| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, dati-mi un sfat, caci am mare nevoie. Am fost acum ceva timp cu un baiat(amandoi avem 17 ani), dar m-am despartit de el pentru ca ceva nu mergea. El era foarte inchis, nu comunicam liber, orice avea de spus imi spunea prin mesaje pe telefonul mobil sau pe mess. Si nu erau decat lucruri banale, cum ar fi un simplu:,,Succes la lucrare!", cand putea sa imi spuna in fata, ca doar eram si suntem colegi de clasa. Nu indraznea nici sa ma sarute, desi se apropia mult de mine. Cand ma suna, daca eu taceam, el nu mai zicea nimic. Pur si simplu taceam amandoi, iar ca sa evit tacerea asta, eram eu cea care tot timpul spunea cate ceva sau intrebam ceva. Nici la scoala nu socializeaza cu ceilalti colegi. Nu sunt eu foarte sociabila, dar nici nu ma inchid in mine, ci vorbesc cu mai toti colegii, ies cu fetele sa ne plimbam in pauze, nu stau in banca toata ziua. De ce m-am despartit de el? Din cauza interiorizarii lui si mai ales, pentru faptul ca intr-o seara m-am trezit cu un mesaj in care spunea ca s-a gandit sa cumpere niste prezervative( I don't want to see ), poate cine stie... El statea in timpul scolii la camin si se gandea ca poate raman la el vreodata si... straight face Nici nu pot sa ma gandesc. I-am spus clar ca NU am de gand sa imi incep viata sexuala de acum si mai ales, nu as face asta intr-o camera de camin.
El tot insista sa ne impacam, cu toate ca l-am refuzat de n ori. O prietena, careia i-am spus de ce m-am despartit de el, mi-a zis ca poate sa ma impac cu el doar daca eu vreau sa il schimb si daca tin la el. Nici ei nu i-a venit sa creada ce mi-a zis el.
As vrea sa va spun mai multe, poate si sa va dau anumite conversatii de pe mess, pentru a intelege mai bine cum,, stau lucrurile". Dati-mi add pe mess, daca doriti: beautifuldays1995
Ce ma sfatuiti sa fac?
O zi placuta tuturor!

2 răspunsuri:
| BIS99 a răspuns:

De ce nu vrei să îţi începi viaţa sexuală la 17 ani? :-s Multe fete şi-o încep la 15-16, şi cred că dacă e introvertit nu trebuie condamnat. Tu ar trebui să fii persoana care să-l ajute să socializeze big grin Şi ce dacă stă la cămin? Mai bine căci aşa nu sunt părinţii acasă etc. Baftă!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

E alegerea ta, nici eu nu cred ca ar trebui sa iti incepi viata sexuala, chiar daca multi o fac mult mai devreme, nu mi se pare prea normal, dar ma rog, fiecare cu parerea lui.
Eu zic ca lui ii este inca teama sa discute liber cu tine, poate nu i-ai zis niciodata ca tii la el si nu stia ce vrei de la el.
Trebuie sa discuti cu el frumos, daca inca tii la el si iti place de el spune-i ca vrei doar ca el sa vorbeasca cu tine deschis si sa nu ii fie rusine.
E timid, atata tot.
Cat despre faza aia cu prezervativele, poate s-a decis ca in acea zi sa nu mai fie el, sa iti arate ca poate fi si el indraznet la fel ca multi altii, dar te inteleg ca nu vrei sa incepi de acum.
Tu vorbeste serios cu el, sunt sigur ca el inca vrea sa fie cu tine dar asteapta raspunsul tau.
Succes!