| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor... in primul rand as vrea sa va intreb ce parere aveti despre acea numita "pauza" intr-o relatie?
Am o relatie de aproape 3 ani doar ca in ultimul timp incepem sa nu ne mai intelegem, sa ne certam in fiecare zi, sa ne culcam plangand si multe altele...dar fara un motiv anune...ci de la fleacuri.
De putin timp am aflat ca el acu un an, timp de cateva luni a reluat legatura cu fosta lui prietena in timp ce era cu mine..si vorbea cu ea desi niciodata nu s-au despartit nu s-a intamplat nimic. Mi-a cazut foarte rau dar il iubesc si am iertat repede. poate aici a fost prima mea greseala.
Doar ca acu cand incearca sa ma alinte sau sa imi zica ceva mia dragut, mie imi vine repede in minte ca asa vorbea si cu ea asa a facut si cu aia si mi se ia orice chef. Il resping nu il vreau nu il suport...dar sa fiu fara el...parca nici asa nu mie bine.
Credeti ca in aceasta situatie o pauza ne-ar face bine..sau?
Parca imi vine greu sa-l iert desi vad ca ii pare rau.dar nu stiu ce sa fac...sad

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu cred in "pauze",sunt inceputul sfarsitului.
Sau iubesti din tot sufletul sau nu,nu poti cere inimii si sufletului tau sa se opreasca doua saptamani sa bata.
In mod sigur,desi l-ai iertat,in sinea ta nu l-ai iertat deloc.
Si asta n-a fost prima greseala,a fost singura greseala.
Daca te-ai grabit sa-l ierti,sperand ca totul va fi bine apoi,acum platiti amandoi,el plange si tu te framanti.
Si,din cate vad,afrontul pe care ti l-a facut,nu-l poti ierta deloc.
In concluzie,cred ca e mai corect si mai cinstit sa pui punct,nu va vad continuand,a fost frumos cat a fost frumos,acum totul este cum nu se poate mai stricat.
Sa reiei relatia cu el ar fi o greseala,de cate ori te va alinta,de atatea ori,amandoi, va veti gandi la acelasi lucru si, in loc sa va apropie, alintul va va departa.
Pune punct, nu va mai chinuiti degeaba...

| mgtow a răspuns:

Nu exista pauza ori e despartire sau impacare, odata ce e cearta nu mai e cale de intoarcere.

| IloveME a răspuns:

Faci foarte bine!
Ia-ti timpul de care ai nevoie,gandeste-te daca il mai iubesti si daca poti sa treci peste greseala lui! gandeste-te prima data la tine si la relatia ta,dupa la el! ia decizia cea ma adecvata pentru tine!
Daca esti sigura ca doar au vorbit si chestiile nu au mers mai departe poate nu este vorba de inselare si eu mai vorbesc din cand in cand cu fostul meu,ca si amici eu am relatia mea el o are pe a lui! la inceput cand am reluat legatura el era singura, iar eu tocmai intrasem in relatia actuala, i-am lasat clar de la inceput, pentru ca continua sa insiste sa ne impacam, ca nu mai vreau sa repet greselile din trecut si daca mai pomeneste odata de impacare nu mai vorbesc niciodata cu el.nu vad nimic gresit in discutiile noastre,dar stiu ca, daca actualul ar afla nu i-ar cadea bine la fel ca si mie daca ar fi el in situatie!
Daca relatia lui cu actuala era doar de prietenie, nu cred ca ar trebui sa te obsesioneze asa mult gandul asta si sa-ti inegreasca fericirea! gandeste-te ca poate si tu mai vorbesti cu baietii, cu fosti dar asta nu inseamna ca il inseli!
Daca el a ajuns la mai mult, e un porc si sincer nu merita iubirea ta! adica dupa 2 ani de relatie pleaca cu alta, atunci ce va face cand apare monotonia anilor petrecuti cu aceiasi persoana!
Repet ia-ti timpul necesar ca sa iei cea mai buna decizie din lume!
Succes!

| mona a răspuns:

Cateodata o pauza e bine meritata, acum depinde cat de solida e relatia voastra

evenso
| evenso a răspuns:

Dupa cat am observat eu cei care doresc pauza, de fapt unul dintre ei doreste sa pune punct relatiei.
Cu parere de rau, dar nici relatia ta nu prea mai are viitor, cel putin asa am impresia dupa ce ai descris tu.

| aryana1991 a răspuns:

Buna.cei care isi permit luxul de a ua pauze fie sunt foarte siguri de sentimentele celuilalt fie au ajuns la un punct in care despartirea e mai usoara in forma de pauza.Parerea mea e ca inselatul tot inselat e si nu merita osteneala sa te preocupi pentru o astfel de persoana caruia nu i-a pasat de tine in timp ce vorbea cu fosta.Lucrurile sunt complicate intr/un cuplu in care unu a trisat pentru ca se pierde increderea, respectul si incet incet si relatia asa ca gandeste-te bine la ce alegi

| IubesteEa a răspuns:

