| Bebe_9173 a întrebat:

va rog am nevoie de putin ajutor.De cei care chiar se pricep cat de cat.In urma unui contact sexual neprotejat.am luat pastila de a doua zii...Adica pe 4 octombrie am avut contactul si pe 5 octombrie am luat prima pastila la ora 22:30.si urmatoarea la 10:30.deci le-am luat pe amandoua in primele 72 de ore. mi-a venit ciclul pe 15 octombrie. Dar mi se pare ca a curs ff putin. E posibil sa fiu insarcinata? Va rooog un raspuns cat mai curand.de la cei care au cat de cat cunostinte.Va muultumesc foarte muuuult!

Răspuns Câştigător
| elenabw a răspuns:

Nu ai dc sa fii ingrijorata eu am luat pastila dupa aproape 36h si nu s-a intamplat nimic. nu ai dc sa iti faci prbl deoarece in prima si cel putin a 2 luna ciclul ti se deregleaza, fara frica nu ai ramas insarcinata vb din propie experienta. dar pe viitor ai grija deoarece o data sau cel mult de doua ori pe an le poti lua nu mai mult. multa grija pe viitor

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pastila de a doua zi ti-a fost recomandata de ginecolog, dupa consult, atunci ea a scazut riscul de sarcina al zilei respective cu 75%. daca ai luat-o dupa ureche, atunci eficienta ei a fost semnificativ mai mica. Trebuie sa mergi la ginecolog sa vezi daca este o sarcina sau o dereglare menstruala aparuta ca reactie adversa la pilula de a doua zi. Ginecologul iti va stabili si un calendar de consultatii, fiindca efectele neplacute vor continua si trebuie sa te tot duci la medic pentru consultatii si posibil tratament (cam de 4 ori in primele 6 luni dupa adminstrarea pilulei si inca de minim doua ori in urmatoarele 6 luni).

| Bebe_9173 explică:

Elenabw.bazandu'ma pe experinta ta am si eu o intrebare.ma dor sanii cateodata si am impresia ca sunt cam umflati si ma mai doare si mijlocul. Oare pastilele nu si'au facut efectul? sau ce se intampla cu mne.accept raspunsuri si de la altcineva care cunoaste.multumesc.