| JustMirunik a întrebat:

Va rog nu radeti si nu ma judecati pls. Am 13 ani, aproape 14 si am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Ciclul mi-a venit la 10 ani. Mi-am inceput viata sexuala la indemnul prietenelor, eu nu stiam nimic despre asta si acum imi pare tare rau. Sunt o proasta. Stau la sat si locuiesc cu sora mea de 17 ani. Mama si tata sunt in strainatate. Cum sa le spun si lor si ce sa fac? Va roooog s-a aflat in sat si acum toti rad de mine si mi-e rusine sa mai ies pe strada.

40 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Draga mea, vorbește cu părinții tăi si căutați solutia potrivită. Ei sunt cei mai in măsură să te ajute.
In cazul in care s-a aflat in sat, cel mai probabil vor afla și părinții tăi.
Cu cât mai repede, cu atât mai bine.
Amânarea va merge în detrimentul tău. Tu te vei consuma psihic si totodată sarcina va avansa.

| Mosotti a răspuns:

Fa repede avort si ai scapat, nu mai sta ca-ti sta norocul. Alta sansa nu ai.
Aia este, nu ai stiut, nu e problema, se mai intampla. Dar nu le spui nimic la ai tai, faci avortul si gata. Si chiar daca aud ce aud, zici ca nu a fost asa, ca ei abereaza, ca oricum nu au nici o dovada.

Cum s-a aflat in sat?! Cui ai ciripit? De ce ai zis la cineva? Ca daca nu ziceai, nu aveau cum sa afle.
Rad ca prostii, oricui se poate intampla, zi-le asa la idioti, se poate intampla la oricine din astea in viata.
Iesi si gata, ce te intereseaza pe tine parerea unor tampiti? Fa repede ala si la astia zi-le ca a fost minciuna si gata.

| Andreeush a răspuns:

Și ți sa părut o idee bună să îți începi viața sexuală la îndemnul părinților?
Fără acordul părinților nu ți se poate practica avort.
În câte luni ești însărcinată?

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Depinde si de doctor ca daca e de gashca o face, tocmai sa nu afle parintii! Eu daca eram faceam, ca stiam ca aia nu trebuie sa afle, ca-s incuiati la cap si s-ar supara, nu ar intelege situatia.
Dar daca nu si nu, sa ia acordul parintilor, ce sa zic. Sau sa faca o foaie la calculator masluita cu acordul, nu stiu, sa se descurce cumva, prietenele alea sa o si ajute acum, e nevoie de parinti fizic, doar o hartie, sau cum o fi.

| Sofer a răspuns:

Faci avort.

| JustMirunik explică (pentru Sofer):

As vrea sa fac avort, dar nu am o situatie materiala atat de buna si sunt si departe de vreun oras. Cam cat costa un avort? Pot sa-l fac singura?

| Ofiintă a răspuns (pentru JustMirunik):

Cum adica să-l faci singură?
Doar medicul te poate ajuta. Altminteri îți riști viața sau poți da naștere unui copil bolnav.

| Sofer a răspuns (pentru JustMirunik):

Nu e recomandat sa faci singura. La un medic se face. Prețul difera în funcție de oraș și pornește de la 800 lei.

| ancaval a răspuns:

Nici vorbă de avort.
Trebuie să iei viața în serios și să ai grijă de copil.
Păcat că ai ascultat de prieteni!
Tatăl copilului? Ce face? Bine? Sănătos? Îl doare în cur? E bine atunci.

| Ofiintă a răspuns (pentru ancaval):

Prin lege are dreptul de a dispune de propriul său corp. Nimeni nu poate să decidă în locul ei.
Pe de altă parte, este și ea un copil, prin urmare își sacrifică copilăria, adolescența si viața.

| ancaval a răspuns (pentru Ofiintă):

Prin lege se pot multe!

Apoi vi și spui că are dreptul să dispună de corpul ei, după care zici că e copil. Păi copii sunt sub tutela părinților, deci DA, ei decid tot ce ține de copilul lor, până devine major și responsabil.

Și dacă e și ea un copil, ce? E un copil care va naște un copil, deci NU e caz unic, sunt multe.
Ce își sacrifică? Copilăria, adolescența și viața? Păi suntem noi în măsură să comentăm viitorul altui om? NU!
Știm noi ce va fi în viața ei peste 15 ani? NU!
Atunci de unde asta cu "sacrificarea"?
Poate dacă ne-am vedea de curul nostru, am fi mai fericiți. Poate.

