| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mihai si nu stiu ce sa fac..Sa incep cu inceputul.Anul trecut in septembrie am intrat la liceu.Colegi de treaba,profesori competenti, liceu bun, dar singura persoana de care am fost impersionat este fata.In primul semestru nu prea am vorbit.In al doilea semestru pot spune ca am devenit amici. Vorbeam in fiecare zi, si dimineata si la scoala si seara.Este o fata foarte frumoasa, poate cea mai frumoasa fata pe care am vazut-o si este si inteligenta(a luat premiul I).Nu cred ca pot ramane obiectiv cand vorbesc de ea pentru ca m-am indragostit de ea.Pur si simplu e cea mai frumoasa persoana(din toate punctele de vedere) pe care am cunoscut-o vreodata.Acum cateva luni insa..am incetat sa vorbim asa cum vorbeam la inceput.Motivul? Nici pana in ziua de azi nu-l stiu.S-a schimbat total..Macar de nu s-ar fi schimbat situatia si mai rau..in luna iunie am aflat de la un alt coleg ca vrea sa se transfere..vestea asta m-a intristat foarte tare..cum de nu mi-a spus si mie? ..persoana cu care vorbea zilnic..persoana pe care o considera "un prieten bun". Dupa aceea am aflat ca nu se mai transfera(am intrebat-o de ce si mi-a spus ca "s-a intamplat ceva"). Nici in vacanta nu am pastrat legatura.Doar in luna septembrie am mai vorbit.Mie chiar imi place de ea.pot spune ca o iubesc.e prima fata pentru care am niste sentimente asa puternice..Cred ca si ei ii placea de mine..altfel de ce ar fi vorbit cu mine toata ziua?(ea incepea conversatiile)..As vrea sa-i spun ca o plac, dar nu stiu cum va reactiona.Nu vreas sa stric relatia de prietenie, care se pare ca ia nastere din nou, dintre noi.

Va rog. sfatuiti-ma e sa fac.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Am auzit des prostioara aceasta:" nu vreau sa stric relatia de prietenie". In primul rand ca o relatie puternica se bazeaza pe o prietenie reala, in care se investent si sentimente specifice. In al doilea rand, chiar daca fata te va respinge, merita sa-i spui ca ti-e draga!

| wolder a răspuns:

O intrebi direct daca ea crede ca relatia voastra e una de prietenie sau ar vrea sa evolueze in MAI MULT.
dupa raspunsul ei te ghidezi...

| Felys a răspuns:

O inviti si tu la un film la o plimbare undeva, nu e suficient doar sa vorbiti cand va intalniti intamplator in curtea liceului si astepti sa iti zica ea ceva, iti iei inima in dinti si faci o invitatie, daca accepta lucrurile merg spre bine, daca insa te refuza politicos ar fi bine sa te reorientezi cu indragosteala

| Danysan a răspuns:

Tu sti ce e de facut.Ai doua variante dupa ce o sa-i spui ceea ce simti.1-Fie devine iubita ta -desii ca m greu pentru ca te vede ca un prieten
2-Fie o sa devina mai rece si o sa ajungeti sa nu mai vb deloc.pt ca ea te-a vazut ca un prieten, a avut incredere in tine si tu ai ajuns sa te dai la ea ba chiar te gandesti sa i-o tragi.(Asa gandesc fetele n-ai ce-i face!)

| unknøwn a răspuns:

Flirtează,dă-te la ea, comportă-te ca şi cum ar fi o potenţială parteneră şi vezi cum reacţionează. Dacă îţi răspunde şi ea în acelaşi mod...atunci totul e bine şi frumos.
Nu trebuie neapărat să-i spui că o placi. Pentru că ea deja ştie asta. Plus că e cam sec să te duci şi să-i spui: Ştii...eu te plac!
Aşa, şi? Fă-o să-şi dea seama de asta, să i-o transmiţi prin limbaj non-verbal nu neapărat prin limbaj verbal. Încearcă să te apropii mai mult de ea.
Baftă!