| anonim_4396 a întrebat:

Bună
Zilele trecute am facut pentru prima data sex cu iubitul meu. Nu mi-a curs sange atunci insa la cateva minute am gasit niste urma foarte vagi de sange. Nu cred ca a ejaculat in mine insa nu sunt sigura deoarece nu ne am protejat. Acum(dupa o zi) dupa cele intamplate am o durere de burta in partea dreapta in coltul de jos, este normal?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care a existat o penetrare reala a vaginului tau de catre penisul iubitului si sexul de dezvirginare a avut o durata chiar si scurta de cateva minute, atunci senzatia de durere sau de disconfort aparuta in partea inferioara a abdomenului, in imediata apropiere de zona vulvara este absolut normala. Sangerarea nu se produce/apare automat si in mod obligatoriu la fiecare deflorare, fiindca acest lucru depinde in totalitate de gradul de vascularizare a pielitei denumite himen. In multe cazuri himenul poate fi foarte subtire si sa fie strabatut doar de vase capilare extrem de fine si in astfel de situatii fiindca practic lipsesc vasele de sange mai groase in momentul ruperii himenului NU se poate produce o sangerare in intensa sau abundenta in adevaratul sens al cuvantului. In astfel de cazuri de regula pot sa apara cateva picaturi de sange cu totul nesemnificative. In privinta posibilitatii de a se forma sau nu o sarcina, trebuie sa stii ca aceasta depinde in primul rand de momentul in care a fost intretinut sexul si anume daca a fost intretinut in perioada fertila sau nefertila a ciclului menstrual. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu stii daca a terminat in tine, ti-ai inceput viata sexuala prea devreme, copilo.