| D33ad3d3 a întrebat:

Am si eu o problema mai complicata, dar nu legata de mine ci de fostul prieten, am avut o relatie de 4 luni (martie-iunie), a fost baiatul la care eu am tinut cel mai mult dintre toti cu care am fost pana acum, in timpul relatiei era in starea sa faca orice sa-mi demonstreze cat tine la mine(scria poezi, de fiecare data imi zicea "te iubesc, ma crezi"cu lacrimi in ochi, a tinut neaparat sa ii cunosc parintii si sa se cunoasca si parintii nostri intre ei, a renuntat la iesitul cu baietii pentru mine) si toate astea pana intr-o zi, cand a gasit un motiv banal de despartire, eu am tot insistat sa mai continuam insa fara nici un rezultat, ba chiar m-am ales cu ignore pe mess si unfriend pe facebook, problema e ca dupa despartirea noastra s-a schimbat radical, s-a combinat cu o tipa din liceu (e genul de fata mai usoara), a inceput sa mearga frecvent in cluburi, el care era genul de baiat "chill" mai nou in loc de rasfoitul cartilor legate de informatica rasfoieste reviste cu femei, cand se iveste ocazia sa vorbim (pe net, pentru ca face to face pana incepe scoala numai prea avem cum) e schimbat radical, imi zice ca si-a dat seama ca ce a facut nu e bine (adica faptul ca a renuntat la iesitul cu prietenii in favoarea mea), sa nu mai comentez nimic in legatura cu actuala lui prietena pentru ca in comparatie cu mine are (t***e mai mari si fund mai bombat), in fine reactioneaza ff ciudat, e schimbat radical, din tipul ala cuminte care era acum duce spre vagabont si sincer mi-as dori sa il aduc cu picioarele pe pamant, desi el imi zice ca "nu am din ce sa imi mai revin, mi-am revenit, sunt salvat", mi-l doresc enorm de mult inapoi pe baiatul cu care am fost 4 luni crying si as face orice sa isi revina, dar mai e influentat si de colegul lui de banca, respectivul nu ma prea suporta pentru ca prietenul meu a renuntat la iersirile cu el la bere in favoarea mea si el a ramas cam singur, astept sfaturi sad pentru ca sincer nu stiu ce sa mai fac sa il aduc cu picioarele pe pamant crying

3 răspunsuri:
| consiliera a răspuns:

Baietii is mai libertini.Nu au nevoie de cineva care sa-i tina in lesa. Daca a apucat pe"calea"asta cu cluburile e cam dificil.Presupun ca iese si la baute ieftine cu"baietii"in scara blocului.Eu zic sa tii in tine, sa nu lasi sa se vada, sa-i creasca 7 ficati de bucurie.Lasa-l ca daca o sa se destepte tot lui o sa-i para rau.Cu fata cealalta nu vad sa tina prea mult.Stai linistita.

| ThePunisher a răspuns:

Exista doua posibilitati: Ori nu ai stiut cum sa il tii langa tine, v-ati certat din cine stie ce maruntis si in momentul in care a scapat in lumea larga s-a dat pe bautura si femei, sau e un om slab si influentabil, si intr-un final a cedat presiunilor 'prietenilor' lui. Adevarul e undeva la mijloc. Nimeni nu ar trebui sa fie obligat sa renunte la prietenii pe care ii avea inainte de o relatie, daca acei prieteni nu ii dauneaza lui ca persoana, si relatiei lui. Totodata, lumea e plina de tentatii si odata ce a luat-o pe bautura si s-a dus la femei, nu il mai faci tu mielusel in veci. De regula si baietii dar si fetele se schimba destul de mult in momentul in care isi pierd virginitatea, poate din cauza asta ti se pare ca s-a schimbat radical. Renunta la ideea e a-l aduce cu picioarele pe pamant. El acum vede viata altfel si nu ai cum sa-l faci sa redevina cel ce a fost candva. Accepta faptul ca ce a fost nu va mai fi, bucura-te de amintirile celor patru luni petrecute impreuna si incearca sa mergi mai departe, e singurul sfat pe care ti-l pot da.

| ynna93 a răspuns:

Hai sa-ti zic ceva.n`ai ce`i face.a crescut.cunoaste "placerile vietii" acum.o sa`si revina pe la 20-23 de ani.cand o sa se plictiseasca de lucrurile astea si o sa vrea o relatie serioasa.eu zic sa-ti vezi de treaba ta( chiar daca e greu) si sa-ti gasesti pe cineva care te merita.