desi nu prea ar avea de ce si asa si relatia voastra se va baza pe sinceritate si comunicare atata timp cat nu ascunzi nimic. Daca cel cu care esti acum te iubeste atunci nu are de ce sa te paraseasca dupa ce-i vei spune ca doar nu l-ai inselat. Numai discutand cu el vei scapa de cosmarurile pe care le ai, ca de fapt de aceea le si ai de frica sa nu fi parasita in momentul in care fratii te vor arata cu degetul in fata iubitului tau. Succes si iti doresc sa scapi de sentimentul asta de vinovatie.

carla
| carla a răspuns:

Lexy, ma alatur celor care ti-au raspuns deja si iti spun ca nu ai motive sa-ti fie rusine. Nu inteleg de ce te mustra constiinta, nu ai facut decat sa iubesti pe fratele fostului tau iubit si a fost de comun acord. Daca intr-adevar consideri ca te macina trecutul, povesteste-i actualului prieten despre fostele tale relatii. Nu mi se pare ca tu ai fi avut un trecut compromitator si de o moralitate indoielnica, din ce ne-ai povestit.Relaxeaza-te si daca prietenul actual te iubeste, nu va avea ca sa-ti reproseze.

| mariazet45 a răspuns:

In momentu cand incepi o noua relatie trebuie sa stergi cu buretele tot ce a fost inainte, nu cred ca ai procedat gresit si de aceea nu cred ca ai ce iti reprosa si nici actualu iubit nu are ce iti reprosa, de obicei la inceputu unei relatii sunt persoane care spun, indiferent ce a fost stergem cu buretele, chiar daca nu ati procedat asa nu ai de ce sa iti faci griji, daca te iubeste nu conteaza ce a fost in trecut, important e ca tu sa nu clachezi psihic gandindu-te la tot felul de idei, impuneti calm si gandeste-te ca nu ai ce sa iti reprosezi. Casa de piatra

| MihaiA a răspuns:

Sincer. nu vad problema thinking Ai remuscari degeaba. Crezi ca prietenul tau nu a mai avut relatii, aventuri poate?
Pe mine unu` nu m-ar interesa ce a fost in trecutu fetei... atat timp cat este o persoana cu care merita sa stau, si in care sa am incredere ca nu va calca stramb.
Problema este doar daca tu i-ai spus actualului prieten ca esti virgina ceea ce nu cred.
Trecutu e trecut, prezentu e prezent. Daca chiar nu poti trece. explica`i cand simti momentul, ca ai fost indragostita, ca ai suferit din cauza unui baiat ( o sa inteleaga ca ati facut si dragoste ), si ca nu ai vrea sa suferi din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mesaj pentru "lexy": mai intai "casa de piatra", in al doilea rand vad ca toata lumea care ti-a raspuns a dat sfaturi folositoare in cazul tau, mai precis eu personal sunt de acord cu 9 din cele 10 raspunsuri scrise pana acum, singurul lucru pe care ti l-ar reprosa un posibil viitor sot iubitor si intelept ar fi doar daca ai fi purtat o boala culeasa de la cei din trecutul tau, dar nu e cazul, in final TREBUIE sa fac o completare - este important ca discutia pe care o vei purta cu EL sa ramana o discutie de "informare" si in nici un caz "nu de detalii" pentru ca tu ai dreptul sa pastrezi discretie asupra vietii tale, intelegi!?

| emutza a răspuns:

Draguta mea eu iti sugerez sa vorbesti cu actualul tau prieten si sa il rogi sa te asculte pana la capat, de asemenea mentioneaza-i faprul ca il iubesti si ca te-ai schimbat si ceea ce a fost oricum nu poti schimba... si daca el te iubeste fii sigura ca te va intelege... cere-i sa te asculte si sa incerce sa te inteleaga... recunoaste in fata lui ca ai gresit si promite-i ca nu se va mai intampla de acum incolo