| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va ntreb ceva. Saptamana asta trebuie sa mi vina ciclu si inca nu mia venit.Luna trecuta inainte cu o saptamana am facut dragoste neprotejatstraight face.Asa a fost sa fie ...stiu ...nu e bine dar mna. Mi-a venit ciclu.Desigur nu s-a terminat in mine. Luna aceasta inca nu mi-a venit. Desigur inca nu e gata saptamana. Credeti ca se intampla ceva? Nu simt nimic ca semne dinalea de sarcina sau stiu eu. Oricum pana se termina saptamana mai este. Luna trecuta mi-a venit duminica si e posibil sa mi vina si acum tot as. Multumesc.Dau fundita:*

18 răspunsuri:
| madagascar a răspuns:

E prea devreme sa ai semne de sarcina, exista metode pentru a te proteja gen prezervativ(protejeaza si impotriva bolilor cu transmitere sexuala), anticonceptionale daca ai partener stabil etc. Crede-ma nu vei mai sta stresata si eviti multe, e important sa faci lucrurile cu cap altfel vei regreta mai tarziu. Exista pe internet calculator de ciclu, foloseste-l, tine o evidenta sa vezi la cate zile iti vine, e important sa ai grija de tine nimeni nu va fi in locul tau daca vei trece prin niste lucruri nefericite, orice lucru facut fara cap are consecinte grave, pentru siguranta ta si pentru a te simti bine trebuie sa te gandesti si la viitor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aceleaşi întrebări lună de lună...

Oare NU înveţi nimic din răspunsurile primite?

Iar şi iar faceţi sex neprotejat şi apoi vi şi întrebi de ce îţi întârzie menstruaţia...

Ţi-am dat un răspuns foarte COMPLET în 21 Septembrie 2012, DAR văd că nu ai „învăţat" NIMIC de acolo!

Poate peste câteva luni vi şi întrebi ce poţi face ca să "scapi" de sarcină, unde poţi face un avort, etc.

Ai GRIJĂ de tine, nu mai fi iresponsabilă!

Vezi întrebările tale anterioare şi răspunsul pe care ţi l-am dat în 21 Septembrie 2012; nu-l mai copiez aici că nu are rost...

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Nu am mai facut nimic de atunci happy. Vroiam doar sa fiu sigurahappy..Desi luna trecuta mi-a venit ciclu, vroiam sa fiu sigr ca nu se intampla ceva. Oricum o sa fiu mai atenta de acu incolo

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Atunci SCUZE, dar din formulare se înţelegea că iar ai o "problemă"...

Oricum, poţi fi LINIŞTITĂ că NU eşti însărcinată ( dacă nu ai mai făcut dragoste neprotejat ).

În privinţa menstruaţiei ai RĂBDARE că va veni, oricum o întârziere de 7-10 zile este acceptabilă - doar dacă întârzie mai mult trebuie să-ţi pui întrebări.

Toate cele bune.

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Deci nu am de ce sa-mi fac griji? poate m-am racit big grin ca am stat pe gresie rece si mna...

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

NU ai de ce să te îngrijorezi, din cauza unei răceli poate întârzia, iar dacă ai stat pe gresie sau ai umblat desculţă atunci evident că aşa s-a întâmplat.

Pe viitor nu mai sta pe suprafeţe reci şi poartă papuci de casă.

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Stiu, dar am fost la o nunta si m-a durut picioarele si m-am descultat si poate de aia happy. Luna trecuta eram tot asa stresata si aveam ceva medicamente si am luat ( medazepam big grin ) si m-am calmat si mi-a venit upa cteva minute. O colega mi-a zis ca poate e o coinciidenta. Acele medicamennte mi lea recomandat doctorul sa nu mai fiu stresata dar nu le-am luat si am luat luna trecuta si mi sau terminat si nu mia mai dat la farmaccie.

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

În primul rând, TREBUIE să te calmezi "natural", FĂRĂ medicamente!

Apoi, şi din cauza stresului se poate să întârzie menstruaţia - asta NU înseamnă că în fiecare lună trebuie să iei medicamente înainte de menstruaţie...

Iar când mergi la un eveniment este bine să îţi alegi cu grijă încălţămintea : pantofii trebuie să fie o "combinaţie" de eleganţă şi comoditate, şi cu toc mediu ( nu foarte îngust, deoarece provoacă instabilitate şi oboseşte piciorul ).

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Stiu dar nu pot. Incerc sa ma calmez dar nu pot. sad. Tot acolo ma gandesc. Incerc. Nici astazi nu mi-a venit menstruatia. Incerc sa ma calmez dar nu pot. Meprobamatul la ce se foloseste? E bun pentru stres? Nu mai stiu ce sa fac sa`mi vina:-

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

NU se iau medicamente FĂRĂ să fie prescrise de medic!

Ai RĂBDARE că o să vină, ţi-am mai spus că o întârziere de 7-10 zile este ACCEPTABILĂ - deci, NU ai de ce să te stresezi!

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Stiu, dar tot sper. Ma doare burta spatele mi-au iesit cosuri dar nimic.De obicei imi vine noaptea., sper :-

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Ai răbdare, oricum, acestea sunt simptome premenstruale care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstruaţia.

Eu aş zice că săptămâna asta o să-ţi vină!

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Sa speram.Azi mi-am luat un test de sarcina, desigur e negativ, poate e o raceala. E prea repede ca l-am facut? A trecut doar 3 zile de cand trebuie sa `mi vina. Normal trebuia sa`mi vina saptamana da mna a mai intarziat. Mi-am facut testul si a iesit negativ. E ok adica super OK. dar mna / acum nu mai ma sperii happy. Stiu raspunsul ca NU SUNT insarcinaataaa

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Asta ziceam şi eu : NU eşti însărcinată!

Ai RĂBDARE că săptămâna asta o să vină.

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Da o sa am happy

| EvaTramell a răspuns (pentru bursuc001):

Ce nu inteleg daca nnu sunt gravida de ce imi intarzie atat de mult? Oare l-am facut prea repede? pfff ..atatea INTREBARI si nici un RASPUNS sad

| nico097 a răspuns:

Buna.Daca nu a ejacuat in tine nu ai de ce sa iti faci griji.Sincer eu sunt cu prietenul meu de aproape 6 ani si nu ne-am protejat niciodata absolut cu nimic doar ne-am ferit si acum daca se intampla pentru mine ar fi o bucurie.Dar stai linistita nu te gandi la posibila sanrcina.

| angelbif a răspuns:

Inca nu e cazul sa te ingrijorezi. poate este vreo dereglare si atata tot. totusi asteapta pana la sfarsitul saptamanii si daca nici atunci nu iti vine ar fi cazul sa te duci la un control. insa eu nu cred ca este cazul sa iti faci griji. eu am probleme din astea. nu am ciclul regulat.imi intarzie si cate 2 saptamanitongue