Și cum rămâne cu copilul eliminat, dacă va fi eliminat? Oare el NU are dreptul la viață?
Dacă tu zici că fata asta are dreptul la corpul ei, păi și copilul ăla are drept la viață! Corect?
Ne mai gândim și la ceilalți? Sau doar la noi? Trecem peste cadavre, doar ca să ne fie nouă bine? Rău destul! Nu e bine!

Mai departe, e strict alegerea ei și a părinților. Noi nu ne băgăm!

| Ofiintă a răspuns (pentru ancaval):

Din cele relatate, reiese faptul ca te contrazici.
Eu m-am legat de faptul că i-ai interzis avortul.
Asta a fost si motivul pentru care te-am adus la cunostiință un principiu actual ce tine de drept. "Dreptul de a dispune de propriul corp", care nu face referire expresă la vârsta femeii, însă vizează femeia însărcinată. Dreptul acesteia de a alege avortul, dacă ea consideră de cuviință. Tu spuneai să uite de ideea avortului. Pe deasupra mai adaugi sa ne vedem de treaba noastra. Nu fac decât să îmi văd de treaba. Doar ca motivul pentru care cineva publica o intrebare este ca ceilati să raspundă.
Eu i-am sugerat in primul rând să aducă la cunostiinta parintilor, ca mai apoi sa identifice o solutie.
Parintii sunt cei mai in masură să o ajute si bineinteles au dreptul de a afla.
Nu "trebuie" să avem o mentalitate peste medie incat sa constientizam faptul că un copil este o imensă responsabilitate si faptul ca o sa-i marcheze viața. Prin urmare, nu mai intervin cu adaugiri, exemplificari.
Asta cu nu ar fi un caz unic, este ca si cum ai spune ma doare undeva, prin urmare nu ajuta pe cineva.
O seară frumoasă!

| ancaval a răspuns (pentru Ofiintă):

Ce i-am interzis, fată dragă, unei străine? Sau ce aș putea să-ți interzic ție, de exemplu? Nimic. Crede-mă. Nu înțelege greșit! Aici ne spunem părerea, și NU interzicem nimic, nimănui. Păcat că NU ai putut înțelege ceva atât de simplu. Ți se pare greu de înțeles? Operație pe creier?
Dacă cineva îi spune să facă avort, înseamnă că o obligă? Doamne ferește!
Dacă cineva îi zice să păstreze copilul, înseamnă că o obligă? Doamne ferește!

Am un creier exagerat de bun și nu uit nimic. Numele tău îmi spune ceva, mi-ai evaluat răspunsurile ca fiind inteligente. M-am bucurat că o tânără gândește bine.
Prin ce ai scris mai sus, și pentru că mă acuzi de ceva ce NU am făcut, mă refer la partea cu "interzisul", care era doar o simplă părere ca și a altora, și NU o interzicere, chiar mi-am schimbat părerea despre tine. Știu că părerea mea NU contează pentru tine, dar măcar erai apreciată. Erai!

| Ofiintă a răspuns (pentru ancaval):

"Nici vorbă de avort."
Este de la sine înțeles faptul că nu ai puterea să interzici, suntem niște anonimi pe o platformă virtuală. Cu traducere, m-am legat de mentalitatea care privește avortul ca fiind o idee greșită.
Este și asta o părere până la urmă. Foarte simplu, dar greu de înțeles.
Nu a fost cazul să te simti atacata, dar nici să ataci.
Toată această superiorizare a propriei personalități vine în detrimentul tău. Și asta pentru că în marea majoritate a cazurilor te redai a femeie obositoare și nu neapărat a izvor de rațiune.
Lucru confirmat și cu ocazia acestei întrebări. La fel precum căruța goală care produce mult zgomot.
Oricum, această conversatie conduce nicăieri. Toate cele bune!

| ancaval a răspuns:

Pentru Oființă, care m-a băgat în lista de ignor pentru că na...așa e cool!

