| anonim_4396 a întrebat:

tuturor, am o problema cam mare. aseara iubita mea mi-a spus sa ne despartim, fiindca spune ea ma face sa plang mereu, sa sufar, ca nu ma merita, fiindca sunt prea bun pentru ea, am incercat de nenumarate ori sa ii explic ca nu este adevarat, ca sunt doar un om cu plusuri si minusuri, relatia noastra este de 11 luni, pe parcursul relatiei au fost mici certuri, dar nu serioase, cred ca pot spune mai mult copilaroase, in rest a fost frumos pana acum 2 zile, ea spune ca este foarte schimbatoare ca 2 zile e ok apoi restul ba, ce e drept asa-i, dar cred ca mai mult fiindca luni are examen si o cred trebuie sa invete mult fiindca este la profilul "asistenta generalista" eu de fiecare data am ajutat-o, am incurajato, sa treaca peste momente dificile, viata ei a fost mereu cu susul in jos. incepand de la parinti pana la fostul ei prieten care o injura in fiecare zi si o facea in toate felurile, dar de fiecare data ii ridicam moralul si revenea pe picioarele ei, dupa ce a terminat liceul, a intrat la o post liceala. si apoi sa-si caute de lucru, dar tot imi spunea "unde sa lucrez? unde? ca nu gasesc nimic, m-am saturat!" iar eu ii raspundeam " ia si linisteste-te si hai sa cautam impreuna si o sa vezi ca o sa gasim" si asa a si fost i-am gasit la un spatiu de joaca, a lucrat 3 luni, dar ma scuzati ca o sa folosesc dar patroana era o "vita ordinara" o exploata la maxim, tot ce facea iubita mea nu era bun si inca o mai si brusca, iar ea se descuraja foarte repede, stateam ore la rand la telefon sa ii ridic moralul, ce e drept este o persoana negativista, si ea vede mai mult rau decat bine, dar ii ridicam moralul, o incurajam si isi revenea, dar dupa 3 luni. aceea "vita" a dat-o afara, si iar sa descurajat, cu greu am reusit sa o readuc pe picioare. Dar aseara, mi-a spus ca nu mai vrea ca ma face sa sufar, ca ea nu mai stie ce e cu ea, ca ea poate si singura sa se descurce, ca pentru ea e daca e rau e bine si daca e bine e tot bine, dar din cate am vazut, ea mai mult se descurajeaza si se inchide in ea. Mi-a mai spus ca "pe mine nu mau invatat ce este bine si ce este rau", dar eu i-am spus " atunci lasa-ma sa te ajut, sa te invat ce este bine si ce este rau" dar ea imi raspunde "nu, nu! gata! am terminat nu vreau, astea se invata la timp". Aseara imi spunea sa nu mai vada nici un mesaj de la mine. Inca o chestie care trebuie sa adaug este ca, nu am inselat-o niciodata si nici ea pe mine, fiindca ea nu este genul si nici eu. Va rog, imi puteti da un sfat cat de mic, dar care sa ma ajute, fiindca eu nu vreau sa o pierd.

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti,intr-adevar foarte indragostit si ai face orice sa ii fii alaturi!
Posibil ca ea sa fi avut un moment de luciditate si sa fi inteles cat te chinuie,pentru ca oricat esti tu de dispus si dornic sa-i fii alaturi,ea este o negativista totala si se teme ca la un moment dat,te va obosi ingrozitor!
Si ca sa nu ajungeti acolo,a propus despartirea.
Ce poti face?
Sa-i spui ca nu accepti despartirea si ii lasi timp de gandire,faceti o pauza de doua saptamani sa zicem,timp in care nu vorbiti,nu comunicati,nimic,pauza totala,ca si cum celalalt n-ar exista.
Si daca,in tot acest timp nu-i lipsesti si nu asteapta innebunita sa treaca cele doua saptamani,sau sa te caute plangand mai devreme,atunci posibil ca relatia voastra intr-adevar sa nu mai mearga...
Cand o femeie propune despartirea e bine s-o lasi sa faca ce vrea,va intelege in timp scurt ce prostie a facut.
Daca insisti si o rogi,faci mai rau, plus ca incetezi sa mai pari barbat si "mascul" in ochii ei.
Deci, las-o sa i se faca dor de tine, las-o sa inteleaga ce greseala ar face daca v-ati desparti si intereseaza-te discret daca nu cumva a cunoscut pe altcineva si se intampla toate astea, desi tu insisti ca nu e posibil...stii sigur,sigur?
Apeleaza la pauza,da-i timp de gandire.
Daca nu are pe nimeni,se va intoarce urgent in imbratisarea ta mai mult decat generoasa.
Daca nu se intoarce, nu are sens sa te consumi, n-ai pierdut nimic, era doar o trecatoare prin viata ta, nu intrase ca sa ramana!

