| Danysan a întrebat:

Buna tuturor userilor Tpu.Credeam ca nu o sa cer parerea aici dar uite ca o fac. Sper sa primesc raspunsuri sincere mai ales ca si eu i-am ajutat pe altii sau macar am incercat.Recent dupa o Relatie de 7 luni iubita mea a decis ca e mai bine sa ramana singura.Motivul ei bine fratilor e faptu ca nu mai simte ce era la inceput, si credeti- ma ca m-am purtat cu ea cum nu se poate mai bine.Si daca am avut bani i-am luat tot ce a vrut, bine cat mi-am permis dar macar am incercat. Dupa 7 luni de relatie ai ei nu o lasa sa vina la mine ca sa vede-ti ce conceptii au parintii iar eu am fost de n ori la ea.Pana si parintii mei s-au simtit jigniti.Adica ce puteam sa ii fac frate plus ca voiau si ei sa o vada.Revin -si s-a trezit iubita mea ca se simte sufocata fratilor si de ce crede-ti? De Iubire.Problema e ca eu inca o iubesc si nu inteleg ce a determinat-o sa faca asta.Mi se pare on nesimtire fara margini sa te joci cu sentimentele altora tinand cont ca, chiar ea se batea cu pumnu in piept ca va face orice ca relatia asta sa mearga.Crede-ti ca altcineva e la mijloc? Ce ma sfatuiti sa fac pt ca dupa mine e o nesimtita fara margini.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii oferi tot ce poti si sa te porti ireprosabil cu o femeie este cea mai proasta abordare pe care o poti incerca. Dupa ce ai "ajutat" atat de multa lume ar fi trebuit sa intelegi pana acum ca fetele una spun si alta fac. Fetelor nu le plac baietii care le trateaza ca niste regine sau care se intind la picioarele lor ca niste carpe, fetelor nu le place sa conduca intr-o relatie, chestia asta le plictiseste enorm. Fetele vor sa fie provocate, le place misterul, se hranesc cu drama. Va suna stupid dar daca o inselai aveai mai multe sanse sa ramai cu ea.

Conteaza foarte mult si ce fel de om esti. Degeaba ii cumperi cadouri daca esti anost. Trebuie sa o faci sa rada, sa planga, trebuie sa o protejezi, dar fara sa devii siropos. Si, cel mai important, trebuie sa o domini fizic si psihic. Nu vorbesc despre o dominare evidenta, desigur.

Daca tie ti se pare nesimtire ce a facut ea, mie mi se pare ignoranta ce ai facut tu. Si amandoi avem dreptate.

Priveste jumatatea plina a paharului, daca s-a purtat asa nu ai pierdut vreo fata speciala, ai pierdut o fata exact la fel ca si majoritatea fetelor. Femeile deosebite nu urmeaza tipare, ceea ce este un lucru bun, ne este noua mai usor sa le gasim. Ne-ar fi si mai usor daca nu ar fi atat de putine...

Se va intoarce la tine cu siguranta. Le lipseste capacitatea de a pretui un lucru atunci cand il au, o sa mai incerce vreo doi, trei si apoi se va intoarce in genunchi pentru ca va realiza ce a pierdut. Tu o vei ierta, ea se va plictisi din nou dupa o perioada si isi va dori, din nou, altceva. Acest ciclu se va repeta pana unul dintre voi va face un gest necugetat sau pana cand ea isi va gasi un partener care sa nu o considere buricul pamantului si care nu va fi dispus sa se faca pres pentru ea.

Intotdeauna e altcineva la mijloc, sa nu-ti faci iluzii. Nu inseamna ca te-a inselat neaparat dar iti garantez ca la nici doua saptamani dupa despartire o vei vedea cu altul (asta daca va vrea si el, ea vrea sigur din moment ce e pregatita sa puna punct relatiei cu tine). Pentru ca ea cauta in alta parte ce n-a gasit in tine inca de pe vremea cand erati impreuna. Femeile si fetele isi continua relatiile nereusite pana in momentul in care pot merge la sigur. Se tem sa ramana singure o perioada mai indelungata asa ca prietena nu te va parasi din plictiseala, te va parasi doar cand va stii ca a gasit inlocuitor.

Te sfatuiesc sa faci ce ar face orice om de bun simt, sa iti traiesti viata. Nimic nu o va face sa regrete mai mult decat faptul ca tu iti vezi linistit de viata ta. Vei fi tentat sa-i pui o suta de intrebari, vei fi tentat sa-i reprosezi anumite lucruri, vei fi tentat sa iti asumi si o parte din vina, la un moment dat. Rezista oricarei tentatii de acest gen si gaseste puterea de a te purta frumos cu ea atunci cand va veti intalni. Nu-i da de inteles ca ai regrete, poarta-te ca si cum ai depasit hopul peste care te-a obligat sa treci, asta va cantari mai mult decat toate cadourile pe care i le-ai facut.

