| WarHammer02 a întrebat:

Buna ziua am 21 de ani si am intrat in depresie din cauza iubitei mele cu care am fost 1 an si 8 luni impreuna, pana acum cateva zile cand ea s-a hotarat ca nu mai are rost sa continuam relatia deoarece pleaca la facultate la Brasov ea fiind din Buzau si eu la o distanta de Buzau de 30 km iar dupa facultate vrea sa plece in America cu bursa si i-am explicat ca vin cu ea la Brasov iar dupa plecam amandoi i-am zis ca fac orice pentru ea ca o iubesc, nu a inteles iar apoi eu m-am panicat si suparat de la durere si am jignit-o...iar apoi mi-a spus ca sunt un nemernic si ca nu vrea sa mai auda de mine niciodata si am dezamagit-o(ea a trecut si prin stres din cauza examenelor)ca nici prieteni nu vrea sa fim iar acum zice la prieteni ca sunt un animal si ca am si inselat-o ceea e toatal neadevarat nu am inselat-o niciodata, pentru ca o iubesc foarte mult as traversa si galaxia pentru eaapoi mi-am cerut sscuze si i-am explicat ca au fost spuse la nervi si durere repet nu au fost jigniri exagerate ceva gen ( imi doresc sa mori singura) cel putin asa cred, nu am injurat-o niciodata nu nimic i-am mai trimis mesaje dar nu imi raspunde iar eu de 3 saptamani nu pot dormi si manca o iubesc enom imi e dor deja de ea, ce spuneti sa o mai caut sau sa ii las timp imi e frica ca daca o las ma va uita va rog mult...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot timpul intr-o relatie cineva iubeste mai mult, in cazul vostru, tu esti acela. Imi pare rau pentru ce s-a intamplat, dar din ceea ce ai scris, am impresia ca ea a cautat o scuza, cat de mica, pentru a incheia relatia. De ce cred asta? In primul rand, i-ai explicat faptul ca iti doresti sa o urmezi, dar nu a tinut cont de posibilitatea asta, iar in al doilea rand, prietenilor le spune minciuni destul de grave despre tine, despre relatia voastra.
Uneori este nevoie sa punem accent pe ratiune, nu pe sentiment si sa ne gandim daca merita sau nu. I-a analizeaza lucurile si gandeste-te, merita sa fii in starea asta? Nu e ok sa jignesti, dar tinand cont de situatia in care te-ai aflat, poate ca nu este atat de grav ce ai facut, ci mai grava este reactia ei. Acum, evident ca nu stiu mai nimic despre relatia voastra, decat ceea ce tu ai scris, iar parerea mea este o simpla prima impresie. Tu esti acela care cunoaste cel mai bine cum stau lucrurile. Mananca, ingrijeste-te! Daca nu tu, atunci cine?

19 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Lasa-i timp sa se linisteasca. Pana atunci apuca-te de mancat.

| sofisis a răspuns:

La 21 de ani esti...of. Deci :
1. Nu mi se pare ok sa o fortezi sa te ia cu ea la facultate sau America.
Ati discutat vre-odata asta? Ti-a cerut vreodata sa mergi cu ea?
Daca nu, din start nu pricepi ca viata ei cu tine a fost doar o perioada inca de la inceput. A stiut mereu ca se va termina. Probabil ca a omis sa iti spuna si tie sau nu te-ai prins tu.
2. Mi se pare total imatur sa reactionezi asa. Daca vezi ca fata nu vrea sa mergi cu ea..crezi ca rezolvi ceva jignind?
3. Da-ti doua palme si revino-ti. Inteleg ca o iubesti dar nu cred ca e cazul sa dramatizezi atata.

| WarHammer02 explică (pentru sofisis):

Nu mi-a cerut nici nu s-a dat in vorba stiam doar ca pleaca la Brasov si eram de acord sa merg acolo cu ea ....America am aflat cand mi-a dat papauci...

| sofisis a răspuns (pentru WarHammer02):