Când am zis "nici vorbă de avort", am avut impresia că pot vorbi liber și așa cum sunt eu, ca om, nici NU mi-o trecut prin creier să interzic, sau să privesc de sus. Vin toți deștepții și înțeleg ce vor ei. Aici e problema, înțelegi?
Ce e de făcut?
1. Poate la fiecare răspuns, ar trebui să scrii cu majuscule: E DOAR PĂREREA MEA. De ce? Ca să înțeleagă toți cretinii că e doar părerea ta, altfel te atacă aiurea.
2. Sau ștergi contul și te scapi de discuții aiurea.

Și dacă e de la sine înțeles că "NU am puterea să interzic", atunci de ce zici că i-am interzis să facă așa ceva? Și tu te cam contrazici, dar nici nu mai contează, oricum înțelegi ce vrei tu. E clar.

Și dacă "NU sunt un izvor de rațiune", de ce votezi inteligent/folositor? Pentru că ești pe aceași lungime de undă cu mine, te regăsești în ce spun. Nu-i logic? Și ce să înțeleg din asta? Că nici tu "NU ești izvor de rațiune"? No las, evoluăm noi. Nu ne lăsăm.

Și da, conversația asta duce la naiba. Nu era cazul de așa ceva, dar nici nu poți accepta vorbele altuia în gura ta și e normal să lămurești, dacă ai cu cine.

Și "toate cele bune", uite, te rog eu, transmite-le părinților tăi. Serios. Eu nu am nevoie de vorbele astea de la tine. Nu le merit.
Și dacă se poate.....liniște și pace? Până la urmă, fata care a pus întrebarea, NU are nevoie de conversațile noastre. Răspunsul meu, se pare că, nu a fost bun. Ajut-o tu cu ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Mda, trebuie sa faca avort ca altceva nu are ce face, aia este, se mai intampla.

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Așa-i? Ce-i aia un avort? O nimic toată.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Pai chiar ca e nimic toata, mare chestie, am auzit si la TV, cica nu stiu cate femei 170 pe zi fac avort, metoda retragerii nu e sigura, la chestia asta tot zice. E ceva ca o rutina pana la urma.
Daca s-a intamplat, aia este acum, ce sa facem? Poate sa faca copii si 101 daca vrea mai in colo cand o vrea familie, nu e problema, dar acum trebuie sa nu mai aiba ca sa-si continue scoala, viata, sa nu o renege parintii (ca precis au mintea intrata la apa si aia).

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Și cine ești tu, să spui că părinții ei au mintea intrată la apă? cine ești? Mintea ta NU a intrat la apă, nu? Păi nu, că e a ta și na... ești perfect.

Totuși, cum rămâne cu acel suflețel?

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Cine sunt, sunt un om care are mintea mai sus decat parintii aia care nu pot sa inteleaga ca se poate intampla oricui! Ca daca eram eu tacsu, mie imi zicea, ca ar fi stiut ca am mintea deschisa si as intelege-o, asa ca, cum se numesc niste oameni care nu pricep ceva simplu? Prosti, ca sa o zic asa pe romaneste.
Uite vecinii cum rad ca tembelii! Asa sunt si parintii fetei, doar ca aia o vor renega, bate, deci mai rau.

Sufletelul ala nu va mai fi, unde e problema? In primul rand ca atat timp cat se face avort, ala cum s-o numi, numai om nu e, inca nu s-a format creierul, nu nimic.
Si la sufletul fetei te gandesti? Ce viata are? Parintii aia damblagii, plus scoala si altele?
Ia-l tu na! Okey. Sa ti-l dea tie dupa ce-l naste sa vedem il iei pe sufletel?

| Eireann a răspuns (pentru Mosotti):

Ii spunem "produs de conceptie". Si nu e vorba daca e medicul de gashca sau nu, e vorba ca poate sa isi piarda drept de a practica medicina si ajunge la puscarie. Sunt siguraa ca tu ti-ai asuma riscul asta, majoritatea medicilor nu!

