| IneedHelpPlease a întrebat:

Buna, vreau sa va cer părerile.
Ultimul meu ciclu a fost pe 10 Decembrie 2019 și când am văzut ca pe data de 14-15 Ianuarie nu mi-a venit menstruația am făcut un test de sarcina care a ieșit pozitiv, fiind cea mai mare bucurie a mea.
Dar îndoiala mea este ca nu am nici un simptom de sarcina momentan și nici nu am mers încă la doctor. Iar după calcule ar veni ca sunt in 11 săptămâni ceea ce nu prea îmi vine sa cred.
Credeți ca este posibil ca sa nu am niciun simptom momentan?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa calculele tale a reiesit ca sangerarea menstruala ar fi trebuit sa se produca in data de 14-15 Ianuarie, atunci in acest caz reiese ca OVULATIA se putea produce numai in ziua de 1 sau 2 Ianuarie, astfel ca sarcina s-a format in acea zi a ovulatiei, iar implantarea ovulului fecundat a avut loc probabil in jur de data de 10 Ianuarie. In acest moment sarcina are varsta de circa 57-58 de zile adica 8 saptamani. De asemenea trebuie specificat si faptul ca simptomele de sarcina se manifesta de regula numai in cazul a circa 50% dintre femeile insarcinate. Deci in cazul tau exista posibilitatea ca in decursul celor 9 luni de sarcina (38 de saptamani) sa nu apara niciun fel de simptome de sarcina. Multa sanatae!

2 răspunsuri:
| Ely1234567 a răspuns:

Da este posibil la prima sarcina acum 2 ani nici eu nu am avut nici un simptom. Iar la a doua acum 2 luni am avut foarte multe simptome (dar din păcate le-am pierdut pe amândouă) Pentru liniștea ta poți sa contactezi un medic

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Da este posibil sa nu ai simptome deocamdata, eu zic sa te duci la doctor sa iti confirme sarcina!
Bucura te de bebe! Sa fiti sanatosi ca binecuvantati sunteti deja
Bafta!