| AndreeaD5 a întrebat:

Am 17 ani. Eu si prietenul meu am avut contact sexual.Ne-am protejat insa a intervent o problema : s-a rupt prezervativul.Am observat abia dupa si suntem panicati. Stiu ca in mod normal sunt destul de multe sanse de sarcina, insa eu am probleme cu mentruatia, nu vine regulat, ultima fiind acum 2-3 luni. Am facut ecografie si nu sunt chisturi, totul cica e in regula,dar chiar si asa nu e regulat. Ce sanse ar fi sa raman insarcinata? Voi efectua oricum un test de sarcina dar pana atunci vreau sa stiu ce sanse sunt. Vreau raspunsuri sigure, nu presupuneri.suntem speriati.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La un ciclu neregulat sansele de a ramane insarcinata sunt mai mici ca la una ce are un ciclu regulat

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Nu vreau sa te speri dar da sunt șanse foarte mari ca tu sa ramai însărcinata.
Si iti spun de ce, ai nevoie doar de o picătura de sperma ca sa rami însărcinata, deci îți dai seama ca sunt șanse foarte mari. Poti sa iei pastila de a 2 zi dacă nu e prea târziu. Atunci i-ați un test de sarcina si o sa te convingi. îmi pare rău...

| ywar a răspuns:

Spune-i prostului ca tu nu esti un sac in cre e isi baga... ce-si baga el si bine ar fi sa aiba grija de preludiu ca tu sa fi relaxata si umeda. Prezervativul nu se rupe asa usor. Sunt testate in laborator, trec niste teste de intindere. Cel mai probabil tu ai fost uscata si el - normal nu are experienta la 17-18 ani si nici minte- si a continuat pana s-a rupt. Du-te la un ginecolog bun programare inainte si discuta cu el. Sunt unii doctori care invita si partenerul la cabinet si e ok sa fie asa. In cazul tau numai partener nu se poate numi domnisoru' - vai de zilele lui. El s-a descarcat si s-a spalat pe maini, acum tu duci greul si alte consecinte, mai stii poate si sarcina...
Ai grija de tine si pritenului i-as da un mare sut in posterior.

| romaniaTEiubesc a răspuns (pentru ywar):

Raspuns inteligent si perfect de acord cu tine.

| Danysan a răspuns:

Daca voi credeti ca asa se face sex va inselatii rau.Trebuie sa fi extrem de excitata si el la fel.Foloseste lubrifiant pe baza de apa -aia nu rup prezervativu si ajuta la alunecare. Important este insa preludiul -trebuie sa lucrati la greu la asa ceava.Nu trebuie sa fi panicata daca ai facut o ecografie.Dar era bine daca luai si o Escapelle la distanta destul de scurta de actul sexual 72 ore maxim.Pe viitor nu te mai grabii si fiti mai atenti.E bine ca ai mers la medic si incerca sa iti scoti ideea din cap.

| Scintilla a răspuns:

Daca contactul a avut loc in cursul zilei de azi cel mai bine e sa cumparati maine cel tarziu pilula de a doua zi pentru a nu fi nici un risc, insa daca a trecut mai mult de 24 de ore de la contact nu stiu exact sigur daca se mai poate,intrebati cel mai bine la farmacie, sansele cele mai mari de a ramane insarcinata este inainte si dupa sarcina ai anumite zile in care esti cel mai fertila, conteaza acum si daca prietenul tau a terminat in interior sau daca nu a fost in interior sansele sunt foarte mici ca pe parcursul actului sexual sa ramai, ma refer fara exacularea in sine, acum depinde si de fiecare cat de fertili sunteti.

| Scintilla a răspuns (pentru Scintilla):

Inainte si dupa menstruatie* am scris sarcina din greseala

| micutzafinetze a răspuns:

Buna mai nu ai ramas cu siguranta insarcinata deoarece menstruatia ta nu e regulata si daca a trecuta ata de mult timp de la ultima menstruatie du-te si fa o ecografie endovaginala cu sonda cu siguranta ai chisturi ceva e in neregula si idiotul ala de doctor trebuia sa iti dea un tratament pentru reglarea menstruatie schimbati ginecologul si refa controlul in situatia ta am fost si eu si acum iau tratament

| Miss4425 a răspuns:

Pai sunt sanse mari sa ramai insarcinata.ai incercat pastila de a doua zi?