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

O celulă cu oxigen înseamnă viață! Dacă nu are oxigen, clar e moartă. Și dacă ai vreo treabă cu religia/credința, trebuie să știi că prima dată apare sufletul omului, corpul lui se formează în alea 9 luni, mai târziu. Deja s-a hotărât, X există și ar trebui să vină pe lume. Tocmai de asta se consideră avortul un păcat în religie, pentru că e un suflet pe drum, dar nu se naște pentru că nu are timp, adică 9 luni la dispoziție, să se formează.
Nu are cum să aibă creier după 5 minute de la relația intimă. Imposibil. Toate se formează în timp.
Dacă nu ai treabă cu religia/credința, atunci înțeleg de ce vorbești așa.

| Mosotti a răspuns (pentru Eireann):

Daca ai sti tu cate se fac (din surse sigure) in medicina, habar n-ai tu! In primul rand sa nu uti ceva, suntem un Rumenia, al doilea legile sunt niste bariere in fata carora se opresc boii, sar dulaii si se strecoara cateii, sa pui asta in rama.

Bine, acum ma refer la cazui fetei, in cazul asta se poate ocoli pentru binele ei. Eu ca medic as putea sa fac sa nu se afle ca fac ce fac, dar fata aia daca parintii afla ca e gravida, e terminoiu, n-as putea eu sa las sa se intample asa ceva! Bine, o exceptie, nu sa fie regula, clar.

Si asta exceptie faceam pentru ca locuieste la sat si as stii la parintii aia ce le-ar iesi la RMN daca le-as face la cap, adica un camp plin cu pancarde pe care scrie prostie, creierul nu s-ar vedea la RMN nici cu substanta de contrast, ca nu exista.
Daca era la oras, nu m-as fi bagat, aia e, sa se descurce, dar in cazul asta o poate da si afara din casa, doamne fereste.

Un parinte sanatos la cap zice "mda tata, asta este, se mai intampla, mergem la medic, rezolvam, dar o sa iti explic de protectii ca sa stii de acum in colo ca sa nu se mai repete, iar ce zice lumea ma doare fix in pix, ii pun eu la punct, le zic ca, care e treaba a ramas gravida ce mare kk".
Asa se face. Apropo ce zicea Ancaval ca de ce zic ca parintii aia-s prosti, pai sunt. Si fata stie, de aia e ingrozita.
Ca daca eram eu tacsu nu mai ajungea aici sa intrebe ce a intrebat, ca ma intreba pe mine.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Si eu hotarasc sa nu mai fie, unde e problema? Adica eu ca femeie zic care eram gravida.
Da n-ai si tu asa putina demnitate? Iti place sa faci ce zice altul, altii? Religia? Bun religia zice ceva, eu zic invers ca asa vreau eu ca femeie, hotaresc eu altfel si aia este. Adica ei zic ca nu e bine sa, eu as zice ca este. Si cine-s ei sa condamne ce am facut eu? Deci iar dictatura. Si daca nu facem ca ei, nu e bine, ca asta e de fapt, religia e o dictatura mascata.

Cine stabilieste sistemul de valori? Ca e bine sau nu e?! De ce ei si pe ce baza?

Ca daca te nasteai undeva unde religia zicea ca avortul e firesc, asa gandeai acum, ca asa au zis ei! Deci orice zic ei, gata, e okey.

Dar cand cei care au facut religia organizeaza razboaie pentru cuceriri, teritorii, resurse, unde-s sufletelele alora care lupta? Ai ma, fi serioasa. Ba mai rau, ca oamenii care lupta sunt si constienti de ei si sufera constient, e groaznic, au murit peste 50 de milioane in al doilea razboi ca asa au vrut ei. Barim ala micu habar n-are ca exista la o adica.
Ca daca tu esti in coma sa zic, si iti trage cineva un glont in picior, corpu reactioneaza instinctiv la durere, dar tu nu stii, cand te trezesti habar nu ai avut, deci nu ai suferit practic constient. Dar alta e cand stii si treci prin suferinta aia.
Au zis de avort ca asa au avut interesul! Sa aiba multi soldati sa cucereasca tari, sa fie oamenii "santajati", sa nu protesteze prea mult, etc.

| Eireann a răspuns (pentru Mosotti):

Si de asta am plecat, fiindca am vazut cate se fac. Sunt medic, stiu ce se intampla, am ales sa imi fac bagajul. Faptul ca parintii ei nu o sa inteleaga si rezolva problemele cu batul nu cu vorba e foarte trist. Si sunt oarecum de accord cu tine. E complicat, nu stim nici eu, nici tu ce e la saraca fata in casa si gura satului nu o astupa nici psmantul.

