| Roksii a întrebat:

happy
Vineri, 12 octombrie mi-a venit ciclul menstrual si s-a terminat vineri, 19 octombrie. Astazi pe lenjeria intima aveam o pata maronie si pe hartia igienica - un pic de sange.
Acum 10 luni am fost operata de hernie inghinala si merg la fitness din iulie.
Care ar putea fi cauza scurgerii maronii? sad Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| Roksii explică (pentru bursuc001):

Am aproape 18 ani, ciclul menstrual pentru prima data mi-a venit la 11 ani. In ultimele 6 luni ciclul menstrual mi-a venit regulat, acum aproape 1 an de zilee am avut o dereglare de ciclu [pe sistem nervos, mi-a curs o luna intraga.]. Cand am fost la ginecolog mi-a zis ca am ciuperci in zona intima, nimic grav. Viata sexuala nu mi-am inceputo foarte curand si da, am facut sex neprotejat cu prietenul meu.
Am observat ca daca imi este frig la picioare sau spate am o curgere maronie. :'(

| bursuc001 a răspuns (pentru Roksii):

Trebuie să mergi ( iar ) la un control ginecologic!

Multă sănătate.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiind ziua a unsprezecea a ciclului menstrual, poate fi o sangerare de ovulatie. dacase prelungeste sau se repeta, consulta un ginecolog.

| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Tinand cont ca vremea e destul de inselatoare, poate te-ai ales cu o raceala la burta. In general asa se manifesta. Daca te doare si burta sau rinichii, e clar ca ai racit. Incearca sa te acoperi peste mijloc si sa nu stai la racoare, nici desculta. Bea lichide calde si stai cu ceva sal/fular peste mijloc pana trece.
Daca vezi ca nu trece intr-o saptamana, du-te mai bine la un medic, poate fi vorba de alte lucruri cum ar fi un chist ovarian sau alte probleme. Multa sanatate!