Ideal ar fi sa nu mai pastrezi legatura cu ea dar nu stiu ce tip de relatie aveati, cat de reale sunt sentimentele si, in plus, tu nu pari cel mai alpha mascul dintre muritori. Intelege totusi ca oamenii nu se schimba si daca ti-a dovedit ca nu merita si te-a putut rani fara sa aiba regrete o va face si in viitor, indiferent ce iti va spune sau ce iti va promite.

| Danysan explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, in foarte mare parte mai putin ca m-am pus la piciorele ei.Am avut si eu un cuvant de spus stai calm. Spui ca daca am ajutat pe atatia ar fi trebuit sa stiu cum sa ma comport.Eu am ajytat persoane inselate, batute de iubiti, parasite.Dar in cazu meu am ramas masca.Nu credeam ca atata atentie fata de ea se poate urca la cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danysan):

Gresesti crezand ca sa te pui la picioarele ei inseamna sa te porti ca si cum numai ea ar lua decizii. Sa te asezi la picioarele ei inseamna sa-i permiti sa te domine. E o chestie legata de subconstient, ce tu vezi ca si compromis, ea poate vedea ca si dominare. De asemenea conteaza foarte mult atentia pe care i-o acorzi si cum te porti cu ea, in general. Trebuie sa distingi diferentele intre ce faci si ce percep ceilalti ca ai facut. Interpretarea comportamentului tine foarte mult de nuante si nu de intentii. De aceea fetele se sfatuiesc intre ele sa-si ignore iubitii atunci cand au probleme in cuplu, totul tine de semnalele pe care le transmiti. Cand ignori pe cineva el va fi tentat sa-ti dea mai multa atentie pentru a reintregi echilibrul. Cand oferi prea multa atentie cuiva, va fi tentat sa te ignore.

Oricum, dupa cum am spus, tu n-ai pierdut mare lucru. Capul sus si mergi inainte.

| Danysan explică (pentru anonim_4396):

O sa incerc. Sincer daca ar spune ca a gresit ce ar trebui sa fac? sa ii mau dau o sansa pe principiu ca oricine greseste sau sa o umilesc in ultimu hal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danysan):

Acestea sunt intrebari la care doar tu stii raspunsul. Gresit ar fi sa iei o decizie bazata pe ce simti tu pentru ea. Decizia va trebui luata pe baza a ce simte ea pentru tine si ce fel de om este. Pentru ca in situatia ta nu conteaza cat de mult o iubesti tu, ci cat de mult te iubeste ea. In functie de cat de mult te iubeste si ce fel de om este tu iti poti da seama care sunt sansele sa te faca sa treci din nou, in viitor, prin ce treci acum.

Daca sa o primesti inapoi doar ca sa te razbuni e un lucru rau sau bun va trebui, din nou, sa te intrebi pe tine insuti. Tu pari un baiat bun, motiv pentru care ti-am si raspuns la intrebare abtinandu-ma de la misto-uri, s-ar putea ca razbunandu-te sa-ti faci tie mai mult rau decat ei. Regretele tale sa fie mai intense decat raul provocat ei. Ti-am mai spus, daca te va vedea fericit, nu vei avea nevoie de nici un fel de razbunare. Totusi, daca alegi sa te razbuni, nu te va judeca nimeni. Eu cred in echitabilitate, fiecare rau pe care il provocam ar trebui sa-l simtim si noi, pe pielea noastra. E cea mai pura forma de educatie impotriva raului. Doar ca nu pari genul si nu ar trebui sa incepi acum sa faci asta doar pentru ca un om te-a dezamagit.

Tine cont ca doar oamenii deosebiti merita a doua sansa. Un om fara caracter va gresi fata de tine ori de cate ori ii vei da ocazia.

| Danysan explică (pentru anonim_4396):

Multumesc chiar mi-ai ridicat moralu.Respect.

19 răspunsuri:
| Danysan explică:

Probabil ca nu se mai merita.O persoana care in urma cu 2 saptamani iti spune Te Iubesc ori e bolnava psihic ori te inseala.Plus ca nu ai cum sa nu mai simti nimic de vreme ce oada ai Iubit.De cate ori ne mai suparam ma suna imediat si plangea ca ii pare rau si voia sa stau cu ea.Vb de viitor, de copii de multe.Pacat ca sunt si astfel de fete.

| Ezeru a răspuns (pentru Danysan):

Deci nu imi vine sa cred, dar exact, exact prin aceeasi problema am trecut si eu. Vorbea de viitor, de copii..., dar sa terinat tragic ( bine ca la mine e si vina mea ) Nu trece la caracterizari. Daca o iubesti cu adevarat nu o sa poti sa o lasi asa si in plus in dragoste trebuie sa te lasi controlat de inima nu de minte. Eu am facut prostia de a gandi in relatie si s-a dus totul. ( Bine eu acum ma refer la gandirea filozofica. Acea gandire in care cauti tot felul de raspunsuri si rezolvari la o problema simplu. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa gandesti in relatiehee hee, doar sa nu iei lucrurile foarte inserios si sa cauti raspunsuri simple la probleme simple big grin )

| Danysan explică (pentru Ezeru):

