| SexyChick a întrebat:

Deci, nu stiu nici eu cum sa incep, insa vrea niste raspunsuri serioase pentru ca problema mea e foarte grava. Am o prietena buna, care se drogheaza cam de 2 ani.La inceput fuma doar sau tragea pe nas, insa apoi a inceput sa bage in vena.Intr-o seara a fost la mine si am dormit impreuna. Ea avea seringa la ea si s-a drogat, apoi de curiozitate si prostie, nici eu nu stiu ce a fost in capul meu, am bagat si eu in vena dupa ce a bagat ea, cam la un minut dupa. Ma rog pe moment nu m-am gandit la consecinte sau ca e ceva grav. Asta s-a intamplat anul trecut in octombrie.Acum cateva zile am vorbit cu ea si mi-a spus ceva care m-a socat.Are sidastraight face. A facut niste analize de rutina si asa a aflat ca are.Am intrebat-o de unde si mi-a spus ca de la iubitul ei(nici ea nu stia pana sa faca analizele ca el are sida). Intrebarea mea e doi in unu: sunt sanse mari sa am si eu? Cum pot afla de cat timp are sida? E foarte important sa aflu pentru ca daca ea are recent, nu sunt sanse sa am si eu, dar daca are de mult atunci e foarte grava situatia. Va rog sa ma ajutati si sa nu ma criticati, credeti-ma ca regret destul asta.Sunt disperata, nici nu stiu cum vor reactiona ai mei cand vor afla, nu stiu cum voi reactiona eu! crying Va multumesc din suflet celor care vor raspunde.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Folosirea în comun a acelor de seringă este una din căile de transmitere a infecţiei cu HIV (Human Imunodeficiency Virus).
Prin urmare, e posibil ca şi tu să ai.
HIV-ul are o perioadă de incubaţie destul de mare.
Dacă zici că episodul a fost acum un an, cred că dacă te-ai infectat s-ar depista la anlize.
Mergi la Spitalul de Boli Infecţioase (sau secţia Infecţioase din cadrul Spitalului orăşenesc/municipal de unde locuieşti tu) şi solicită un test HIV. În mod normal nu ar trebui să coste.
Rezultatul vine în câteva zile (o săptămână maxim).
După aflarea rezultatului, repetă testul la 6 luni, indiferent de rezultat. Dacă rezultatul este acelaşi şi după 6 luni, atunci acel test a fost concludent.
Dacă eşti infectată, va trebui să mergi la un medic curant (de obicei te îndrumă ei de la "Infecţioase") şi să faci mai multe analize (Viremie, LCD4, etc. etc.) şi, în funcţie de acelea, să ţi se prescrie (sau nu) un eventual tratament cu ARV-uri (antiretrovirale).
Nu dispera.
Fă testul şi în funcţie de rezultat mai vezi ce e de făcut.
Până una alta, nu întreţine raporturi sexuale fără prezervativ (în cazul în care ai e posibil să-ţi infectezi partenerul - iar infectarea cu bună ştiinţă se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 15 ani în România), evită contactul sângelui tău cu al altora şi puneţi bine ordine în gânduri.
Te poate ajuta să mergi la psiholog.
Cu ai tăi e bine să vorbeşti doar în cazul în care testul iese pozitiv chiar şi al doilea. Până atunci, nu e cazul să discuţi cu ei căci diagnosticul tău (de seronegativ sau seropozitiv) este confidenţial şi protejat prin lege!
Nu poţi să afli de cât timp are ea HIV (mă îndoiesc că are SIDA ci e doar infectată cu HIV).
Sunt şanse mari să ai şi tu dar sunt şi şanse să fi scăpat.
Ai băgat şi tu în venă cu acelaşi ac la un minut după. Virusul HIV în genere nu trăieşte în aer mai mult de câteva secunde prin urmare e foarte posibil să nu ai nimic.
Au fost cazuri mai evidente de contact cu HIV şi contactantul să nu păţească nimic.
O să ai tot timpul să-ţi dai pumni în cap după aia. Momentan, calmează-te şi mergi şi fă testul HIV şi apoi mai vezi ce-i de făcut.
Spor şi ai grijă!

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, asta chiar e grav si nu poti afla de cat timp are ea, din moment ce abia recent a aflat, daca avea de mult timp, atunci sunt sanse foarte mari sa ai si tu, dar sper totusi sa ai noroc sa nu iti distrugi viata, ar fi pacat sad.
Nimeni nu poate sti sigur daca ai, dar eu zic ca ar trebui sa vb.cu parintii tai, impreuna cu ei sa iti faci analize sa vezi daca ai sau nu.
Fapta e consumata, insa nu poti sta asa, ca presupuneri sunt multe, discuta cu parintii tai ca ei sunt in masura sa afle si sa se ocupe de tine.
Trebuie sa stii din timp sa nu se agraveze situatia, neaparat sa mergi la medic sa iti faci analize de sange.
Cine stie, poate ai noroc si nu avea atunci, sa ai grija de tine si sper sa fie ok.

| karellen a răspuns:

Fa-ti un test HIV. nu stiu cat costa, dar oricum ar fi, macar nu mai stai in nesiguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai sigura cale e sa-ti faci un test HIV sau sa mergi sa-ti faci toate analizele cat mai repede.
Inloc sa faci acel lucru, mai bine i le aruncai, nu inteleg unde ti-a fost capul.

| Happyness a răspuns:

Du`te si fa un test hiv cat mai repede posibil nu e scump...pf doamne sida putea face si de la acee nesterilizate... sper ca u s anul te fi intepat cu acelasi ac cu care s`a intepat si ea ca daca avea atunci sida ai si tu clar

| linutza a răspuns:

Mda e urita treaba.nu o sa incep cu cuvinte de genul ca nu trebuia sa risti, crede-ma nimeni nu este asigurat de asa ceva. tu ar trebui sa te gindesti la tine si la viitorul tau deci te duci la spital dai o analiza (mi se pare ca este voluntara si nu cere bani )
sa speram ca va fi totul ok si nu lasa treaba asta undeva departe in planurile tale. fa-o cit mai repede posibil. pa si BAFTA

| AJ a răspuns:

Ufff. e foarte posibil sa ai si tu.mergi si fa testul.nu amana ca e foarte grav daca banuiala ta se adeverestesad

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ea este infectata de multe luni/ani. Daca are deja SIDA, macar de 2 ani. In orice caz, in octombrie era cu certitudine infectata. Daca ati folosit acelasi ac, riscul tau este destul de mare, undeva peste 50%. Trebuie sa-ti faci analize, asta este. Din pacate, inconstienta se plateste si s-ar putea ca pretul sa fie mare. E important sa te testezi cat mai repede, fiindca in cazul unui rezultat pozitiv, initierea cat mai rapida a tratamentului este extrem de importanta. Exista grupuri de suport psihologic pentru persoanele HIV pozitive care le ajuta sa suporte socul si sa duca o viata cat mai apropiata de normalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai bagat? hero sau magicuri din astealaughing :*