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte bine, draga mea, hotărăște tu ce vrea inimioara ta, oricum tu răspunzi de faptele tale, nu eu, deci e de bine.
Legat de avort, nu am fost, nu sunt și nici nu o să fiu de acord cu avortul. Și e DOAR alegerea mea, NU mi-a băgat nimeni nimic în creier. Te asigur. X e de acord cu avortul, Y nu e de acord...no, ce să mai zici? Fiecare cu părerea lui.
Dacă tot suntem liberi și avem drepturi, cred că pot avea și eu o părere, nu? Corect? Sigur că e corect.

+ ce ai mai scris acolo, cu războiae, lupte, morți, accident, apăi NU are nici o legătură cu ce vorbeam eu cu tine, dar dacă tu ai simțit nevoia de vorbești.....na vorbește atunci. Cine te oprește? Nici vântul. Zi mai departe, te ascultăm, avem tot timpul din lume pentru tine.

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Eu, în locul părinților, te-aș căuta personal, ca să ne demonstrezi că suntem proști, dar musai dovezi originale și nu presupuneri.

Tu NU ai fost în casă la oamenii ăia, nu știi ce e acolo, și totuși vorbești despre ei? Și mai îmi vorbești și mie despre demnitate! Serios? E real ce citesc aici?

| Mosotti a răspuns (pentru Eireann):

Pai da, eu n-as fi plecat ca medic, treaba lor sa faca ce vor, eu imi vedeam de treaba mea.
Cu parintii fetei stiu, nu stiu ce se mira Ancaval de ce am zis.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Nu, eu am zis de ce ai zis fetei "nici vorba de avort", desi in cazul ei parerea ta nu e buna! Eu una cand zici parerea la general daca se discuta despre avort cum am deschis eu subiectul aici pe forum, si alta este sa dai o indrumare unui om care are nevoie de indrumarea buna, si nu poti zice ca de unde stiu eu care e buna, ca e clar care e buna, parintii daca afla o termina, asta una, si din terminarea aia nu mai iese, apoi scoala si tot praf, nu munceste ca aia e, nici bani n-ar avea.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Pai le-as zice clar de ce-s prosti, ca se supara daca afla si se vor purta f urat cu ea, ca nu vorbesc frumos cum am zis ca asa face eu, ca asta e singura metoda buna in acest caz.
Si chiar as fi vrut sa discut cu ei la o adica!

Pai fata stie ce parinti are! Mai ales ca-s la sat, de ce crezi ca se fereste sa le spuna? Altfel nu s-ar feri daca stia ce eu nu stiu ca e acolo, adica bine.
Si asa fac 95 %, culmea, chiar si de la oras, asta vazut de mine.

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

De ce am zis fetei nici vorbă de avort? Pentru că NU sunt de acord cu el, ce nu ai înțeles? + că sunt un om direct și spun ce simt, așa sunt eu, NU dau ordin/NU interzic nimic, nimănui. Poți înțelege atât?
Am greșit, unde? Aaa, trebuia să o i-au cu "te rog, îmi dai voie să zic și eu ceva?" Câți dintre noi fac asta? Nu am văzut în nici un comentariu așa ceva. Așa că... ignoră ce am scris eu atunci.
Fata a pus o întrebare, eu mi-am zis părerea, ea decide mai departe și părinții. S-a lămurit până aici?
Oricum, nu sunt obligată să-ți dau explicații, dar văd că insiști, și am pretenția că vei înțelege.
Din păcate, în multe cazuri, tu poți repeta un lucru de 10 ori, dacă omul NU vrea să caște urechile, nu o să înțeleagă ce ai spus, că e limitat. Sunt oamenii de ăștia, și e greu cu ei.

Dacă află părinții, o termină? Vai, dar ce vorbe sunt astea? Tu habar NU ai ce e la ea acasă și deja știi ce urmeză. Tu ești părintele model? Hai, serios? No, atunci vezi-ți de copilul tău.

Și ai vrea să stai față în față cu părinții ei? Știi bine că, dacă jignești/înjuri pe cineva, există lege. Ăla dacă te dă prin tribunale și cere să pui dovada pe masă a tot ce spui, tu NU o să ai cum să faci asta și trebuie să plătești. Asta e lege, n-ai voie să faci prost pe nimeni, și mai ales când e implicat un copil.