Daca el vorbeste cu fosta e o relatie de amicie,ce i-ai suprins vorbind ceva de o posibila relatie? Nu iti mai face temeri ca niciodata nu o sa scapi de ele sau mai rau te ranesti singura...Cel mai bine vorbeste cu el intreaba-l de ce a reluat legatura cu fosta si daca zice ca relatie lor se bazeaza pe amicie trebuie sa ai mai multa incredere in tine apoi in el, si nu mai aduci sperante gandurilor rele, daca a reluat legatura cu ea inseamna ca ii era dor de ea sa vorbeasca doar ca amici, el e cu tine nu cu eawinking.Asa ca te rogg sa nu iti mai faci ganduri rele, ia-ti inima in dinti si vorbeste cu el. Daca mai vrei sfaturi apeleaza la mine :d Funda?

| Vix999 a răspuns:

Eu nu cred in pauze. El va plange cat va plange si chiar daca v-ati impaca, te va uri mereu pentru ca l-ai facut sa treaca prin ce trece acum. Si veti ajunge fix in acelasi punct, doar ca pe invers...el te va rani pe tine si te va lasa.
Tu ce nu ai iertat? Nu inteleg "a reluat legatura"...adica au inceput sa vorbeasca pentru o perioada sau a fost iar cu ea ..gen s-au vazut, au petrecut timp impreuna etc... daca e a doua varianta, te-a inselat clar. Trebuia sa te desparti de atunci.
Daca ai decis sa il ierti...e numai vina ta ca s-a ajuns unde s-a ajuns. Nu ai fost sincera nici cu el, nici cu tine. Ai zis ca ai iertat dar de fapt il taxezi de fiecare data pentru aceeasi greseala...mereu si mereu.
Parerea mea asta e. Tu esti vinovata pentru ca ai ajuns in situatia asta. Si pana la urma ce daca si cu ea vorbea asa si o alinta? Nu e normal? Tu nu ai mai alintat pe nimeni niciodata? Sau ai impresia cape urmatorul nu o sa-l alinti ca va zice ca vaaai...asa il alintai si pe fostul. laughing Ce prostie.
Foarte bine ca o alinta si ca se purta frumos cu ea cand erau impreuna. Asta inseamna ca e un om care e capabil sa isi arate sentimentele si sa trateze frumos o fata.
Daca nu poti trece peste acel episod de acum nu-s'h cat timp...las-o moarta si fiecare sa isi vada de viata lui.
Pauza asta e o prostie. Nu vei descoperi nimic nou pentru ca nu poti lucra la o relatie daca esti detasata de acea relatie.
O sa regreti la un moment dat si o sa iti dai seama exact care ti-a fost greseala dar mi-e teama ca pentru relatia actuala va fi prea tarziu.

| Raiiiisa a răspuns:

Asa-zisele pauze nu cred ca isi au locul intr-o relatie si mai ales intre 2 persoane care se iubesc.De cele mai multe ori "pauza" se transforma in separare totala si unii prefera s-o numeasca "pauza".
Daca tu nu esti fericita si mereu iti aduci aminte de infidelitatea lui, de ce nu puneti punct de tot.Inteleg ca e greu mai ales dupa o relatie de 3 ani, dar pe langa ca tu nu esti prea fericita cred ca si el este la fel si doar va faceti rau unul altuia.
O pauza nu ar schimba deloc situatia in bine, probabil ar produce o racire si mai mare intre voi, deoarece nu ai stii e face el si nici el ce faci tu.Tu trebuie sa te hotorasti daca poti sa treci peste ce a facut el sau nu.
Si nu uita "pauzele dauneaza relatiilor".

| Geniuss a răspuns:

Buna,odata ce iai acordat o pauza ia-ti adio de la el e sansa sa se intoarca la fosta si o relatie din cate stiu eu se bazeaza pe incredere si trebuie sa ii fii alaturi si la bine si la greu iubire far piedici...e greu asta e adevarul dar nu stiu daca o pauza ar fi indicat incercati sa vorbiti amandoi spune-i exact ce simti si ai grija sa nu il pierzi pacat ar fi daca zici ca fara el e ca si cum nu existi sad

| syste754 a răspuns:

Inselatul tot inselat e...in orice forma..parerea mea e ca te ai obisnuit cu el..nu cred in pauze.

| Angelaaa a răspuns:

Eu am cerut aceea pauza pentru ca il vreau dar parca nu il vreau. Imi trebuie si putin timp poate trec peste ce a facut...parintii lui ma suna ca sta si plange nu sa mai dus la munca nu mananca..gen e distrus, dar pentru prima data vreau sa ma gandesc la miine si nu la el...

| kdavelia a răspuns:

Eu personal nu cred in treaba asta cu pauzele. Incearca sa vorbesti cu el si sa gasiti impreuna o solutie... chiar si sa puneti punct relatiei daca altfel nu se mai poate.