| anonim_4396 a întrebat:

Buna vreau sa va intreb daca am inceput folia in ultima zi de ciclu trebuie urmatoarele 7 zile sa o fac protejat? Si asa o sa fac cand incep prima folie sau la fiecare folie inceputa? Este prima oara cand iau si nu prea stiu.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa le iei numai si numai cum ti le-a recomandat ginecologul. Ele nu se incep in ultima zi de menstruatie, ci in prima. Ulterior, nu mai conteaza cand apare menstruatia, incepi fiecare folie tot in a 29 a zi. Daca din nu stiu ce motive ai inceput prima folie in ultima zi de menstruatie, iti recomand sa te protejezi pana dupa urmatoarea menstruatie si neaparat sa te duci la ginecolog cand te apropii de sfarsitul primei folii (obligatoriu la ginecologul care ti le-a prescris).