Hai, să NU mai fim așa de...zi cum vrei, nu-mi vine pe limbă cuvântul potrivit.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Nu, normal ca ai voie sa zici parere in mod normal ca si mine, ca si eu zic ce gandesc, insa nu stiu daca e bine sa zici o parere care pe ea nu o ajuta, stii de ce?!
E vorba foarte mult de varsta.
Ca daca doamne fereste preia vreuna din pareri asa, si dupa aia s-a nenorocit, cine raspunde? Asa macar eu i-am zis o parere care 100 % o scapa de probleme.
Daca avea 25 ani, atunci putea cerne, dar asa, e vulnerabila sa preia pareri fara sa le analizeze, si daca sunt sa zicem 50 % pro, 50 % contra avortului si zice "aleg asta", la asta ma refer.

Are nevoie sa preia o parere care sa o scape de probleme, fara sa analizeze neaparat acea parere, ca la varsta ei capacitatea e analiza este mica.

Cu parintii iti dai seama ca nu ii faceam direct prosti. Le explicam ca nu e normal cum gandesc, si le explicam si de ce. Doar daca insistau si se luau de ea urat, bataie, atunci da, chiar interveneam si fizic de ii lua dracu.
Ca e una sa fie copilul obraznic si rau degeaba, si alta invers.
Lasa legile, nu are sens sa spun mai multe aici (aia 7 au violat si sunt liberi si multe altele). Ca nici sa bati, sa te iei de un copil aiurea. Ca dupa aia vin si eu cu legea pro copil, si sa-i vad atunci.
Am zis in cazul ca s-ar fi intamplat asa, evident. Ca nu stim sigur.
Insa la sat 99 % sunt rai parintii, neintelegatori, moda veche.

Si da, eu as fi parinte ok zic eu, ca stiu sa ma port cu toata lumea, inclusiv cu copiii, nu am uitat ca am fost si eu copil.

Si referitor la aia fraieri care in general nu inteleg ce se zice, pai sa invete, ca sa stie apoi, zic la general asta. Eu asa faceam, nu stiam ce se zice, nu pricepeam si intrebam "ia ma, zi inca odata, explica-mi mai bine ca poate voi intelege", si uite asa am acumulat informatii si am inteles logica, m-am mai destupat sa zic asa.
Intelegeam cand explica cu argumente verificabile pana simteam eu ca este asa, totul e sa vrea acel om.

Daca cineva stie mai multe ma bucur, ca am de la cine invata, nu ma supar ca prostu, intreb, si asa mai departe. Daca ma face fraier e un sut in fund inainte, iar nu ma supar "bine ma ca ai zis ca sa realizez si sa ma indrept, nu sa stau in prostia mea crezand ca e ok".

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Draga mea, de la țară vin, și la țară stau, la sat. Am părinții de nota 10, și chiar am o meserie datorită lor, că m-au pus cu botul în carte.
Așa că NU îi mai băga pe toți, sau aproape pe toți, în aceași oală. E chiar urât. Merită respect pentru munca și vârsta lor.

"de modă veche" asta îmi spune multe despre tine! Îmi ajunge!

Referitor la părinții fetei, ai zis că sunt proști și chiar le-ai și spune lor în față, de ce sunt așa. Și acum vi și zici că NU le-ai zice. De ce te-ai sucit? Am 13 ani? Serios?

Și că interveneai tu "de îi lua dracu"? Ce vorbe! N-ai tu nimic de acolo, crede-mă! Mai bine stai cuminte la căsuța ta. Sau poți merge la protecția copilului, dacă așa bănuiești tu, că sunt răi părinții. Și atunci chiar ajuți.

Prea multă ură între oameni și NU înțeleg pentru ce?
Ce ai câștigat tu, făcându-i proști și de îi lua dracu? Ce ai câștigat cu atitudinea asta? Atitudine de doamnă, nu? Parcă ziceai că ești femeie.
Pe unde trecem, aruncăm cu vorbe dure?
Mult ne mai rabdă pământul?
Nu crezi că trebuie să fim mai liniștiți?

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Vezi ca-s Mosottelu`, nu Mossotica!

