| IngerashPierdut a întrebat:

Buna tuturor.As vrea si eu niste sfaturi.De un an de zile sunt cu un baiat la care tin enorm de mult.El este o persoana cam rece si indiferenta fata de relatia noastra cel putin asa imi da impresia.Cateodata este foarte atent cu mine, alteori imi vorbeste urat.Petrece foarte mult pe facebook si cred ca asta este o problema grava in relatia noastra.Mi-a spus de multe ori ca daca eram o fata desteapta nu ar trebui sa ma intereseze astea.Vina mea este ca il caut foarte des din ora in ora vorbim mereu stim ce facem.Imi spune ca sunt foarte stresanta ca il sufoc, vreau sa fiu indiferenta, dar nu reusesc.Ce as putea sa fac.Eu am 23 ani el 21, dar pentru noi varsta nu a fost o problema.Cum sa vad daca el intr-adevar ma iubeste asa cum spune. Cateodata il simt de parca a fi 2 straini si uneori cand stam impreuna abia daca avem ce sa vorbim.Va multumesc.

5 răspunsuri:
| XyYx a răspuns:

Incearca sa nu il mai suni atat de des. Asa faceam si eu cu fostul meu prieten, il sufocam, il cautam la fel ca si tine din ora in ora. La inceput totul era ok fiindca si el facea acelasi lucru, dar cu timpul s-a distantat, era mai rece, abia ma cauta, iar el stateam si il sunam tot timpul.

Intr-o zi am incercat sa ma abtin si sa nu il caut sa vad ce face el, si ce crezi? 2 zile nu a dat niciun semn. Cu timpul mi-am dat seama ca el nu mai tine asa mult la mine cum o facea o data si am sfarsit despartindu-ne fiindca si-a gasit pe alta.

Facebook-ul este o problema in ziua de azi, ar fi ok ca de comun accord sa va inchideti amandoi conturile, cred ca ai fi mult mai linistita.

Doar el iti poate demonstra daca te iubeste, prin gesturi, fapte, cuvinte frumoase, mangaieri.

| FriendsWithBenefits a răspuns:

Daca tu cauti sa vezi daca el tine cu adevarat la tine, e aproape o misiune imposibila. As fi superficial daca imediat ti-as spune ce sa faci si ti-as prescrie ca la farmacie un ''prospect''. Dar eu zic asa, daca totusi vrei sa aflii spune-i ca ai vrea mai multa atentie si sa mai lase chat-ul stupid de pe facebook pentru ca va afecteaza relatia. Ii poti spune subtil, si daca intr-adevar tine la tine va face si el cateva mici sacrificii, pe de alta parte nici tu nu fi sufocanta pentru ca din ce mi-ai povestit uneori esti si tu agasanta. Mult succes!

| alkhymeia a răspuns:

Incearca sa il intelegi...barbatii nu suporta sa fie stresati..nu esti mama lui asa ca in primul rand dovedeste-i tu ca il iubesti si renunta la asteptari...e mai frumos cand primesti ceva fara sa te astepti

| LiiaX3 a răspuns:

Pai nu-l mai sufoca asa cum spune. Si parerea mea este ca te iubeste, daca nu te iubea nu suporta atata... stres. Si incearca sa nu mai fi asa de posesiva. Inteleg ca il iubesti dar nu il mai stresa atat pentru ca nimanui nu ii convine asta. si incearca sa porti o discutie sincera si sa ii spui si lui aceleas lucruri. Sper ca te-am ajutat. Mult succes. love struck

| Geno a răspuns:

Deci fix asa am fost cu prietenul meu, acusi facem 1 an si 11 luni, si din cauza geloziei mele si telefonatul mai des decat o dat pe juma de ora a vrut sa facem o pauza... dupa care ne am impacat si l am intrebat dc era asa de rece inainte sa luam pauza. el mi a raspuns asa : Am vrut sa mentin scanteia de la incepu! si eu i am explicat ca nu trebuie sa o mentii atata timp cat nu e numai una si nu rezistam prea mult unu fara altul. Acelas lucru mi a spus si mama cand i am zis ca suntem in pauza si mi-a dat sfaturi..eu nu am crezut o pentru ca fiind invarsta nu ma asteptam sa aiba dreptate. Deci sfatul meu: cerei ajutorul mamei tale si spune-i tot si tot timpu cand vrrei sa l suni iti zici in minte " il sun mai incolo in juma de ora" in timp ce tu iti gasesti activitate..eu asa am reusit sa scap de febra telefonului, si daca nu faceam asta perioada in care mi au expirat minutele si nici acum nu am posibilitatea sa mi pun altele, cred ca era iadul pentru mine daca nu faceam asa..Sa nu l sufoci k se satura si devine enervant si plictisitor! sa va tina:*