regis
| regis a răspuns:

Chiar nu merita sa iti bati capul. Daca nu mai vrea, nu mai vrea si gata. Si are dreptate, te straduiesti prea mult si nu meriti asta.

| darrio2007 a răspuns:

S-a plictisit de relatia voastra. Vrea sa mai schimbe cate ceva in viata ei.Va trebui sa ii respecti hotararea. Dragoste cu sila nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu cati ani ai? Imi pari infatil rau de tot. Scrii de parca ai fi trait in tara minunilor pana acum. Fata e cumva mai in varsta decat tine? Cu cati ani? De unde stii ca nu te-a inselat niciodata, mai ales ca e atat de schimbatoare? Eu am impresia ca tu esti mult prea credul iar ea e bipolara, adica isi poate schimba comportamentul de la o clipa la alta (motiv pentru care i-ar fi extrem de usor sa te insele). Bine, eu nu dau verdicte, spun doar ca orice e posibil. Cam cat de des plangi?

| Eclipse a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am 20, implinesc 21 peste 7 saptamani, ea are 19, nu m-a inselat niciodata fiindca nu este genul, in plus mi-a dat parola ei la fb, mess, in telefon are doar 4 colege de la scoala, si parintii sora si rudele ei. Si cat de des plang? crede-ma ca in ultimele 2 zile plang aproape non-stop.

| MiruD a răspuns:

Ea crede ca iti face rau. Nu vrea sa te incarce si pe tine cu problemele ei. Si poate se simte vinovata din puctul asta de vedere.
Si cred ca vrea sa se desparta de tine, nu ca nu te iubeste. Din contra, te iubeste foarte mult si de aia vrea sa te protejeze si sa te fereasca de necazurile ei.
Incearca sa stai de vorba cu ea sa ii explici ca nu e asa. Ca tie iti face placere sa o ajuti. Poate va ceda. Si nu o presa. O sa faci mai rau, si s-ar putea sa o pierzi de tot.

| Eclipse a răspuns (pentru MiruD):

Ma gandeam sa o las in pace, pana dupa examen, fiindca luni il are si dupa ce termina sa incerc sa ii explic.

| MiruD a răspuns (pentru Eclipse):

Mai bine asa. Succes!

| Eclipse a răspuns (pentru MiruD):

Multumesc, sper sa fie bine. fiindca nu mai stiu ce o sa mai ma fac.

| gmbod1 a răspuns:

Mha ea nu mai vrea sa fiti impreuna pentru ca, ea crede ca din cauza ei tu nu mai faci nimic adica na o ajuti stai mereu cu ea nu vrea sa iti irosesti timpul pe ea las-o 1 saptamana in pace uite daca vrei iti dau id meu de mess sa vorbim gmbody98

| yubaretzul a răspuns:

Stai linistit nu zice asta ca esti prea bun pentru ea. Sa saturat de tine si nu stie cum sa iti spuna.

| andrei48100 a răspuns:

O iubesti mult,se vede! si din intrebarea ta,esti o persoana care gandeste numai pozitiv! in situatia ta apar multe semne de intrebare! nu te-a inselat, nu ai inselat-o, ai facut totul ca sa o pastrezi langa tine! oferi tot ce ii trebuie unei femei! liniste si fericire si intelegere! totusi, ea vrea sa te paraseasca, sa nu mai auda de tine....nu fi tu cel prost, stiu ca este greu, stiu ce inseamna sa iubesti, dar lar las-o sa isi traiasca visul! sau... daca are pe altcineva? sunt multe intrebari