| Lramare a întrebat:

Acum o saptamana am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul. Imediat cum si-a dat seama am intrerupt actul. Nu ejacuase, insa si inainte de a-si pune protectia, a intodus o data penisul in vagin. Mentionez ca nu mi-am inceput de mult viata sexuala si ca ziua urmatoare incepea perioada fertila, iar in ziua ovulatiei am avut o usoara sangerare, desi nu mi s-a mai intamplat niciodata si am avut si durerea de spate specifica perioadei menstruale, insa mai scazuta. Deoarece am 16 ani, menstruatia nu imi este regulata, cu o eroare de vreo 2-3 zile. Va rog din suflet sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptiul ca si-a introdus penisul fara protectie in vaginul tau, te-a supus riscului sa ramai gravida, pentru ca penisul lui elimina in primele secunde cand este introdus in vagin, 2-3 picaturi de lichid pre-ejaculator care contin si sperma. Faptul ca erai la inceputd e perioada fertila iar un spermatozoid poate ramane viril in vaginul tau pentru cateva zile, te pune pe picior de risc de sarcina.
Acum sa-ti explic cum este cu ruptul prezervativului!
Spoune-i baiatului s amearga sa-si cumpere prezervative pe masura penisului lui, pentru ca un prezervativ mai mare, se rasuceste pe penis in timpul frictiunii si se rupe.
Acum nu prea ai nimci de facut decat sa astepti sa-ti vina ciclul.
Nu stiu despre ce eroare de ciclu vorbesti, pentru ca nu exista eroare de 2-3 zile, exista ciclu regulat care se succede la acelasi numar de zile in fiecare luna, fiind perfect pentru unele sa ibe cilul de 28 de zile, iar pentru altele la 30 de zile.
Si mai este un ciclu neregulat, cand ciclul vine la un numar de zile diferite fata de lunile precdente si atunci nu se poate numara niciodata perioada fertila, ovulatai producandu-se fara sa stii cand.
Prezervativul se pune intotdeauna inainte sa fie introdus in vagin, tocmai pentru a se evita posibilitatea sa ramai gravida cu picatura pre-ejaculatoare.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat este imposibila stabilirea zilei de ovulatie si implicit a perioadei fertile. Intr-un astfel de caz intretinerea unui sex neprotejat prezinta un risc potential, indiferent de cat de lung este sexul respectiv. Un raspuns clar, concis si corect nu se poate pronunta deci poate exista probabilitatea de a se forma o sarcina insa nu se poate exprima si in ce masura. Sanatate.

| Lramare explică (pentru corbulalbrosu):

Gasisem o aplicatie cu menstruatia si perioada fertila, etc si am zis ca poate ma ajuta cat de cat...Multumesc mult, oricum!