De ziua ei i-am cumparat un buchet mare de trandafiri si nu m-am uitat la bani.Iar acasa am pregatit petale pe jos si o atmosfera speciala iar acu zici ca vbcu un sloi de gheata.Crede-ma ca imi vine sa plang si e patetic mai ales ca am totusi o varsta, dar o Iubesc si imi pare rau sa se termine acum pentru ca nu mai simte ea ce simtea la inceput.Bine e logic sa nu mai fie la fel dar ce faci tu ca fata ca lucrurile sa se schimbe.Raspunsul e nimic doar astepti de la iubit si te plangi ca esti sufocata si nu mai e ca la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a plictisit de tine. sunt ca astea care au prieteni ca tine care tin la ele si le da papucii sunt deala care vor unu ca tine, dar sunt numai cu fustangii. niciodata nu nimeni cu cine trebuie.

| Blamely a răspuns:

Vei supraviețui, nu știu ce să cred dar oricum, dacă așa îți mulțumește pentru ce ai făcut pentru ea în ultima vreme las-o să găsească pe cineva mai bun, asta desigur dacă poate.

| Danysan explică (pentru Blamely):

Mai tarziu poate o sa realizeze dar nu ma incalzeste cu nimic.Eu sunt curios oare Parintii nostri mai simt la fel ca la inceput dupa atatia ani.Probabil ca nu dar tin unu la altu pentru Iubirea trece, poate revenii si acest ciclu se repeta over and over again.

| Blamely a răspuns (pentru Danysan):

Într-adevăr, dispare și revine, dar ei realizează asta. Am înțeles și eu asta la rândul meu. Și în plus e vorba de respect aici. Nu poți spune că lași pe cineva baltă că te-ai plictisit de el și să pretinzi că ai pic de respect pentru acea persoană. Cel puțin din punctul meu de vedere.

| NoRegretsxx a răspuns:

Nu stiu cati ani are iubita ta.dar eu pe cand aveam18 ani cred la fel am patit. Aveam iubit de un an si da..ma simteam asa..sufocata..Nu era vb de alta persoana la mijloc, ci nu stiu. aveam nevoie de putina libertate, spatiu. Me time cum zic americanii. Da ai dreptate.e o nesimtire. In loc sa aprecieze gesturile tale, afectiunea de care dai dovada, iubirea pe care i'o porti ea se simte sufocata.
Desi multa lume tot zice treaba asta si eu o sa iti spun la fel. Comunicarea sta la baza unei relatii..pe langa respect si toate celelalte. Vorbeste cu ea. Sincer, fara sa o menajezi, fara ocolisuri, apropouri samd.
Mult succes si scuza'mi gramatica sau alte greseli.dar telefonul e de vina nu eu

| Ezeru a răspuns:

Si dupa mine la fel. Am trecut acum 3 luni prin aceea-si problema. Mi-a zis ca se simte sufocata si ca vrea sa ii las mai mult spatiu, iar dupa aflu ca ii place de unu si ca si sarutat cu el. Pai bine ma tu vrei spatiu ca sa ce sa stai cu ala... Eu te sfatuiesc sa fii vigilent si sa ii vezi reactiile. Lasa-i spatiul care si-l doreste ca altfel o pierzi, dar fii atent din umbra fara sa isi dea ea seama sau altcineva. Nu pune la suflet ce am patit eu pentru ca fiecare om e diferit si nu stiu cum sau de ce reactioneaza asa. Iti urez mult succeswinking

| Ezeru a răspuns (pentru Ezeru):

Imi cer scuze pentru greseli. Mi-am adus aminte si m-am enervat.
Corectare : "si ca si sarutat" -- > "si ca sa sarutat" | "si nu stiu cum" --> "nu se poate prevede cum" + multe greseli de exprimare imi cer scuze.

| CodrutEnergy a răspuns:

Daca-i pustoaica e normal ca exista variatii sentimentale.
Poate doar vroia sa experimenteze sau a intervenit ceva. de ex facultatea sau jobul, problema majora de sanatate:poate e nevoita sa faca o schimbare majora in viata si ti-a spus-o ceva de genul"rapid, sa nu doara" de cum a aflat o eventuala veste ca sa nu te amageasca in continuare fiindca stie ca in curand trebuie sa renunte la vechia viata. Poate nu e doar vointa ei, ceva o preseaza sa ia aceasta decizie.

| Danysan explică (pentru CodrutEnergy):

Este o pustoaica ai dreptate.Cred ca una atura nu facea asta.

| Miladincaa a răspuns:

Eu te-as sfatui sa o lasi in pace, daca ea asa a hotarat nici nu ar mai trebui sa iti pese daca mai exista o a3-a persoana sau nu. In plus, daca parintii ei nu voiau sa o lase la tine inseamna ca nu aveau incredere si probabil si ei au contribuit la despartirea voastra. Cel mai bun lucru acum ar fi sa incerci sa o uiti. Stiu ca momentan esti ranit si ca probabilva mai trece ceva timp pana sa te indragostesti din nou, dar capul dus! Lumea e plina de fete.

| dusmanul86 a răspuns:

Daca ti la ea spune-i ce te supara. daca nu ti la ea treci mai departe si uita