| eumic a întrebat:

vreau sa va intreb ceva, in special pe fete pentru ca ele se confrunta cu astfel de probleme. Perioada menstruatiei normal la mine vine pe 24, 25, 26 timp de 3-4 zile cu dureri normale, insa ieri a fost groaznic. M-a durut toata ziua, am avut crampe si am schimbat 4 tampoane toata ziua, adica mi-a curs foarte mult. Vi s-a mai intamplat? Credeti ca se intampla ceva?

6 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Este ceva normal sa schimbi chiar si 4 tampoane. La mine tine si cate 5-6 zile, dar in ultimele zile e mai putin.
Mie in fiecare luna imi vine sa ma urc pe pereti in perioada asta!
Am incercat cu pastile, dar nu prea au efect. Cel mai bine este in prima zi repaus la pat si sa pui pe burta o compresa imbibata in otet. O tii acolo 1-2 ore si incerci sa dormi putin. Chiar daca o sa miroase putin a otet dar dupa aia faci un dus cu apa calduta, bei un ceai de tei, si te calmeaza. Nu lua pastile, atentie in special la algocalmin, produce pe termen lung chisturi si are probleme.
Sper ca sfatul meu ti-a fost de ajutorwinking

| nicol20 a răspuns:

Stai linistita ca nu esti singura mie mi se intampla luna de luna dar ca sa eviti astfel de neplaceri ar trebui sa te protezei foarte mult la spate de ex cand faci baie puneti dusul cu cat poti tu de calda apa pe la spate ai grija sa fie mereu acoperit nu sta pe obiecte reci durerile astea sunt din cauza ca nu te-ai protejat si ai racit eu folosesc advil pastila moale si parca durerea nu este asa intensa pe viitor fi mai atenta ca pana la urma este corpul tau si tu suporti durerea.Bafta

| Tso a răspuns:

Daca durerea e mai mare, poate fi un semn ca este ceva in neregula. Dupa ce scapi si luna asta, un control la ginecolog n-ar strica.

Si partea cu schimbatu' tampoanelor. Cat de des le schimib de obicei? Adica, unde e problema ca ai schimbat 4 tampoane. E ceva normal.

| Yana a răspuns:

Stai linistita, se mai intampla. Uneori apar unele dereglari : poti avea un flux mai mare, mai mic, asa cum poti avea si dureri (crampe). Exista unele femei care au si dureri in interior, sub forma de sageturi/taieturi. Depinde insa si de ce varsta ai, pentru ca daca esti la inceput, menstruatia inca se regleaza si automat apar niste tulburari. Poti totusi sa consulti si un medic, pentru mai multe informatii.
In speranta ca ti-am fost de ajutor, Yana!

| Creatsaaaaaaa a răspuns:

E normal!

| allleeeee a răspuns:

De obicei menstruatia este insotita de crampe... Din fericire eu nu am aceste dureri.
Am citit undeva ca tamponul se schimba la 3-4 ore! Deci este normal 4 tampoane pe zi.