Ma repet, daca nu ti-a cerut inseamna ca din start nu avea gandul unei vieti impreuna. Ea a vrut doar o relatie cu care sa isi umple timpul pana cand isi incepe viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Apeleaza la un psiholog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, dar acum cam totul depinde de ea, daca te vrea inapoi sau nu, cel mai bun lucru pe care poti sa il faci e sa incerci sa treci peste si o sa vezi pe parcurs cum evolueaza situatia. Gandeste-te ca nu are rost fa fii deprimat, e o persoana, desi e foarte importanta pentru tine, momentan, trebuie sa recunosti ca oamenii vin si pleaca si uneori nu e in puterea noastra sa ii oprim. Problema aici e ca tu ti-ai pus fericirea in ea si asta o sa te faca sa suferi mai devreme sau mai tarziu pentru ca chiar daca va impacati acum, e aproape inevitabil sa nu va certati din nou si atunci vei ajunge in aceeasi situatie. Ti-as recomanda sa incerci sa gasesti fericire in alte parti(de preferat "in interior") pentru ca in momentul in care iti bazezi fericirea pe o singura persoana e o chestiune de timp pana cand se intampla ceva care o sa te intristeze. Nu zic neaparat sa nu o mai iubesti, dar incearca sa treci peste cum poti, da-ti timp, da-i si ei timp si vezi vedea cum evolueaza lucrurile, s-ar putea daca gasesti fericire in alta parte nici sa nu o mai vrei. Sper ca intelegi macar oarecum ce vreau sa zic. Daca ai intrebari sau crezi ca te pot ajuta cu ceva pot sa imi spui.
Succces!

| WarHammer02 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,frate..eu astept si sper pana probabil mi se va acrii, eu voiam sa merg cu ea.dar ea mi-a bagat pe gat faza cu america..desii i-am spus ca as merge si acolo ea imi repeta ca nu va merge...si asa mai departe... sper ca va vedea greseala..am jignit-o recunosc dar a fost la suparare si nervi pentru ca eu ce ii spuneam pozitiv ea transforma in negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ea a trecut deja peste...
De ce iti este frica? ..ca o pierzi? Tranquilo nu vine Apocalipsa (O_O)

| dragodana a răspuns:

Salut! Esti primul barbat care recunoaste ca sufera din dragoste.Bravo tie!
Acum,wake up! Iubirea moare in chinuri groaznice,stiu asta.DAR, mai sunt femei pe lumea asta.
Profita de perioada asta de singuratate si fa ceva pentru tine. Orice. Apoi iesi afara din casa.
Cat despre tipa asta, trimite-i un mesaj gen ''Imi pare rau pentru cuvintele rele.''. Daca te vrea vine singura inapoi, daca nu-asta e-viata merge inainte, dar nu astepta cu sufletul la gura.Esti in perioada cea mai frumoasa din viata.
Stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar asta e cel mai bine pentru tine acum.Ai sa vezi, timpul le rezolva pe toate.Stiu,e cliseu, dar un mare adevar.
Hai! Curaj! Viata e frumoasa!

| catalinaicg a răspuns:

Trebuie sa te inepartezi si tu. Lasa-i timp sa reflecteze la ce s-a intamplat. Daca nu te mai vrea inseamna ca nu te merita, si tu vei gasi feicirea cu altcineva. Nu trebuie sa cazi in depresie din cauza asta. Trebuie sa te iubesti mai intai pe tine si dupa aceea pe altcineva. Si sa iti dau un sfat, indiferenta doare cel mai tare.winking Fii si tu insiferent cu ea. Nu o mai baga in seama, nu o cauti absolut deloc, nici un sms macar, nimic. Iesi afara cu prietenii, la suc, la film... oriunde. Incearca sa nu te mai gandesti la ea. Ea o sa observe lucrurile astea, iar daca te iubeste te va cauta, daca nu inseamna ca nu merita, iar tu trebuie sa mergi mai departe.

| subTooc a răspuns:

Eu zic sa o lasi sa se mai gandeasca o perioada