| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa ma ajutati..am o relatie cu un baiat de 4 luni si tin foarte mult la el..problema este ca inainte sa fiu cu el am mai avut o relatie de 2 ani jumate cu altul care a fost si primul.iar actualul este foarte gelos pe chestia asta crying nu stiu cum sa i mai explic, k nu mai am nici o treaba cu ala ca nu mai simt nimic pentru el ca relatia cu el s-a terminat acum 1 an si ca acum pe el il iubesc dar imi zice ca degeaba ca tot ala e primul si ca la noi fetele e altfel ca o sa ne amintim mereu de primul crying dar la mine nu este adevarat i-am zis ca regret ce am facut cu fostul si ca pentru mine el o sa fie primul..Aseara a inceput sa-mi puna intrebari despre ala, cum il cheama, unde locuieste si dupa aia s-a suparat crying apoi dupa cateva ore mi-a dat mesaj cu: noapte buna sa il iert ca e rau cu mine uneori dar ca este asa pentru ca il doare sufletul sad ce sa fac? cum sa-i mai explic ca fostul nu mai reprezinta nimic pentru mine?crying

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

NICIODATA sa nu iti mai ceri scuze in fata cuiva pentru trecutul tau. Am trecut si eu prin asa ceva...si mie mi s-a facut scandal pe teme d'astea trecute. Eu i-am spus scurt : ori incetezi ori te duci naiba si iti cauti una langa care nu ai frustrari. El o sa aiba mereu problemele astea, nu va trece niciodata peste chiar daca nu iti va ma reprosa o perioada. Incearca sa fii mai categorica cu el in privinta asta. Trebuie sa iei atitudine ..nu sa bazai in fata lui ca vai tu il consideri pe el primul. Nu este primul iar el trebuie sa se impace cu gandul asta daca te vrea in viata lui. Eu cred ca tu faci suficiente ca sa ii demonstrezi ca il iubesti. Daca el nu vrea sa priceapa sfarsitul e iminent. Te vei satura de atitudinea asta a lui..asta ti-o garantez! La intrebarile lui poti raspunde dar te avertizez. daca afla cine e si la un moment dat se va nimeri sa treceti pe langa el pe strada sau sa va nimeriti la acelasi restaurant sau loc...va fi rau de tot pentru tine. O sa o ia razna happy Poate nu acolo dar te va astepta iadul acasa. Bareaza orice insinuare a lui pe tema asta si explica-i pentru ultima oara ca situatia e asa cum este si e alegerea lui daca poate sa o suporte sau nu! Si tu nu te panica ca mai sunt atatia barbati in lume care nu sunt dezaxatiwinking

| coryyyyyyyyyyy a răspuns (pentru Vix999):

Aseara i-am zis ca daca nu ma accepta sa cum sunt sa si caute alta si de aia s-a suparat crying a zis ca el ma iubeste prea mult si ca daca s-ar desparti de mine ar suferi si mai mult si ca e mai bine asa ca o sa se obisnuiasca cu ideea si va trece peste...sad i-am zis ca fac orice zice el numai sa fie linistit si id-ul de mess mi-l schimb si nr de telefon numai sa isi dea o data seama ca nu mai am nici o treaba cu nimeni si mai ales cu fostul sad

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Saracutu de el, ii e frica sa nu cumva sa te piarda, intelege-l si tu...

| neutrino a răspuns:

Din pacate iti pot spune ca relatia voastra, atat cat va dura, numai asa va fi. E tipul masculului care doreste el sa fie primul, din egoism, nu din alt motiv.

| Vix999 a răspuns (pentru neutrino):

Exact asta am incercat si eu sa-i explic. Cora ...de ce sa iti schimbi numarul si id-ul? Ce-ai? Tu renunti la viata ta pentru ego-ul lui? Si foarte bine ca s-a suparat..sa se supere de cate ori are nevoie. Sincer, relatia e foarte defectuasa si toxica din punctul asta de vedere. Daca face asa la cineva din trecutul tau, imagineaza-ti daca i se pare vreodata ca se da vreun baiat la tine sau si mai rau tu la el. Atunci ce face? E dreptul tau sa ai un trecut si e dreptul tau daca treci pe strada pe langa cineva din trecutul tau sa il saluti. El este foarte nesigur pe el si e mult prea extremist. E imatur si ai mare grija cu oamenii astia obsesivi si gelosi pentru ca pot avea reactii foarte ciudate si violente daca nu stii sa-i tii sub control. Nu e ok ce face! Gandeste-te bine daca vrei sa traiesti cu problema asta pe cap pe termen lung. Ai 4 luni de relatie...inca ai timp sa iesi din ea fara sechele prea mari.

