| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o dilema, care ma cam framanta de cateva saptamani.Am un iubit cu care sunt de 4 ani, dar anul acesta fiind primul an la facultate, am cunoscut un baiat mai mare decat mine cu 1 an si ceva, de care imi place fff mult. Mi-a placut de el de la prima vedere. iar dupa un timp am inceput sa vorbim pe mess.in fine.Chestia e ca relatia mea cu iubitul nu mai merge de f mult timp, dinainte sa-l cunosc pe acest coleg de la facultate, ne-am distantat mult unu de celalalt.Desi s-a pus problema despartirii eu i-am zis ca nu vreau, desi nu e deloc asa.as vrea dar nu mi-ar fi prea usor avand in vedere ca am stat atata timp cu el.Imi place prea mult de baiatul ala, ma gandesc mai mereu la el, si din ce am vb cu el pe mess si el ma cam place...Sunt cam nehotarata, nu prea stiu ce sa fac.Astept pareri si/sau sfaturi...

4 răspunsuri:
| l0rre a răspuns:

Pai acum depinde de ce simti tu.sentimntele tale...

| RaluE a răspuns:

Daca relatia cu prietenul tau s-a racit si s-a pus deja problema despartirii, e cam evident ce-ar trebui sa faci. Dar mai intai trebuie sa fii 100% sigura ca si acel baiat de la facultate te place. Daca va placeti reciproc, ati putea incepe o relatie frumoasa.
Succes :*.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Trebuie sa te gandesti foarte bine.In primul rand daca relatia cu baiatul acela e posibila si apoi, daca mai simti ceva pentru fostul.Sa nu te trezesti dupa 2 luni dandu-ti seama ca era doar o pasiune trecatoare si ca vrei inapoi la fostul!

| madalina_8123 a răspuns:

Uneori, intr-o relatie, pot aparea si momente de acest gen. Eu v-as recomanda sa luati o pauza. Stiu ca poate suna putin ciudat, insa...credeti-ma ca merge. Stabiliti ca in perioada pauzei sa poata fiecare face ce vrea, fara a da apoi socoteala celuilalt. Practic, sunteti liberi sa faceti ce vreti pentru o anumita perioada la finele careia va intalniti si discutati daca merita sau nu sa mai fiti impreuna. Iti recomand pauza pentru ca ai nevoie de ceva timp fara el, timp in care poti privi lucrurile la rece fara sa fii influentata de prezenta lui. Te poti intalni si cu respectivul si sa faci comparatie sa vezi daca este el ceea ce-ti doresti sau e mai bun ceea ce ai deja. Totusi, nu trebuie exclusa posibilitatea ca dupa pauza tu sa fii cea care il vei vrea inapoi, iar el sa prefere despartirea pentru. ca si el va putea face ce vrea si va medita la relatia voastra. Sunt niste riscuri pe care trebuie sa ti le asumi dar fara de care nu iti vei putea da seama de ceea ce simti.
Sper ca prietenul tau este destul de "open minded" si sa accepte acel gen de provocare. Parerea mea este ca nu ar trebui sa-i pomenesti despre colegul de facultate.

Mult succes!