| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mihai si nu stiu ce sa fac..Sa incep cu inceputul.Anul trecut in septembrie am intrat la liceu.Colegi de treaba, profesori competenti, liceu bun, dar singura persoana de care am fost impersionat este fata.In primul semestru nu prea am vorbit.In al doilea semestru pot spune ca am devenit amici. Vorbeam in fiecare zi, si dimineata si la scoala si seara.Este o fata foarte frumoasa, poate cea mai frumoasa fata pe care am vazut-o si este si inteligenta(a luat premiul I).Nu cred ca pot ramane obiectiv cand vorbesc de ea pentru ca m-am indragostit de ea.Pur si simplu e cea mai frumoasa persoana(din toate punctele de vedere) pe care am cunoscut-o vreodata.Acum cateva luni insa..am incetat sa vorbim asa cum vorbeam la inceput.Motivul? Nici pana in ziua de azi nu-l stiu.S-a schimbat total..Macar de nu s-ar fi schimbat situatia si mai rau..in luna iunie am aflat de la un alt coleg ca vrea sa se transfere..vestea asta m-a intristat foarte tare..cum de nu mi-a spus si mie? ..persoana cu care vorbea zilnic..persoana pe care o considera "un prieten bun". Dupa aceea am aflat ca nu se mai transfera(am intrebat-o de ce si mi-a spus ca "s-a intamplat ceva"). Nici in vacanta nu am pastrat legatura.Doar in luna septembrie am mai vorbit.Mie chiar imi place de ea.pot spune ca o iubesc.e prima fata pentru care am niste sentimente asa puternice..Cred ca si ei ii placea de mine..altfel de ce ar fi vorbit cu mine toata ziua?(ea incepea conversatiile)..As vrea sa-i spun ca o plac, dar nu stiu cum va reactiona.Nu vreas sa stric relatia de prietenie, care se pare ca ia nastere din nou, dintre noi.

Va rog. sfatuiti-ma e sa fac.

6 răspunsuri:
| cocoloc a răspuns:

Eu zic sa ii spui. e trist sa ramai in umbra ca cel mai bun prieten. mai bine dusman decat cel mai bun prieten! crede-ma, stiu ce spun

| Mercur a răspuns:

Nu cred ca este alta care decat sa-i spui direct ca o placi. Daca nu-i zici o sa regreti multa vreme ca dc nu i-ai zis ca o placi, eu am patit-o

| Ankutzaaa a răspuns:

Poate ea doreste sa te aiba doar ca un prieten bun si atat. O relatie de iubire cu tine, poate strica relatia voastra de prietenie.
Eu zic ca si ea te place..doar ca cea mai favorabila varianta pentru ea este sa fiti doar prieteni buni.
Respecta-i decizia.
Sau ar mai fi o varianta:
Te place, o placi, vrea sa fiti impreuna....doar ca mai e ceva:
vrea sa faci tu PRIMUL pas. poate ea traieste dupa regula: BAiatul face primul pas"
Cine stie.
Invit-o

| Ankutzaaa a răspuns:

~Continuare~
Invit-o in parca, la un suc..sau unde obisnuiati voi sa mergeti.
Acolo ori incerci sa o saruti, dar trebuie sa iti asumi si riscul de a primi un refuz din partea ei.ori ii spui TOT dar TOT ce ai pe suflet si TOT ce simti pentru ea.
Acum daca si ea v-a avea aceleasi sentimente pentru tine, tu vei vedea pe moment.
Eu sper ca te-am ajutat.
Multa bafta in continuare..si Cucereste-o:X

| 653g67g a răspuns:

Foarte frumoasa povestea, ai o imaginatie bogata.

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna, Sincer ma mira sa vad un baiat cu sentimente sincere pentru o fata si care nu umbla doar pentru interes. Te felicit pentru asta!
Si acum sa iti raspund la intrebarea ta!
Dragoste cu forta nu se poate, asta o sti si tu si o stie toata lumea! Daca o iubesti atat de tare si o consideri atat de frumoase de ce nu ii spui lucrurile astea si ei? Nu mai astepta sa treaca timpul, cu prima ocazie spune-i ce simti pentru ea si vezi cum reactioneaza. Si cum a spus si "Ankutzaaa" mai jos trebuie sa te gandesti inainte daca te refuza trebuie sa accepti si sa mergi mai departe:*
Bafta multa!