| AdinaCrissa a întrebat:

Va rog din suflet sa va dati fiecare cu parerea.Sunt cu iubitul meu de 1 an jumate, avem o relatie la distanta, el e cu 5 ani mai mare ca mine(asta nu prea conteaza). Mi-a fost alaturi mereu, chiar daca era departe.Eu am aflat de curand ca am niste probleme fff grave de sanatate, din cauza stresului, insa el mereu m-a sprijinit si mi-a demonstrat de sute de ori ca ma iubeste. Dar de ceva timp aduce vorba despre ACEL mare pas in relatia noastra, zice nu poate sa reziste langa mine, ca il atrag, ca sunt frumoasa, ca ma iubeste...si ca i se face rau daca mai sta mult pe "tusa". Eu i-am explicat ca am destule probleme de sanatate, si am doar 15 ani jumate, fac 16 acusi, dar e prea devreme. I-am spus sa ma mai astepte macar 2 ani.Si zice ca e cam mult, ca pana atunci o ia razna...insa nu ma preseaza, imi spune ca atunci cand voi fi eu pregatita.
Intrebarea mea este: 1.CUM sa ii explic si sa il fac sa inteleaga ca nu am varsta potrivita?
2. Voi, fetelor, ce ati face in locul meu? FUNDA!:* Va pupacesc:*

Răspuns Câştigător
| CristinaElena96 a răspuns:

Hei:*.Eu te cunosc, adica am vazut ca chiar iti pasa ce faci cu viata ta.Insa gandeste-te ca daca vroia doar sex nu statea atat de mult cu tine.Incearca sa-i mai explici, pana ii va intra in cap ideea ca esti prea mica pentru a face acest pas urias. Daca tot nu intelege, incearca sa te impui, pentru ca daca tine cu adevarat la tine cu siguranta te va astepta pana cand te vei simti pregatita.Sanatatea ta este mai presus de orice, nu iti distruge viata de la varsta asta.Pup si ai mare mare grija de tine:*>big grin

5 răspunsuri:
| Dianaㄨ a răspuns:

Ar trebui sa ii explici cat de mult te afecteaza pe tine fizic si psihic inceperea vietii sexuale atat de devreme.[Daca esti informata, daca nu, cauta pe forumuri si site-uri de educatie sexuala]
Eu i-as explica cat de mult m-ar afecta si ca nu e vorba ca nu-l iubesc sau ca nu tin la el, dar e vorba de increderea parintilor, de sanatatea mea si de varsta pe care o am. Explica-i ca nu vrei sa ajungi o... daca incepi de la varsta asta, pentru ca tu asa ai considera, explica-i ca, intr-un fel, vrei sa fii fidela celui ales pentru tine [chiar daca n-o sa fie asa si peste 2 ani o sa o faci cu el, o sa-i dai impresia ca el e cel ales] si ca la 16 ani nu te poti gandi deja ce se va intampla peste inca 10 happy
Trec si eu printr-o situatie similara si am aceiasi varsta ca tine, numai ca mai mult eu nu mai rezist...sigh happy
Sper ca ti-am fost de ajutor, si daca mai ai nevoie de sfaturi, da-mi un mesaj! Te pupicesc!happy

| Dianaㄨ a răspuns:

A, da...si daca te iubeste, si te iubeste din cate povestesti tu, o sa te inteleaga perfect indiferent de situatie!

| Iubiiitzica a răspuns:

Scumpa mea, am trecut si eu prin din astea si sunt mai mica ca tine daca iti vine sa crezi! Am fost cu iubitul meu de 1 an jumate si el sta aproape de mine. Si mi-a propus asta iar eu i-am zis ca nu, ca nu se poate, si crede.ma ca imi era foarte teama sa nu se desparta de mine. Dar i-am zis nu. Daca te iubeste cu adevarat te va intelege! Dupa un timp nu am mai vb despre subiectul acesta, si am adus vorba. Mi-a spus ca nu ar fi fost in stare sa imi faca asta doar a vrut sa vada ce zic. Eu ti-as zice cat de mult te-ar durea, scumpa crede.ma ca stiu cum e, cat de mult te-ar durea trebuie sa ii zici " Nu, realizeaza ca o sa imi strici viata "! Succes si asculta-ma, zii Nu, fa-ti tupeu, fa-ti curaj!

| rozzz a răspuns:

Draga mea:*aceeasi varsta am avut-o si eu in ianurie can eu si prietenul meu... Parerea mea aveti o relatie de lunga durata si no Tu stii can esti pregatita daca nu vrea sa te astepte insemna ca nu te iubeste cu adevarat:* stii draga mea:* funditasmug?

| Alexamiha a răspuns:

Buna, Adina!:*
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti foarte frumos si calm cu el, sa ii explici ca esti foarte mica si problemele tale de sanatate nu iti permit sa treci la acest pas important in viata ta. Explica-i cat de special e acest moment pentru tine. Spune-i ca esti constienta ca ti-a fost alaturi si ca te sustinut mereu, dar nu poti face inca acest pas. Si ..nu ii mai da o data anume, cum ai spus.2 ani. Pentru el, ca baiat e mult prea mult. Si e logic, e cu 5 ani mai mare, simte nevoia.
Sper ca o sa te descurci 1:*Mult succes :*!