| ReZiSTorr a întrebat:

Buna tuturor si multumesc ca imi cititi intrebarea si aveti rabdare.Din anumite motive, bine intemeiate o sa ma numesc X-ulescu.
In urma cu aproximativ 2 ani de zile am trecut printr-o perioada destul de grea a vietii mele, la acea vreme si anume, aflasem ca iubita mea la acel moment ma inselase.Am aflat ca ea vorbea cu alti baieti si se intalnea pe de-ascuns fara ca eu sa stiu.Nu stiu daca s-a ajuns la ceva mai mult, insa consider ca si vorbitul si ascunsul lucurilor se numeste tot inselat.La momentul actual aveam 22 de ani, in prezent am 24 de ani.
Timp de 1 an si jumatate, poate chiar m-ai bine nu am cautat pe nimeni, n-am iesit cu nimeni pentru ca mi-am pierdut increderea in mine.In urma despartirii am ramas cu intrebari precum "de ce nu sunt suficient de bun pentru ea, ce au alti baieti si nu am eu?"
Trecand peste asta, de ceva timp am cunoscut o fata, o fata care, vreau sa va spun, este mult peste ceea ce voiam eu.O fata cuminte, fara vicii, care este studenta.La momentul actual, noi formam o relatie de aproape de 3 luni de zile.Sunt fericit cu ea, simt ca ii este drag de mine si face totul cu dragoste.
Ei bine, aici intervine problema.Fiind o fata care, din cate mi-a spus, o vor multi baieti fiindca aceasta arata foarte bine, parca mi-e frica sa o pierd.Pe langa acest aspect, am observat ca de o vreme incoace, ma bat ganduri din cealalta relatie, ganduri precum "oare sunt suficient de bun pentru ea? oare chiar e fericita cu mine? oare chiar vorbeste serios?", ganduri care nu-mi dau pace.Incredere in ea am, pentru ca mi-a aratat ca ii scriu multi baieti si ea chiar nu le raspunde,spunandu-mi ca eu sunt barbatul pe care il vrea in viata sa.
Ca si situatie financiara pot sa spun ca o duc destul de bine, castig peste medie,avand studii superioare, dar intrebarea care ma macina mereu. oare sunt destul de bun pentru ea?
Cum sa fac, sa ma linistesc cumva, sa-mi dispara gandurile astea? De mentionat mai este faptul ca i-am cunoscut parintii foarte repede, dupa o saptamana doua.
Orice sfat e bine venit.Multumesc

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Iti pui intrebarea gresit! Ai trebui mereu sa te intrebi daca ea e destul de buna pentru tine si nu invers pentru ca dupa cum zici castigi binisor, deci esti pe picioarele tale si te descurci bine in viata, ce altceva ar cauta o fata cuminte, normala? Iar tot din ce ai zis aceasta prietena a ta este din aceasta categorie de fete, deci va potriviti!
Niciodata sa nu-ti fie teama ca pierzi pe cineva! De ce iti este scris tot nu scapi! Bucura-te de viata si traieste prezentul si lasa viitorul sa vina cum vrea ea!
Cand ai sa intelegi acest aspect al vietii atunci vei fi fericit si multumit de viata ta, pana atunci iti strici fericirea cu framantari de 2 bani pe care oricum nu le poti controla...
Cat despre iubita pierduta, nu trebuie s-o urasti dar nici sa te mai gandesti la ea. Ea isi traieste viata in continuare, fa si tu la fel si concentreaza-te pe relatia actuala!

| mihai69 a răspuns:

Să mergi la psiholog, să îți refaci încrederea în tine.
PS: la cum scrii, am un mare semn de întrebare asupra studiilor „superioare" pe care le-ai urmat/absolvit.