| alexutza222 a întrebat:

Buna!
Vreau sa va intreb daca vi se pare corect ca unei eleve (din cls mea) sa i se umfle artificial mediile doar pentru a nu i se strica media generala?
Adica doar ei ii trebuia medii mari?
Diriga a facut tam-tam prin toata scoala ca lui X. nu ii iese 10 la engleza si sport.Si ghici ce? Ia pus profa de eng 5 de 10, atentie 5 de 10 ca s-ai iasa media zece, iar la sport... si-a dat probele (la sf.anului, pentru ca in timpul anului NU a vrut.

Vi se pare normal? mie ca sa-mi iasa 8 la bio imi trebuia un 8 si, ghici ce pe diriga a durut-o in 14 de media mea si a altor colegi alflati in situatii asemanatoare, dar cand e vb de X...

Scz categ

Răspuns Câştigător
| Ynna_7289 a răspuns:

Asta e.In fiecare clasa, scoala, liceu vor fi...
Si eu am suferit mult ca mi-au stricat profesorii mediile iar altora le umfla.Eu m-am certat foarte urat odata cu profa de latina sa imi puna 4 de10 pentru ca facea diferente intre elevi.
Nu se merita scoala asta.
Degeaba ai uh 10 facultati daca nu ai relatii, daca nu dai spaga etc ca nimeni nu te angajeaza asa. sad

7 răspunsuri:
| TitiDrLove a răspuns:

Si care e problema? crezi ca inteligenta consta in media generala? hai sa fim seriosi...cati prosti au medie de peste 9, 50 doar pentru ca nu fac panarama in ore si cati stiu mai mult decat ei dar sunt luati mereu la p.w*a doar pentru ca deranjeaza whistling! Conteasza ce ai in cap si nu te-ar fi incalzit pe tine cu nimic daca avea media mai mica, cred whistling

| Arthur a răspuns:

Dragă Alexutza, asta e cu egalitatea elevilor şi corectitudinea domnilor profesori.
Moştenire milenară PCR ( în traducere liberă - pile, cunoştinţe şi relaţii ), sigur nu e corect, dar ce mai e corect în această societate infestată de virusul roşu?
Mai poţi avea o consolare în faptul că acea colegă va trebui ţinută toată viaţa în braţe, altfel se prăbuşeşte cu siguranţă.
Profii sunt " tari " şi la morală şi la notele superbe de la titularizare ( unii cel puţin ).
Sunt sigur că a făcut acest lucru total dezinteresată ( mă înţelegi, nu? )
Ar mai fi o variantă să faceţi o sesizare la inspectorat şi minister.

| Narcis2007 a răspuns:

Asa si la mine, imi trebuia un 10 la biologie ca sa-mi iasa media 7 si am invatat tot foarte bine si la clasa ma ascultat si mi-a pus 9si asa si la un coleg intr-un test a luat 6, 35 si a scris corect ultimu exercitiu si nu ia comvenit ceva profei si ia pus 6.45, a doua zi cand i-am spus sa ma asculte inca o data(imi trebuia un 8 pentru media 7... )sa facut ca nu ma aude si mi-a inchis media in momentu ala si la unu ia pus tot 5(sau 4) de 10 ca sai iasa 9 media ca a luat un 4 intr-un test...si mai am unu in clasa care chiuleste aproape in fiecare zi fuge de la teste si se duce prin cluburi sa fumeze/bea da 10 lei la spital isi ia scutire si a rezolvato si se da bine pe langa profesori si are note foarte mari desi la ore el joaca carti in spate la vreo 2 ore si copie de rupe si toti profesorii il iau drept copil bun

Răspuns utilizator avertizat
| mich3ll329 a răspuns:

Asa se intampla peste tot, degeaba ii da note mari in scoala generala, liceu etc pentru ca mama mea avea o vorba.Cand eram in liceu aceiasi problema si la noi, erau unii care invatau pe rupte si primeau note meritata si erau unii care nu invatau si luau aceiasi nota si mama mi-a spus:"lasa ca vei vedea la bac ce note vor lua"si asa a si fost.degeaba aveau note mari la romana cand ei abia se chinuiau la bac sa ia un 5.Deci stai linistita, la facultate numai exista favoruri de genul asta, iar el acolo dupa primul an o sa vezi o sa cedeze pentru ca nu poate face fata dupa atata timp in care a stat in"stand-by".Nu-ti fa griji ocupate de invatatul tau si nu ii bbaga in seama pe ceilalti pentru ca asa te nu te vei mai sustine pe tine si iti vei baga tot felul de idei patetice in cap.Sti cum, fiecare cu viata lui.Deci incearca sa inveti pentru tine nu pentru ei pentru ca iti va fi de folos odata si odata.Multa Bafta:*

| deliamy a răspuns:

Nu mi se pare corect acest lucru si sa stii ca si la mine e exact la fel!
...Nu-mi place faptul acesta dar ar trebui sa faci un plan astfel sa o dai pe diriga de gol ca-i tine partea si apoi toti colegii sa fie contra orice zice diriga.Cel mai important trebuie si parintii sa afle chestia ca ii tine partea lui " X". Asta va fi in avantaju vostru...cine stie poate se schimba dirigahee hee
sper ca ti-am fost de folos :*

| tatis a răspuns:

Buna! Daca esti cea mai buna din clasa si la toate obiectele ai note doar de 10, cu exceptia la 1 sau 2 obiecte, atunci profii te ajuta sa ai o medie cat mai buna deoarece ei stiu ca te straduiesti.Asa mi s`a intamplat si mie.Eu sunt cea mai buna din clasa si din cauza ca o profesoara nu ma prea suporta mi-a stricat media.As fi putut avea media 10, dar am avut`o 9.97.In scoala mea nu se da mita sau chestii din asta.Ce bine!