| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mihai si nu stiu ce sa fac..Sa incep cu inceputul.Anul trecut in septembrie am intrat la liceu.Colegi de treaba, profesori competenti, liceu bun, dar singura persoana de care am fost impersionat este fata.In primul semestru nu prea am vorbit.In al doilea semestru pot spune ca am devenit amici. Vorbeam in fiecare zi, si dimineata si la scoala si seara.Este o fata foarte frumoasa, poate cea mai frumoasa fata pe care am vazut-o si este si inteligenta(a luat premiul I).Nu cred ca pot ramane obiectiv cand vorbesc de ea pentru ca m-am indragostit de ea.Pur si simplu e cea mai frumoasa persoana(din toate punctele de vedere) pe care am cunoscut-o vreodata.Acum cateva luni insa..am incetat sa vorbim asa cum vorbeam la inceput.Motivul? Nici pana in ziua de azi nu-l stiu.S-a schimbat total..Macar de nu s-ar fi schimbat situatia si mai rau..in luna iunie am aflat de la un alt coleg ca vrea sa se transfere..vestea asta m-a intristat foarte tare..cum de nu mi-a spus si mie? ..persoana cu care vorbea zilnic..persoana pe care o considera "un prieten bun". Dupa aceea am aflat ca nu se mai transfera(am intrebat-o de ce si mi-a spus ca "s-a intamplat ceva"). Nici in vacanta nu am pastrat legatura.Doar in luna septembrie am mai vorbit.Mie chiar imi place de ea.pot spune ca o iubesc.e prima fata pentru care am niste sentimente asa puternice..Cred ca si ei ii placea de mine..altfel de ce ar fi vorbit cu mine toata ziua?(ea incepea conversatiile)..As vrea sa-i spun ca o plac, dar nu stiu cum va reactiona.Nu vreas sa stric relatia de prietenie, care se pare ca ia nastere din nou, dintre noi.

Va rog. sfatuiti-ma e sa fac.

7 răspunsuri:
| Loredana122 a răspuns:

Eu zic sa-i spui, dar inainte atarge-o mai mult de tine! Adica, fa-i complimente, incearca sa pari inocent, fa-o sa rada, da-i cadouri si abia atunci cand vezi ca si ea are cv sentimente poti sa-i spui ca o placi, sau cum zici tu ca poate chiar o iubesti, mult succes!:*

| shermanbitzz a răspuns:

De ce pui obsesiv aceeasi intrebare in fiecare zi la intevale de timp regulat? Un proces complex launtirc nu-l poti clarifica printr-o varietate de raspunsuri venite din perspective diferite.Inteleg ca e un zbucium care te sfasie si nu-it ofera liniste interiora, dar aceasta ciocnire morala care te stapaneste ar trebui sa o clarifici independent, intrucat tu detii suficient de multa experienta cu acea fata care ti-o pus inima pe jar astfel incat sa anticipezi reactiile ei la propunerile tale, daca esti incert si zabovesti, se produc continuu rupturi inte voi si nu mai poti s-o revendici la timpul oportun. Daca nu poti sa clarifici din timiditateun lucru banal dupa mine(pentru tine e ceva existential ce trece de granitele imposibilului) cu acea donsoara, ea va crede ca ai ramas indiferent si nepasator iar tot ce a s-a consumat intre voi a fost in zadar si neimportant pentru tine. Daca ea te-a parasit dintr-un motiv inexistent tie, ti-ar oferi un impuls necesar si suplimentar sa va tocmiti la o judecata care se poate finaliza cu o reintregire a simpatiei pe care v-ati purtat-o.Bate fierul cat e cald si nu lasa ca timpul sa deformeze amintirile si sa innece cele mai frumos reusite incropite cu oamenii dragi care ti-au fost pentru un moment parteneri de viata.

| ionutzzC a răspuns:

Spune-i cu prima ocazie cand vorbesti cu ea c-o placi ca poate ti-o ia altu inainte happy

| NuMaContrazice a răspuns:

De cate ori vrei sa mai pui intrebarea asta?!

| wolder a răspuns:

Parca ai mai pus intrebarea acum cateva zile, mi se pare cunoscuta.
SPUNE-I HAI ESTI BARBAT SAU CE?

| Clairee a răspuns:

La ce liceu esti? Scuze ca nu are legatura dar sunt curioasa.

| bogdan72 a răspuns:

Un baiat si o fata nu vorbesc non-stop fara sa se placa reciproc cat de putin. Nu stiu daca ti-o fi dat semne, dar sa stii ca te astepta sa ii zici. O fata stie ce se intampla cu tine, chiar daca chipurile nu s-ar comporta ca atare. Spune-i. Ori gasesti un moment foarte oportun, ori ii scrii pe ceva, intr-un cadou, ca sa aiba putin timp de gandit (prin mesaje ar putea fi putin banal), dar intr-un fel sau altul ii spui. Daca te-a placut o data, se poate si a doua oara. La baieti e mai greu.