| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Am si eu o problema si sper sa ma lamuriti.
De luna aceasta am hotarat eu si sotul meu ca vrem sa facem un bebe mic, mi-am calculat zilele fertile, ovulatia.
Citind pe acest site am descoperit teste de ovulatie mi-am facut, dar nu mi au iesit 2 liniute niciodata.
Oare sa nu am ovulatie? Poate aparea si in alte zile decat cele calculate de mine? Am avut ciclu pe 13 ianuarie, ciclu de 32 de zile, cu ajutorul calc. fertil mi le-am calculat.
Va rog astept raspuns.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai un ciclu regulat (adica in fiecare luna la interval fix, 32de zile) sepaotesa fi fost doar un ciclu anovulatoriu. Se mai intampla, nu sunt patologice, incercati luna viitoar.
Daca ciclul tau e de 32 de zile, trebuie sa faci teste cam din ziua a 7a pana in ziua a 22 a si nu e suficienta o luna de ncercari. Sepot intampla mici incidente si sa nu ai ovulatie.
Eu zic sa mai incercati doua luni si abia apoi sa mergi la doctor.

Daca ciclul tau nu este regula si cele 32 de zile nu se respecta in fiecare luna, atunci du-te la ginecolog. E bine sa te duci cu cateva zile inainte de venirea menstruatiei. Te va consulta, iti va faceo echografie si va putea programa ceva analize in zilele urmatoare (determinari hormonale in zilele 3-4, echografie cu sonda trans-vaginala in zilele 12-14...
Si neparat du-l pe sotul tau sa faca o spermograma. E o investifatie de inceput.

5 răspunsuri:
| zuzuliana a răspuns:

Eu iti recomand sa meri la ginecolog...ca iti va face analize si iti va zice in ce zi esti fertila...sau nuwinking Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la doctor si mai incearca.

| volt a răspuns:

E putin probabil sa nu ai ovulatie. Procesul e simplu. Intre doua menstruatii un ovul incepe sa creasca, ajunge la perioada de maturizare maxima cand poate fi fecundat si poti ramane insarcinata si daca nu este fecundat, peste exact 14 zile este eliminat prin menstruatie.

Deci daca ai un ciclu regulat de 32 de zile poti face calculul cand va trebui sa iti vina urmatoarea menstruatie, dai 14 zile inapoi...si aia e ziua cand trebuie sa fiti mai..."activi" happy

| samur1 a răspuns:

Nu ai decat o luna de cand te-ai apucat serios de treaba si-ti faci probleme... exerseaza si nu te mai gandi la nimic... ori faci sex ori matematica laughing

| castamate a răspuns:

Dumnezeu stie intotdeauna cand trebuie sa trimita un bebe pe lume, asa ca nu-ti face griji decat daca trece mai mult de un an, perioada dupa care un cuplu este considerat steril... Succes!