| DZmihaelaDZ a întrebat:

vreau sa slabesc si nu stiu cum. am 15 ani, 155 cm si 52 kg dar problema e ca ma ingras continuu. de 3 luni am diabet zaharat si tin regim: am 6 mese intr-o zi si nu pot schimba asta. are cineva vreo idee?

scuze categoria, dar e cea mai citita

3 răspunsuri:
| Eva a răspuns:

Daca ai 15 ani si diabet, inseamna ca faci insulina. In cate doze zilnice? Poti discuta despre faptul ca te ingrasi cu medicul tau diabetolog, doar el iti poate doza insulina astfel incat sa mentii un echilibru... daca nu mananci suficient exista riscul comei hipoglicemice, eventual iti poate scadea treptat numarul unitatilor de insulina daca reusesti sa acoperi necesarul de carbohidrati cu mai putina mancare. Fa multa miscare dar fara exagerari, fereste-te de hipoglicemiile severe.
Iti doresc sanatate si ai grija de tine!

| Question a răspuns:

Du-te la un nutritionist. Majoritatea sunt specialisti pe diabet si nutritie. Nu incepe o dieta singura mai ales daca ai diabet. Daca ai 15 ani nu m-as ingrijora pentru ca esti inca tanara. Odata cu schimbarile hormonale s-ar putea sa scazi si in greutate dar nu sunt sigura daca nu cumva diabetul ar interveni in povestea asta. Ca regula generala: fara paine dupa ora 14. Un dulce(fructe sau ceva pana in 100 de calorii) pe zi intre mese pana la ora 17(nu stiu care sunt restrictiile diabetului zaharat, poate ca nu ai voie dulce deloc). Evita fainoasele, cartofii, cerealele(fasole, mazare etc). Carnea sa o combini cu legume. Cam asa ceva. Oricum du-te la nutritionist. Poate sa iti faca o dieta exact pentru tine. Ii spui ce iti place si ce nu, negociati si ajungeti la o intelegere :d. Noroc!

| DZmihaelaDZ explică:

Fac insulina de 4 ori pe zi si in total 50 de unitati iar de mancat am 225 carbohidrati si mi s-a spus mai mult de atat sa nu scad asa ca nu pot scadea nici insulina ca fac hiperglicemie. iar paine nu am cum sa nu mananc seara pentru ca ea imi mentine glicemia pana la urmatoarea masa, ultima fiind la ora 10 cand iar mananc paine si ma culc, nu are cum sa nu se depuna. dar o sa vorbesc la urmatorul control(ianuarie) cu doctorul meu, multumesc:*