| angelina_1424 a întrebat:

Buna va rog spuneti-mi sunt insarcinata daca am facut dragoste cu prietenul meu si el a ejaculat prima data pe mana si am mai facut-o odata dar cu prezervativ si e posibil sa ii fi ramas ceva spermatozoizii pe mana in momentu cand si la pus.Si mie mi-a venit menstruatia destul de bine dar imi curge putin mi-a venit la 29 de zile dar imi curge cam putin ce sa fie? Va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dar dupa trecerea sangerarii du-te la ginecolog (vei afla si de ce e redusa cantitativ).

| catthshshshs a răspuns:

In primul rand trebuia sa aveti grija la igiena.
Nu avem de unde sti daca esti insarcinata, sansele sunt aproape nule, dar ca sa fii sigura, fa un test la minim 21 de zile de la acest contact sexual.

| deeeeeeaaa a răspuns:

laughing) draga mea. nu ai de ce sa te sperii. nu are cum sa-i fi ramas pe mana.happy

. dar pentru linistea tah. fa un test de sarcina. cel mai ieftin e 6 lei :X

| Alina. a răspuns:

Poi spermatozoizi mor dupa 10 minute aproximativ in aer, asta daca nu s-a spalat pe maini s-ar putea sa exista un risc minim. De ce nu ai luat pastila de a2a zii daca stiai astea?

| Ginuk a răspuns:

Femeile, mai ales cele tinere care si-au inceput de curand viata sexuala, isi pun destul de des intrebarile: Oare sunt insarcinata? Care sunt simptomele unei sarcini? Cum pot sti daca am ramas insarcinata? Simptomele de sarcina sunt diferite de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina, in functie de multe caracteristici, unul dintre cele mai intalnite semne care prevestesc venirea pe lume a bebelusului este intarzierea sau lipsa menstruatiei, moment cand femeia incepe sa fie atenta si la celelate simptome de sarcina.

Intelegerea semnelor si simptomelor sarcinii este foarte importanta deoarece fiecare simptom poate fi corelat si cu o anumita afectiune medicala. La unele femei o parte din simptomele sarcinii pot fi observate chiar si la doar o saptamana de la conceptie.