| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mihai si nu stiu ce sa fac..Sa incep cu inceputul.Anul trecut in septembrie am intrat la liceu.Colegi de treaba,profesori competenti,liceu bun, dar singura persoana de care am fost impersionat este fata.In primul semestru nu prea am vorbit.In al doilea semestru pot spune ca am devenit amici. Vorbeam in fiecare zi, si dimineata si la scoala si seara.Este o fata foarte frumoasa, poate cea mai frumoasa fata pe care am vazut-o si este si inteligenta(a luat premiul I).Nu cred ca pot ramane obiectiv cand vorbesc de ea pentru ca m-am indragostit de ea.Pur si simplu e cea mai frumoasa persoana(din toate punctele de vedere) pe care am cunoscut-o vreodata.Acum cateva luni insa..am incetat sa vorbim asa cum vorbeam la inceput.Motivul? Nici pana in ziua de azi nu-l stiu.S-a schimbat total..Macar de nu s-ar fi schimbat situatia si mai rau..in luna iunie am aflat de la un alt coleg ca vrea sa se transfere..vestea asta m-a intristat foarte tare..cum de nu mi-a spus si mie? ..persoana cu care vorbea zilnic..persoana pe care o considera "un prieten bun".Dupa aceea am aflat ca nu se mai transfera(am intrebat-o de ce si mi-a spus ca "s-a intamplat ceva"). Nici in vacanta nu am pastrat legatura.Doar in luna septembrie am mai vorbit.Mie chiar imi place de ea.pot spune ca o iubesc.e prima fata pentru care am niste sentimente asa puternice..Cred ca si ei ii placea de mine..altfel de ce ar fi vorbit cu mine toata ziua?(ea incepea conversatiile)..As vrea sa-i spun ca o plac, dar nu stiu cum va reactiona.Nu vreas sa stric relatia de prietenie,care se pare ca ia nastere din nou, dintre noi.
Va rog. sfatuiti-ma e sa fac.

4 răspunsuri:
| bbyyyyyyyy a răspuns:

Hei, nu poti stii daca te place sau nu pana nu o intrebi. adica sunt fata si am baieti cu care vorbesc zilnic, eu le scriu lor dar totusi nu ii plac, pur si simplu simt nevoia sa vorbesc cu ei. acuma si tu, esti baiat trebuie sa ai vrajeala aia specifica baietilor laughing incearca sa ii faci un avans mai subtil sa vezi cum reactioneaza si dupa aia sa spui daca te place. scrie-i si tu mai des, nu astepta sa le faca ea pe toate. pana la urma sunteti si destul de maturi la liceu, nu mai sunteti in clasa a5a cand sa va fie frica sa va spuneti sentimentele.

| Danysan a răspuns (pentru bbyyyyyyyy):

Cam asa e... si eu vb cu multi isi multe laughingdar a te intelege bine cu o persoana nu e neaparat nevoie sa fiti si iubiti laughing.Dar de obicei o persoana cu care o arzi aiurea ore intregi poate sa iti devina apropiat/a pe viitor daca exista si atractie fizic normal.

| Danysan a răspuns:

Tu ai interpretata mesajele ei gresit si poate ca fata a observat si a devenit retrasa.De obicei o fata cu care te intelegi bine si vb foarte mult poate devenii foarte rece in momentul in care ai faci anumite avansuri si ea nu se astepta la asa ceva -poate ca te vedea ca pe un prieten si atat!

| Alexxxxx1 a răspuns:

Nabun,poate nu-s in masura sa te ajut, ca am doar 14. Dar o parere de la mine: invit-o la o plimbare in parc,ii zici ca vrei sa discutati ceva, si ii spui ca iti place de ea. - bun asta-i o idee, tu poti sa o inviti oriunde, cum doresti tu.
Daca ii spui ca o placi asta nu inseamna ca va stricati prietenia, chiar daca o sa fiti impreuna si va despartiti nu trebuie sa va stricati prietenia. Bun, am 14, recunosc n-am experienta. Dar am patit ceva de genu cu o fata: vorbeam ft mult, ea incepea conversatiile. Acuma eu am fost mai smecherbig grin si oarecum am reusit sa o fac sa recunoasca ca ii place de mine, dupa care i-am spus ca si mie imi place de ea. Si nu s-a intamplat nimic, pana in ziua de azi, neam spus reciproc cam de 3 saptamani. nu s-a intamplat nimic ca un accident nefericit, si nu poate sa iesim in oras, ca sa devenim dupa iubiti... eu astept pana cand i se vindeca piciorul...
team zapacit sau ceva? poate, dar sper ca prima parte din raspuns te ajuta cu ceva.winking