| neutrino a răspuns (pentru Vix999):

Prea multa patima, te-ai gandit ca si aici adevarul este relativ?

| Vix999 a răspuns (pentru neutrino):

Ma rog, e posibil sa am eu o problema directa cu oamenii extremisti si gelosi (am pierdut o prietena din cauza unui om de genul asta - si cand spun am pierdut nu ma refer la faptul ca nu mai vorbeste cu mine). Dar chiar m-ar interesa sa aflu exact la ce parere esti tu de spui ca adevarul e relativ. daca ai timp si chef sa-mi explici. Poate cu ocazia asta vad si eu o alta perspectiva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu te accepta asa cum esti inseamna ca iti vrea "prietenia " decat pentru sex, asta cu "tot la ala te gandesti " sunt faze folosite des in asemenea situatii, ce e de facut? nu ramane decat sa-i aplici un sut in partea dorsala si sa-i spui ca ceea ce doreste el se gaseste pe centura

| pisicutzamik a răspuns:

Pai dovedeste-i ca il iubesti si cand te intreaba de fostul spune-i ca nu te intereseaza si roaga-l sa schimbe subiectul.o sa functioneze, si normal ca nu o sa-l uiti pe primul, doar a fost primul ce naibii mereu o sa-ti treaca prin minte chiar daca numai simti nimic pentru el!

Răspuns utilizator avertizat
| diwa a răspuns:

E foarte nesigur pe el si pe iubirea ta, dar in acelasi timp, e o dovada ca te iubeste. Prima intrebare e daca tu ai mai vorbit sau te-ai mai vauzt cu baiatul ala de cand te-ai desparit de el. Trebuie sa-i explici ca daca nu l-ai iubi pe el, nu ai fi cu el si ca din moment ce te-ai despartit de fostul, automat nu v-ati potrivit si nu ti-ai mai dorit o relatie cu el, motiv pentru care ti-ar fi imposibil sa-l mai vrei sau sa-l iubesti din nou. Explica-i ca nu poti schimba trecutul, adica ceea ce ai facut cu fostul tau. Probabil si el are un trecut cu alte fete si ar trebui sa-l intrebi cum ar fi sa fi si tu geloasa pe fostele lui. Si nu, la noi la fete nu e "altfel" pentru ca pana la urma e vorba de sentimente si de ceea ce simt TOTI OAMENII, indiferent ca sunt fete sau baieti. Daca iti va cere detalii despre relatia cu fostul, incearca sa ii spui in linii mari (ca sa nu spuna ca eviti subiectul din cine stie ce motive), dar totusi subliniaza-i ca nu vrei sa vorbesti despre asta, pentru ca e de domeniul trecutului. De asemenea, spune-i sa aprecieze ca ai fost sincera cu el si ca nu l-ai mintit in legatura cu trecutul tau, ca daca aveai ceva de ascuns, atunci il minteai. Oricum, rupe orice legatura cu fostul si lui pur si simplu demonstreaza-i ca il iubesti, ca pe el il vrei si ca nu te intereseaza alti baieti

| DaSuntAnonima a răspuns:

Cum sa ii explici?
ce dracu il intereseaza pe el cine e ce a fost?! spune`i clar ca daca mai continua o sa ai impresia ca el pur si simpul cauta cearta cauta nod in papura spune`i ca pentru ultima oara sa intelegea ca ce a fost a fost s ca te`ai saturat sa te certi din cauza lu bulangiul ala

| AllyutSsa a răspuns:

In locul tau eu i-as spune:
-Inteleg ca pentru tine este foarte greu sa treci peste ce a fost, dar trecutul e trecut si acolo ramane! Nu il poti aduce inapoi si nu vreau sa intelegi ca il vreau inapoi, in niciun caz! tu reprezinti prezentul si viitorul meu si asa vreau sa fie si in continuare!
->Sper ca ti-am fost de ajutor si app atunci cand ii vorbesti... uita-te adanc in ochii lui si spune doar ce simti, acestea sunt cuvintele cu cea mai mare valoare sentimentala, cele spuse din inima.
-> Sper ca ti-am fost de ajutor si iti urez succes happy

| Ellie27 a răspuns:

Vai ce incurcata ii situatia straight face... uite spune-i asa : " Vreau sa intelegi ca in momentul asta tu esti singurul baiat pe care il vad. Daca nu te-as iubii, m-as fi intors la el demult, dar nu am facut-o pentru ca te vreau pe tine ". Iti urez bafta :*:*:*!