| DaniShadow a întrebat:

Bună tuturor, am o întrebare legată de riscul unei sarcinii.
Prietena mea ia anticoncepţionale Logest pentru reglarea ciclului, iar acum 15 zile în perioadă sângerării din pauză am avut primul contact sexual, dar a fost extrem de scurt fiindcă durea și nu se pune problema ejaculării.
Iar acum cateva zile, 4 am avut al doilea contact sexual in care din nou nu am ejaculat dar apoi mi-a spus că a mers la baie și sângerat puţin. Prima întrebare este referitoare la faptul că ar putea fi o sângerare de nidaţie având în vedere că mi-a zis cu vreo 3-4 zile înainte că a durut-o puţin burta?
În continuare a mai avut loc un contact sexu în ziua urmatoare, acum 3 zile, care a decurs mai bine, dar totuși n-am vrut să ejaculez înăuntru și m-am retras chiar înainte, dar ea mi-a spus după mergând la baie că avea o pată transparentă și puţin spre galben pe chiloţi și după s-a șters și avea puţin și în zona vaginului. Nu exclud posibilitatea unei ejaculări precoce deși din ce am simţit am ejaculat după ce m-am retras, sau ar putea fi secreţii vaginale? Există riscul unei sarcini?

Tin sa menţionez că nu a uitat nici o pastilă și a avut o întârziere de maxim o oră la una.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incepand cu momentul in care a fost administrata a 8-a pastila AC (anticonceptionala) de pe PRIMUL BLISTER/FOLIE, din acel moment in organismul respectivei femei se instaleaza PROTECTIA CONTRACEPTIVA TOTALA, adica incepand din acel moment femeia respectiva NU mai poate sa ramana insarcinata, NICI DACA SI-AR DORI, pe intreaga perioada cat vor fi folosite pastilele AC. Protectia contraceptiva se mentine intacta si in perioada celor 7 zile de pauza dintre 2 blistere consecutive. In concluzie pentru informarea ta exacta, trebuie sa stii sa intelegi ca incepand chiar din a 8-a zi de folosire a primelor pastile AC, de pe primul blister, barbatul poate sa ejaculeze sperma mereu, de fiecare data IN VAGIN, fara nicio teama sau retinere fiindca formarea unei sarcini a devenit 100% IMPOSIBILA in cazul in care pastilele AC sunt administrate la timp, in mod corect. Multa sanatate!