| gaby1876 a întrebat:

Buna,you! Sunt un pic speriată...azi mi-a curs o secretie rozalie... ultima menstruatia am avut o pe 29decembrie 2017 si. ultimul contact pe 5 ianuarie mentionez ca a ejaculat în mine! Este vorba despre o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actualul CICLU menstrual a inceput in data de 29 Decembrie, si acesta are de regula lungimea (constanta) de 28 de zile, inseamna ca in acest caz OVULATIA s-a produs cel mai probabil aproximativ in jurul zilei/la data de 11 Ianuarie, iar PERIOADA FERTILA s-a suprapus/a existat intre 7- 12 Ianuarie. Doar daca ai fi intretinut sex neprotejat in una sau mai multe zile din acele 6 zile ale perioadei fertile numai atunci ai fi putut sa devii insarcinata, fiindca sunt singurele zile in care formarea sarcinii este posibila. Insa in acest caz, SPERMA a fost ejaculata in vagin cu minim 5 -6 zile inainte de a fi fost eliberat OVULUL din OVAR, si din acest motuiv se poate aprecia ca fiind in proportie de 99% IMPOSIBIL ca vreun spermatozoid sa fi reusit performanta de a supravietui 5-6 zile in UTER. Pe baza studiilor si cercetarilor medicale si stiintifice a reiesit si se admite, ca spermatozoizii de regula reusesc sa supravietuiasca in uter in jur de 2 sau mai rar 3 zile. In consecinta formarea si existenta unei sarcini in aceste conditii se poate considera ca fiind in proportie de peste 97-98% IMPOSOBILA. Secretia rozalie cel mai probabil reprezinta o secretie provenita din uterul in care a inceput sa se desprinda ENDOMETRUL de pe peretele uterului sub actiunea primelor cantitati de prostaglandina produse de organism, strict necesare in vederea declansarii procesului menstrual, astfel ca acea secretie probabil ca reprezinta un mesager al viitoarei menstruatii. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un pic speriata? Pai si cand te-ai f****cu el erai speriata ca o are prea mare si de asta nu te-ai protejat. Mi-e mila de copilasul ala, ca daca esti insarcinata vaide el. Daca nu iti doreai o sarcina, de ce d****nu te-ai protejat?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

UUuuu, ce dai din tine laughing
Las-o mai usor cu tonu' astawinking
ON topic: sanse mici sa fi ramas insarcinata, cu secretia aia rozalie nu stiu ce e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Pai cand vad atata inconstienta... Pai nu te-ai protejat si dupa iti e frica sa nu fii ramas gravida? Pai ti se pare normala atitudinea asta?! Doamne, in ce lume traim! Mi-e mila de copii astia nascuti acum... Ca cu asa parinti.Bine macar ca eu am prins parinti buni.

| gaby1876 explică:

Buna,TPU! Ma scuzati pentru greșelile gramaticale..sunt un pic speriată si m-am grăbit!