Eu am zis "in cazul in care parintii ei ar face asa, evident", deci am luat in calcul ca n-ar face!
Eu am fost la sate si stiu, ca aproape tot satul are aceleasi conceptii.
Parintii tai sunt de nota 10 ca nu ai facut nimic nasol.
E ca si cum zici ca parteneru e de nota 10 dar esti bogat. Sa vedem cand esti sarac cum e.

Dar daca faceai o chestie din asta la 13 ani care a facut-o fata asta, oare ma intreb, cum se purtau?! Nu stiu sigur, dar doar intreb.
Ai fost cuminte, si e logic ca sunt de nota zece, nu ai trecut prin ce trece fata asta sa vedem.
Ca precis si ai ei sunt de nota 10! Dar atat timp cat copilul lor nu face ceva contra principiilor acelor parinti! Altfel probabilitatea e uriasa sa faca nasolii.
Cine face ce a facut ea si locuieste la sat, si parintii sunt de nota 10 intelegatori, alaturi de copil sa-i rezolve problema intelegand ca oricui se poate intampla, abia atunci poti zice ca e okey.

Eu am zis cat la suta sunt de nota 2 in cazurile in care e fata asta, mare atentie, nu am zis asa fara sa se intample nimic.
Lasa-i pe aia care-s rai in orice situatie, ca aia nu-s parinti, nu m-am gandit la categoria aia.

Cu agresiunea fata de copil pana la protectia copilului iau masuri (a doua oara nu mai face mai ales daca-s acolo prin zona si aud..ca s-ar lua iar nejustificat de copil), si da, anunt si protectia copilului care pana face ceva, vai de noi.
Si sa-ti zic de ce trebuie masuri rapide, pentru ca de la abuzul asupra copilului, poate avea traume si dupa aia ala iese in societate si poate sa-ti faca tie rau, mie, deci e si problema mea.
Daca stiu ca, copilul ala e un razgaiat, isi bate joc de parinti, santajeaza, atunci corectia e binevenita in anumite limite, evident, am zis asta si la o alta intrebare pusa de o colega de forum, ce parere avem de abuzuri contra copiilor. Dar nu cand copilu nu e asa nasol.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Alverto a răspuns:

Cea mai mare greșeală
Un copil naște alt copil sad
Și vă aud că educația sexuală nu trebuie aplicată în școli

| Alverto a răspuns:

Apropo sună la 116111
Spune-le tot fără rușine

| Bruno92 a răspuns:

Ști ce ar trebui sa faci? Sa renunți definitiv la amicele tale

| LupGetodacJedi a răspuns:

Daca consideri ca nu poti sa ai grija de un copil, ar trebui sa faci avort. O zi buna!

| Andee10 a răspuns:

Salut! Ceea ce trebuie să faci tu acum este să ceri ajutorul surorii tale mai mari/părinților tăi pentru a lua decizia cea mai bună în acest sens. Trebuie să vorbești deschis și să le spui adevărul părinților tăi, fără teama că s-ar putea supăra pe tine (ceea ce probabil o să se întâmple) pentru că e mai bine să afle direct de la tine decât din gura satului. În niciun caz nu poți face avort pe cont propriu, te poate costa viața.

În ceea ce privește rușinea, din păcate lumea o să vorbească în continuare, așa e viața la sat (am copilărit mult la sat știu cât de repede umblă vorba). Este greșeala ta și trebuie să ți-o asumi, în special când sunt atâtea posibilități prin care te puteai informa legat de ce înseamnă întreținerea relațiilor sexuale. Timpul nu-l mai poți da înapoi acum, însă trebuie să găsești puterea să treci peste bărfele și răutatea oamenilor care trebuiau să te învețe că la vârsta ta este important să te ții de studii.

Ești încă mică însă dacă într-adevăr e vorba de sarcină sunt două opțiuni: păstrezi copilul, ceea ce presupune întreruperea studiilor pentru moment și cheltuieli de creștere, sau întreruperea de sarcină, care presupune o intervenție medicală ce implică și ea costuri.

Cel mai sigur, mergi neapărat la un control medical. Se mai întâmplă ca uneori testele de sarcină să fie fals pozitive. Și informează-te despre importanța protejării în timpul actului sexual (folosind prezervative) pentru că te protejează nu numai de o sarcină la timpul nepotrivit, dar și de bolile cu transmitere sexuală.