| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit, de fapt am citit pe site ca in perioada menstruatie nu ai voie sa te speli decat cu apa. Are ceva daca folosesc gel pentru igiena intima de la avon? mentionez ca ma spal de 2 ori pe zi cu el, ma afecteaza cu ceva? Uitati aici o poza daca nu stiti de care este vorba :-* : http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai citit gresit. Notiunile de igiena nu se citesc pe siteuri, ci in carti scrise de medici (la biblioteca). In timpul menstrei igiena trebuie sa fie foarte minutioasa. Trebuie sa te speli cu apa si sapun sau gel intim, ca sa nu prolifereze bacterii in sangele menstrual. De doua ori pe zi este absolut insuficient in timpul menstrei. Trebuie sa te speli cam de 5 ori pe zi (dimineata, seara, dupa scaun si la schimbarea tamponului, de fiecare data).

| DouaPuncteD a răspuns (pentru Brigaela):

Doamna stiu ca este insuficient de 2 ori pe zi, dar de 5 ori imi este imposibil. Dimineata ma spal si seara fiindca eu sunt la scoala aproape toata ziua.sad.

| Brigaela a răspuns (pentru DouaPuncteD):

Sa-ti spun cum fac eu: ma trezesc la 6, fac dus si plec la serviciu. Vin pe la 4 (16) primul lucru ma spal, apoi imi fac restul treburilor. la ora 20.00 ma schimb, ma spal. De obicei am scaun in timpul serii, asa ca ma mai spal o data. Seara, la 12-1 cand ma culc, imi fac dusul obisnuit. In principiu, ma spal cam de 4 ori, ceea ce este putin, dar aproape ok.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ţi se usucă labiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una folosesc mereu gel intim si nu cred ca te poate afecta cu ceva