| unknow a întrebat:

Bunahappy vreau sa stiu totul despre pircinguri si despre cum se da o gaura, cat timp sta umflat si cand isi revine zona respectiva!? si cat timp trebuie` tinut acolo~! respectiv in buza sau burik :d

Răspuns Câştigător
| pisy4you a răspuns:

Buna.In buric iti va face anestezie si nu o sa doara si nici dupa nu doare dar trebuie tinut un pansament steril vreo 3 zile si dezinfectat cu rivanol.in buza e mai complicat, daca iti faci anestezie s ar putea sa se umfle foarte tare asa ca ar fi mai bine sa ai curaj si sa nu faci anestezie nu doare chiar asa rau. Dupa ce gaura e data trebuie sa ai grija ca cercelul sa aiba tija suficient de lunga si sa iti pui gheata ca sa nu se mai umfle si trebuie dezinfectat cu rivanol. timpul de vindecare si cicatrizare a locului depinde de organismul fiecaruia dar daca doresti sa l schimbi poti in orice moment doar sa nu treaca mai mult de cateva ore pentru ca gaura se va astupa si ar fi indicat ca o saptamana sa iei antibiotic si un antiinflamator ca sa nu risti sa se infecteze.

1 răspuns:
| Nicoleta_6709 a răspuns:

Stiu doar atat straight face ca trebuie tinut 2 saptamani...