| Natasha_6158 a întrebat:

utilizatori TPU! Am si eu o problema pe care vreau sa o lamuresc cu ajutorul vostru. Am 18 ani si iau anticonceptionale de app un an, din alea de 21, apoi 7 zile pauza si in ziua 28 vine ciclul. Am facut sex cu prietenul meu in acele 7 zile, cand terminasem pilulele. Mi-a venit ciclul, insa fff putin, m-a tinut decat 3 zile si tare mi-e frica ca nu cumva sa fiu insarcinata! Voi ce parere aveti? Simt ca mi se prabuseste ceru in cap.Multumesc

Răspuns Câştigător
| emilia21 a răspuns:

Stai linistita, eu nu iau anticonceptionale si am un ciclu de 3 zile, dar pentru siguranta ta poti facfe un test de sarcina, desi cred ca nu esti!
bafta si multa sanatate

11 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Un ciclu ideal tine 3 zile.

| sasha a răspuns:

Nu are rost sa scriu mai mult doar ca nu esti insarcinata stai linistita happy

| gabriela a răspuns:

E imposibil sa ai probleme! Stai linistita! Calm...

Abh
| Abh a răspuns:

Daca iei anticonceptionale de un an, ar trebui sa stii ca acestea reduc mult durata menstrei si ca esti protejata de sarcina si in intervalul de 7 zile in care faci pauza. Daca le-ai luat zilnic in cele 21 de zile si nu ai facut tratamente cu ceva medicamente care sa le scada absorbtia( de ex. antibiotice), nu ai de ce sa iti faci griji.

| stefangeles a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina si convinge-te sau viziteaza un ginecolog big grin

| tyana a răspuns:

Un ciclu normal tine intre 3 si 5 zile. Daca ai luat anticonceptionalele la timp, in fiecare zi eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji.Anticonceptionalele ofera protectie si in cele 7 zile de pauza.Stai linistita!

| Ea12345 a răspuns:

Nu esti insarcinata, sau cel putin asa ar fi normal. 3 zile nu e putin, unele fete au mai putin de 3 zile, si asta nu inseamna ca sunt insarcinate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le-ai luat corect, exact cum ti-au fost recomandate de ginecolog, fara sa gresesti ordinea, fara sa intarzii sau sa uiti vreo pastila, atunci riscul de sarcina este foarte mic. Esti la fel de protejata si in cele 21 de zile cu pastile si in cele 7 fara pastile, dar tine cont ca nici pilulele nu au siguranta chiar 100%, asa ca un oarecare risc de sarcina exista. Du-te la ginecolog neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga natasa te felicit chiar vei avea un copil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tampito

| Natasha_6158 explică:

2 anonimi tembeli... ce sa va cer?